Zisk vatikánské banky klesl. Už není nejuzavřenější na světě, přesto má speciální klienty

Vatikán - Čistý zisk vatikánské banky, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), loni klesl na 31,9 milionu eur (819,8 milionu Kč) z 36 milionů eur v roce 2016. Výsledky v předloňském roce pozitivně ovlivnilo uvolnění 13 milionů eur z mimořádných rezerv. Vyplývá to z dnešního sdělení IOR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán, ilustrační foto

Banka měla loni zhruba 15.000 klientů, jejichž majetek činí dohromady 5,3 miliardy eur. To je o 400 milionů eur méně než předloni. Většinu klientů tvoří instituce spojené s Vatikánem, řádová společenství nebo jiná církevní zařízení, uvedla agentura APA.

Vatikánská banka dodala, že její investiční politika zůstává obezřetná a je pokračováním předchozí strategie. Je i v souladu s katolickou etikou. Banka tak loni neinvestovala do firem, které porušují či plně nerespektují globálně uznávaná pravidla v oblasti lidských práv, pracovních standardů, boje s korupcí nebo ochrany životního prostředí.

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu.

V 80. letech důvěrou v banku otřáslo několik skandálů, časopis Forbes ji označil za nejuzavřenější banku světa. Za poslední roky však banka prošla pod novým vedením obrovskou proměnou. Mimo jiné uzavřela stovky účtů, zavedla přísná opatření proti praní špinavých peněz a zahájila vyšetřování podezřelých aktivit.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rozpočet EU na rok 2019? Výrazně posílí fond pro migraci, státy dohodu…

11.12.2018 12:04 Členské země EU dnes podpořily nedávnou dohodu s Evropským parlamentem (EP) o novém návrhu rozpočtu…

Žluté vesty drtí ekonomiku. Francouzská centrální banka zhoršila prognózu

10.12.2018 13:16 Protivládní protesty takzvaného hnutí žlutých vest výrazně zpomalí růst francouzské ekonomiky v…

Německo ochromila stávka na železnici, má dalekosáhlé dopady i na Česko

10.12.2018 08:23 Aktualizováno V celém Německu se dnes ráno zastavila dálková železniční doprava. O tomto kroku, který vedl i ke…

Hyperloop má v dopravě budoucnost, říká odborník VUT

09.12.2018 04:51 Přeprava lidí v kapslích tubusem systému Hyperloop se asi v budoucnu stane jedním z využitelných…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama