Zisk vatikánské banky klesl. Už není nejuzavřenější na světě, přesto má speciální klienty

Vatikán - Čistý zisk vatikánské banky, jejíž oficiální název je Institut náboženských záležitostí (IOR), loni klesl na 31,9 milionu eur (819,8 milionu Kč) z 36 milionů eur v roce 2016. Výsledky v předloňském roce pozitivně ovlivnilo uvolnění 13 milionů eur z mimořádných rezerv. Vyplývá to z dnešního sdělení IOR.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Vatikán, ilustrační foto
doporučujeme

Banka měla loni zhruba 15.000 klientů, jejichž majetek činí dohromady 5,3 miliardy eur. To je o 400 milionů eur méně než předloni. Většinu klientů tvoří instituce spojené s Vatikánem, řádová společenství nebo jiná církevní zařízení, uvedla agentura APA.

Vatikánská banka dodala, že její investiční politika zůstává obezřetná a je pokračováním předchozí strategie. Je i v souladu s katolickou etikou. Banka tak loni neinvestovala do firem, které porušují či plně nerespektují globálně uznávaná pravidla v oblasti lidských práv, pracovních standardů, boje s korupcí nebo ochrany životního prostředí.

Vatikánskou banku založil v roce 1942 papež Pius XII., aby spravovala převážně peníze určené pro církevní instituce a charitativní práce. Má na starosti také penzijní systém pro tisíce zaměstnanců Vatikánu. Banka není přístupná veřejnosti, mezi její klienty patří zaměstnanci Vatikánu, řeholní řády, preláti a akreditovaní diplomaté ve Vatikánu.

V 80. letech důvěrou v banku otřáslo několik skandálů, časopis Forbes ji označil za nejuzavřenější banku světa. Za poslední roky však banka prošla pod novým vedením obrovskou proměnou. Mimo jiné uzavřela stovky účtů, zavedla přísná opatření proti praní špinavých peněz a zahájila vyšetřování podezřelých aktivit.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Rusko nadále zůstává největším dodavatelem ropy do Německa

19.08.2019 20:22 Rusko v letošním prvním pololetí zůstalo se značným náskokem největším dodavatelem ropy do Německa,…

Bulharsko oprášilo projekt sporné elektrárny na Dunaji, zájem o výstavbu…

19.08.2019 15:45 Ruská státní společnost pro jadernou energetiku Rosatom má zájem o účast na výstavbě jaderné…

Německá ekonomika? Pád pokračuje, prognóza Deutsche Bundesbank je zlá

19.08.2019 15:02 Německá ekonomika přes léto pravděpodobně dál zeslábla, protože kvůli nedostatku zakázek vázne…

Inflace v EU a eurozóně klesá. Evropská centrální banka má problém

19.08.2019 13:14 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zpomalilo na 1,0 z červnových 1,3…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama