Eurozóna je na tom hůř, než se čekalo? Podnikatelská aktivita zpomaluje

Londýn - Růst podnikatelské aktivity v eurozóně za květen zpomalil na nejnižší úroveň za jeden a půl roku. Vyplývá to z průzkumu mezi nákupními manažery, jehož výsledky dnes zveřejnila poradenská společnost IHS Markit. Údaje podle ní signalizují, že hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny by se ve druhém čtvrtletí mohl zvýšit o 0,4 procenta, tedy stejným tempem jako v prvním kvartálu. Analytici přitom v dubnové anketě agentury Reuters předpovídali zrychlení růstu HDP na 0,6 procenta.

Přidejte svůj názor

Podnikatelé, ilustrační foto

Index, který sleduje podnikatelskou aktivitu v eurozóně, za květen klesl na 54,1 bodu z dubnových 55,1 bodu. Dostal se tak nejníže za 18 měsíců. Zůstává však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Je to méně radostný obrázek, než jaký jsme viděli na přelomu roku," uvedl ekonom společnosti IHS Markit Chris Williamson. "Nenechme se však příliš rozrušit skutečností, že zpomalujeme. Index je stále na docela silné úrovni," dodal.

Index podnikatelské aktivity pro Německo, které je největší ekonomikou eurozóny, klesl na 53,1 bodu z dubnových 54,6 bodu. Dostal se tak na nejnižší úroveň od září 2016.

Euro po zveřejnění těchto údajů sestoupilo vůči dolaru na šestiměsíční minimum 1,1701 USD. Jednotnou evropskou měnu nyní tlačí dolů rovněž obavy ohledně politické situace v Itálii.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Dvojí metr v eurozóně? Itálie musí ušetřit miliardy eur, Francii se…

18.12.2018 10:00 Evropská komise (EK) požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři…

Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér

17.12.2018 10:06 Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 procenta hrubého domácího…

Stopka pro Číňany? Německo zpřísňuje zákon o zahraničních investicích

16.12.2018 15:17 Německá vláda se po dlouhých debatách shodla na návrhu zpřísnění podmínek pro zahraniční investice…

Brusel nás k přijetí eura dotlačí? Merkelová prosazuje nový rozpočtový…

15.12.2018 18:52 Aktualizováno Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama