Evropský parlament schválil nová antidumpingová opatření

Štrasburk - Pokrok v boji s dumpingem v sociální oblasti a v oblasti životního prostředí by mělo přinést nové nařízení, které dnes schválili na svém plenárním zasedání ve Štrasburku poslanci Evropského parlamentu. Právní úprava umožní Evropské unii zavést vyšší cla na dumpingové či subvencované dovozy z třetích zemí. Český europoslanec Pavel Svoboda (KDU-ČSL) v rozhovoru s ČTK označil za důležité především zavedení sociálních a ekologických kritérií do definice dumpingu.

Přidejte svůj názor

Pavel Svoboda /KDU-ČSL/, místopředseda strany

Změna by měla EU umožnit lépe reagovat v případě dumpingových dovozů z třetích zemí. Nově bude moci v případě takového zboží uvalit vyšší cla. Zkracují se také některé lhůty pro zjišťování dumpingu. Podle komisařky pro obchod Cecilie Malmströmové, která v úterý před poslanci úpravu obhajovala, by nové opatření nemělo být trestem, "ale mělo by obnovit spravedlivou soutěž".

"Jedná se o největší reformu nástrojů na ochranu obchodu EU za posledních třiadvacet let. Můžeme si nyní být jisti, že naše nástroje jsou přizpůsobeny modernímu obchodnímu systému 21. století," uvedl zpravodaj Christofer Fjellner.

"Pro mě je zvlášť důležité, že se i rozšiřuje definice dumpingu jako takového o sociální a ekologická kritéria," řekl ČTK europoslanec Pavel Svoboda a vysvětlil, že doposud se rozdíly v cenách zjišťovaly jen na základě nákladů na jedné či druhé straně. "A teď bude možné oficiálně i zohledňovat, zda ta vyvážející strana také uplatňuje odpovídající ekologické standardy, které něco stojí, zda má odpovídající sociální standardy, které něco stojí," dodal. Cílem nařízení je podle něj i to přimět obchodní partnery EU, aby se unijním sociálním a ekologickým standardům přiblížili. "Jinak je Evropa nekonkurenceschopná," dodal.

O změně právních předpisů EU na ochranu obchodu, které pocházejí z devadesátých let, se debatovalo několik let. Poslanci se na konečném znění s ministry členských zemí dohodli loni v prosinci a dnes nařízení definitivně schválili. V platnost by mělo vstoupit v první polovině června. Dnes odhlasovaná opatření doplňují antidumpingová pravidla Evropské unie schválená loni v listopadu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty žlutých vest zasáhly francouzskou ekonomiku, kvůli demonstracím…

18.12.2018 19:52 Francouzský statistický úřad INSEE dnes kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře…

Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky

18.12.2018 17:56 Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese.…

Dvojí metr v eurozóně? Itálie musí ušetřit miliardy eur, Francii se…

18.12.2018 10:00 Evropská komise (EK) požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři…

Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér

17.12.2018 10:06 Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 procenta hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama