Brusel chce rozšířit Junckerův plán, na podporu investic půjdou stovky miliard eur

Brusel - Evropská komise dnes navrhla vytvoření programu InvestEU na podporu hospodářského růstu, zaměstnanosti a inovací v Evropě. Program by měl v rozpočtovém období 2021 až 2027 přinést dodatečné investice v objemu přes 650 miliard eur (16,7 bilionu Kč), a to především ze soukromého sektoru.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto
doporučujeme

Komise uvedla, že chce novým programem rozšířit úspěšný model investičního plánu pro Evropu, takzvaného Junckerova plánu, který byl zahájen v listopadu 2014. Předseda komise Jean-Claude Juncker upozornil, že tento plán již aktivoval téměř 290 miliard eur ve formě investic a poskytl finanční prostředky pro 635.000 malých podniků. "Tento úspěšný model použijeme i pro nový program InvestEU," dodal.

InvestEU má spojit pod jednu střechu různé finanční nástroje EU na podporu investic. Financování investičních projektů by tak mělo být jednodušší, efektivnější a pružnější. Nový program se bude skládat z investičního fondu, poradenského centra a internetového portálu.

"Navrhovaný program představuje strukturální reformu rozpočtu EU. Spojuje totiž celou řadu finančních programů EU do jedné struktury pod jedinou značku: InvestEU. V návaznosti na úspěch Evropského fondu pro strategické investice (EFSI) můžeme v Evropě i nadále podporovat vytváření pracovních míst, inovace a dovednosti s tím, že to příjemcům přinese větší transparentnost," uvedl místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen.

Komise navrhuje vyčlenit na fond InvestEU 15,2 miliardy eur. To umožní poskytnout z rozpočtu EU záruky ve výši 38 miliard eur, které se využijí na podporu strategicky důležitých projektů po celé EU. 

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo prodalo 30 let staré dluhopisy. Aukce nedopadla tak, jak se čekalo

21.08.2019 15:35 Německá vláda dnes v aukci poprvé prodala 30leté státní dluhopisy se záporným výnosem. Prodala jich…

Německo udělalo další krok k omezení solidární daně, platit mají jen boháči

21.08.2019 14:02 Německá vláda schválila návrh zákona, který osvobodí většinu poplatníků od takzvané solidární daně.…

Kolik vydělávají šéfové největších britských firem? Částka vám vyrazí dech

21.08.2019 11:16 Výkonný ředitel firmy zařazené do londýnského akciového indexu FTSE 100 si loni v průměru vydělal 3…

Shell a British Airways spojí síly, chtějí vyrábět letecké palivo z odpadu

21.08.2019 07:58 Ropná společnost Shell, letecký přepravce British Airways a firma Velocys plánují postavit první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama