Odplata Trumpovi. EU od pátku zavede cla na zboží z USA

Brusel/Washington - EU začne v pátek 22. června uplatňovat cla ve výši 25 procent na dovoz některého zboží ze Spojených států. Seznam zahrnuje produkty z oceli a hliníku, zemědělské výrobky a různé další zboží. Figurují na něm například motocykly, džíny nebo whisky.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Ilustrační foto

V první fázi se bude opatření týkat zboží, jehož roční dovoz do EU dosahuje hodnoty 2,8 miliardy eur (zhruba 72 miliard Kč). 

"Nechtěli jsme se dostat do této pozice. Jednostranné a neoprávněné rozhodnutí USA uvalit na EU cla na ocel a hliník však znamená, že nemáme jinou možnost," uvedla evropská komisařka pro obchod Cecilia Malmströmová. "Pravidla mezinárodního obchodu, která jsme po léta ruku v ruce s americkými partnery vytvářeli, nemohou být porušována bez reakce z naší strany," dodala.

Hodnota exportu z Evropské unie do Spojených států, který podléhá americkým clům na ocel a hliník, dosahuje 6,4 miliardy eur ročně. V budoucnosti by měla odvetná opatření EU pokrýt americké zboží ve stejné hodnotě. Evropská komise dnes uvedla, že opatření na americké zboží v hodnotě zbývajících 3,6 miliardy eur mohou být zavedena za tři roky, nebo po příznivém verdiktu WTO.

Kanadská vláda od 1. července zavede odvetná cla na vybrané americké zboží, jehož roční dovoz do Kanady dosahuje hodnoty 16,6 miliardy kanadských dolarů (zhruba 280 miliard Kč). Kromě ocelářských výrobků bude terčem těchto cel také řada dalších produktů, včetně potravin a nápojů. Také Mexiko se rozhodlo uvalit cla na dovoz ocelářských a některých potravinářských produktů ze Spojených států.

EU je druhým největším producentem oceli po Číně a v loňském roce byla také druhým největším dodavatelem oceli do USA. Podle vyjádření v dolarech by byla EU dokonce jedničkou, loni činila hodnota dovozu 6,6 miliardy USD.

USA a EU jsou největšími světovými obchodníky i investory, sobě navzájem i pro většinu třetích zemí. Obchodní výměna mezi unií a Spojenými státy každoročně osciluje kolem hodnoty 700 miliard eur. Vzájemné přímé investice dosahují výše téměř tří bilionů eur. V současné době EU a USA společně vytváří téměř polovinu světového HDP a skoro třetinu objemu celkového světového obchodu se zbožím, na obchodu se službami se podílí zhruba 40 procenty. Již tradičně mají Spojené státy největší obchodní výměnu s největšími evropskými ekonomikami.

USA měly loni na celkovém obchodu s EU téměř třetinový podíl. Vývoz z EU do USA činil loni 434,9 miliardy dolarů, což je o 18,5 miliardy více, než v roce předcházejícím. Dovoz do unie vzrostl na 283,5 miliardy dolarů, tedy o 13,9 miliardy více oproti roku předcházejícímu. Roste obchodní deficit v neprospěch USA, ze 146,7 miliardy dolarů v roce 2016 na 151,4 miliardy dolarů v loňském roce.

Témata: EU | clo | USA | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kontroverzní rozpočtové plány? Itálie odpálkovala Brusel, nehodlá nic měnit

22.10.2018 15:22 Italské ministerstvo financí sdělilo Evropské komisi (EK), že se hodlá držet svých rozpočtových…

Vlna stávek a dražší palivo. Ryanair hlásí poprvé po pěti letech pokles…

22.10.2018 09:20 Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair Holdings klesl v pololetí zisk o sedm procent na 1…

Ukrajina se dohodla s MMF. Dostane miliardy, musí ale splnit jednu zásadní…

19.10.2018 20:07 Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9…

Škoda nabízí v Německu šrotovné za starší diesely, Češi mají smůlu

19.10.2018 19:44 Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama