EU má strach ze záplavy svého trhu ocelí, přijala rázná opatření

Brusel - Země EU schválily předběžná opatření navržená Evropskou komisí (EK), jejichž cílem je zabránit případnému prudkému růstu dovozu oceli do regionu po rozhodnutí USA uvalit cla na dovoz oceli a hliníku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ocel

Rozhodnutí Spojených států uvalit cla na dovoz oceli a hliníku vyvolalo obavy, že dosavadní dovozci oceli do USA budou hledat nové trhy a mohli by svou ocelí zaplavit Evropu. Navržená opatření mají právě této hrozbě zabránit. Jedná se o kombinací systému kvót a cel, informovala dnes agentura Reuters.

Současní dovozci mají mít stanovené kvóty, které budou vycházet z výše dovozu v posledních letech. Po překročení kvóty bude na další dovoz uvaleno clo 25 procent, uvedl zdroj obeznámený s návrhem.

Komise, která dohlíží na obchodní politiku v EU, zahájila vyšetřování týkající se 28 druhů oceli a výrobků z ní, aby zhodnotila dopady změn na trhu. Hned na začátku vyšetřování EK poznamenala, že dovoz dotčených výrobků vzrostl z 18,8 milionu tun v roce 2013 na loňských 30,6 milionu tun a výrazně překročil růst domácí produkce.

Vyšetřování ze strany komise sice ještě neskončilo, mezinárodní pravidla však umožňují, aby EU zavedla až na 200 dní prozatímní ochranná cla, pokud zjistí, že růst dovozu způsobuje nebo by mohl způsobit vážnou újmu jejímu ocelářskému průmyslu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Murdoch poražen. Britskou televizi Sky převezme americký Comcast

22.09.2018 20:41 Londýn - Americká kabelová společnost Comcast dnes zvítězila v boji o převzetí britské placené…

Svět ujíždí na nugátu. Boom mandlí zcela změnil jednu evropskou zemi

22.09.2018 19:53 Santa Cruz - Sklizeň odstartovala za rachotu mechanických vytřásadel. Když zachytí jednu větvičku…

Je naraženo. V Mnichově odstartoval 185. ročník Oktoberfestu

22.09.2018 12:36 Aktualizováno Mnichov - Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal dnes v poledne v Mnichově 185. ročník…

Státy EU přišly na DPH o 150 miliard eur, třetina končí v rukou zločinců a…

21.09.2018 16:47 Brusel - Státy Evropské unie přišly v roce 2016 o téměř 150 miliard eur (3,8 bilionu Kč) vinou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama