EU má strach ze záplavy svého trhu ocelí, přijala rázná opatření

Brusel - Země EU schválily předběžná opatření navržená Evropskou komisí (EK), jejichž cílem je zabránit případnému prudkému růstu dovozu oceli do regionu po rozhodnutí USA uvalit cla na dovoz oceli a hliníku.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

ocel

Rozhodnutí Spojených států uvalit cla na dovoz oceli a hliníku vyvolalo obavy, že dosavadní dovozci oceli do USA budou hledat nové trhy a mohli by svou ocelí zaplavit Evropu. Navržená opatření mají právě této hrozbě zabránit. Jedná se o kombinací systému kvót a cel, informovala dnes agentura Reuters.

Současní dovozci mají mít stanovené kvóty, které budou vycházet z výše dovozu v posledních letech. Po překročení kvóty bude na další dovoz uvaleno clo 25 procent, uvedl zdroj obeznámený s návrhem.

Komise, která dohlíží na obchodní politiku v EU, zahájila vyšetřování týkající se 28 druhů oceli a výrobků z ní, aby zhodnotila dopady změn na trhu. Hned na začátku vyšetřování EK poznamenala, že dovoz dotčených výrobků vzrostl z 18,8 milionu tun v roce 2013 na loňských 30,6 milionu tun a výrazně překročil růst domácí produkce.

Vyšetřování ze strany komise sice ještě neskončilo, mezinárodní pravidla však umožňují, aby EU zavedla až na 200 dní prozatímní ochranná cla, pokud zjistí, že růst dovozu způsobuje nebo by mohl způsobit vážnou újmu jejímu ocelářskému průmyslu.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brexit bez dohody by Británii zasadil ránu. Stál by šest procent HDP

14.11.2018 17:43 Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním…

Itálie opět předložila Bruselu návrh rozpočtu 2019, verdikt zazní za týden

14.11.2018 15:45 Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil…

Ekonomika EU a eurozóny v potížích. Ke dnu ji táhnou Německo a obchodní…

14.11.2018 13:33 Aktualizováno Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalilo a ekonomika…

Boom v Německu je u konce? Ekonomika poprvé po třech letech klesla

14.11.2018 09:52 Aktualizováno Německá ekonomika ve třetím čtvrtletím klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 0,2 procenta…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama