Summit 16+1 rázně odmítl kritiku ze Západu. Platforma prý prospěje Číně i celé EU

Sofia - V Bulharsku skončil summit 16+1, který je trnem v oku západních zemí EU. Čínský premiér Li Kche-čchiang opět zopakoval, že cílem platformy není rozdělit Evropu. Dnešní summit byl v pořadí sedmý, další schůzka se koná příští rok v Chorvatsku.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Evropská unie, ilustrační foto
doporučujeme

"Na summitu jsme zhodnotili, čeho se nám dosud podařilo dosáhnout," prohlásil čínský premiér. Dodal, že spolupráce mezi 16 evropskými zeměmi a Čínou musí zůstat otevřená a transparentní. 

Již po několikáté během své návštěvy Bulharska se obrátil ke kritikům celého formátu. "Někteří říkají, že cílem platformy je rozdělit Evropu, to je nedorozumění," prohlásil Li s tím, že veškerá podobná podezření jsou nepodložená, což chtějí dokázat i na konkrétních činech. "Tento formát zemím poskytuje příležitosti, nikoli rozděluje," doplnil ho bulharský premiér Bojko Borisov, hostitel nynější schůzky.

Jako příklad spolupráce, ze které by mělo mít Bulharsko prospěch, Li uvedl, že mají v plánu dovézt deset milionů tun tabákových listů do Číny. To by mělo pomoci s obživou velkému množství pěstitelů tabáku v Bulharsku, pro které bývá často těžké sehnat odbytiště.

Na úvod tiskové konference po skončení summitu bylo mezi čínskou stranou a několika zeměmi podepsáno celkem 18 memorand o spolupráci v různých oblastech. V případě České republiky podepsal český velvyslanec v Bulharsku Dušan Štrauch dokument o spolupráci s Čínou v zemědělské oblasti.

Po summitu v Sofii míří čínský premiér na návštěvu Berlína. Předseda bulharské vlády rovněž podotkl, že vše, co se řešilo na dnešní schůzce proberou příští týden během jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou a rakouským kancléřem Sebastianem Kurzem, jehož země nyní EU předsedá.

Skupina 16+1 vznikla z iniciativy Číny a poprvé se premiéři šestnácti zemí sešli se svým čínským protějškem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Vedle Česka je do ní zapojeno dalších deset členů Evropské unie (Bulharsko, Chorvatsko, Estonsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Polsko, Rumunsko, Slovensko a Slovinsko) a pět států mimo unii (Albánie, Bosna, Makedonie, Černá Hora a Srbsko). 

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kvalita ruské ropy vyvážené do EU se výrazně zhoršila, poškozuje rafinerie

24.04.2019 17:20 Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy se v posledních dnech výrazně zhoršila…

loading...

Bulhaři prověří Eurohold, který chce koupit aktiva ČEZ

24.04.2019 14:37 Bulharské kontrolní orgány prověří finanční situaci firmy Eurohold, která chce koupit bulharská…

Britská vláda začala hledat nového šéfa centrální banky

24.04.2019 13:16 Britská vláda dnes zahájila hledání nového šéfa centrální banky, který by páté největší ekonomice…

Německá ekonomika ztrácí na síle, důvěra podnikatelů překvapivě klesla

24.04.2019 11:54 Podnikatelská nálada v Německu se v dubnu překvapivě zhoršila poté, co v březnu zaznamenala první…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama