Strach z ekonomické krize sílí. Nálada německých spotřebitelů se zhoršila

Berlín - Index nálady německých spotřebitelů na měsíc srpen klesl na 10,6 bodu z 10,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index zůstane na stejné úrovni jako předchozí měsíc. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Ke zhoršení nálady přispívají obavy z obchodního konfliktu mezi Evropou, Spojenými státy a Čínou, který by mohl poškodit největší evropskou ekonomiku. "Mezi spotřebiteli je stále silnější dojem, že mezinárodní krize způsobí zpomalení německé ekonomiky," uvedl v prohlášení výzkumník GfK Rolf Bürkl.

Dílčí index ekonomických očekávání se snížil o 7,6 bodu na 15,7 bodu. Je tak nejníže za téměř rok a půl. Klesly také dílčí indexy ochoty nakupovat a očekávání příjmů, avšak pouze mírně.

Americký prezident Donald Trump opakovaně označil EU za nepřítele obchodu. Spojené státy uvalily cla na ocel a hliník z EU a hrozí zavedením cel na auta, což je zvlášť vážná hrozba pro Německo, které je největším vývozcem aut. V noci na dnešek se Trump dohodl s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, že USA a EU budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.

"Navzdory nejistým časům v oblasti světové politiky, němečtí občané mají stále chuť nakupovat," upozornil Bürkl. Dodal zároveň, že případná další eskalace obchodního konfliktu mezi USA, Čínou a EU však představuje pro německou ekonomiku velké riziko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Murdoch poražen. Britskou televizi Sky převezme americký Comcast

22.09.2018 20:41 Londýn - Americká kabelová společnost Comcast dnes zvítězila v boji o převzetí britské placené…

Svět ujíždí na nugátu. Boom mandlí zcela změnil jednu evropskou zemi

22.09.2018 19:53 Santa Cruz - Sklizeň odstartovala za rachotu mechanických vytřásadel. Když zachytí jednu větvičku…

Je naraženo. V Mnichově odstartoval 185. ročník Oktoberfestu

22.09.2018 12:36 Aktualizováno Mnichov - Slavnostním naražením prvního pivního sudu začal dnes v poledne v Mnichově 185. ročník…

Státy EU přišly na DPH o 150 miliard eur, třetina končí v rukou zločinců a…

21.09.2018 16:47 Brusel - Státy Evropské unie přišly v roce 2016 o téměř 150 miliard eur (3,8 bilionu Kč) vinou…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama