Strach z ekonomické krize sílí. Nálada německých spotřebitelů se zhoršila

Berlín - Index nálady německých spotřebitelů na měsíc srpen klesl na 10,6 bodu z 10,7 bodu v předchozím měsíci. Analytici v anketě agentury Reuters v průměru očekávali, že index zůstane na stejné úrovni jako předchozí měsíc. Vyplývá to z průzkumu společnosti GfK.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Ke zhoršení nálady přispívají obavy z obchodního konfliktu mezi Evropou, Spojenými státy a Čínou, který by mohl poškodit největší evropskou ekonomiku. "Mezi spotřebiteli je stále silnější dojem, že mezinárodní krize způsobí zpomalení německé ekonomiky," uvedl v prohlášení výzkumník GfK Rolf Bürkl.

Dílčí index ekonomických očekávání se snížil o 7,6 bodu na 15,7 bodu. Je tak nejníže za téměř rok a půl. Klesly také dílčí indexy ochoty nakupovat a očekávání příjmů, avšak pouze mírně.

Americký prezident Donald Trump opakovaně označil EU za nepřítele obchodu. Spojené státy uvalily cla na ocel a hliník z EU a hrozí zavedením cel na auta, což je zvlášť vážná hrozba pro Německo, které je největším vývozcem aut. V noci na dnešek se Trump dohodl s předsedou Evropské komise Jeanem-Claudem Junckerem, že USA a EU budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů.

"Navzdory nejistým časům v oblasti světové politiky, němečtí občané mají stále chuť nakupovat," upozornil Bürkl. Dodal zároveň, že případná další eskalace obchodního konfliktu mezi USA, Čínou a EU však představuje pro německou ekonomiku velké riziko.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Eurokomisař sjel Itálii za návrh rozpočtu, prý může ohrozit celou eurozónu

21.11.2018 13:50 Aktualizováno Evropská komise (EK) dnes potvrdila své původní hodnocení, podle něhož je návrh rozpočtu na rok…

Američané drtí VW. Německý koncern je ve vývoji samořízených vozů dva roky…

18.11.2018 08:20 Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo…

Rozpočet eurozóny? Německo a Francie se shodly na návrhu, Macron musel…

16.11.2018 20:39 Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by…

Nová strategie VW: Do elektromobilů a dalších technologií napumpuje 44…

16.11.2018 18:16 Aktualizováno Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama