V eurozóně to drhne? Růst ekonomiky a podnikatelských aktivit zpomaluje

Londýn - Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na začátku třetího čtvrtletí zpomalil, ukázal průzkum poradenská společnost IHS Markit. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny by se ve třetím čtvrtletí mohl zvýšit o 0,3 procenta. Analytici přitom předpovídali zrychlení růstu HDP na 0,5 procenta. Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 2,5 procenta v prvním kvartálu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Euro v ohrožení, ilustrační foto

Index IHS Markit v červenci klesl na 54,3 bodu z červnových 54,9 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Čísla potvrzují, že ekonomika eurozóny zahájila třetí čtvrtletí na slabších základech," uvedl Rob Dobson ze společnosti IHS Markit. Dílčí index nových zakázek v červenci klesl na druhou nejnižší úroveň od začátku roku, napsala agentura Reuters.

Vyhlídky evropské ekonomiky v poslední době zastiňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Evropská komise minulý měsíc zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie na 2,1 procenta. V jarním výhledu předpokládala, že růst bude v obou případech činit 2,3 procenta.

Růst ekonomiky eurozóny ve čtvrtletí zpomalil 

Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 2,5 procenta v prvním kvartálu. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu Eurostatu. Hospodářský růst zvolnil také v celé EU, a to na 2,2 procenta z 2,4 procenta.

Vyhlídky evropské ekonomiky v poslední době zastiňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Evropská komise tento měsíc zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie na 2,1 procenta. V jarním výhledu předpokládala, že růst bude v obou případech činit 2,3 procenta.

"Obchodní nejistota měla zřejmě výrazný dopad na ekonomiku eurozóny již ve druhém čtvrtletí," uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. Upozornil, že tato nejistota zatím pravděpodobně příliš nezasáhla export, ale podkopala důvěru. "Prostřednictvím nižší důvěry mezi podniky a spotřebiteli tato nejistota pravděpodobně vyústila ve slabší růst domácí poptávky," dodal.

Eurostat rovněž oznámil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu zůstala na 8,3 procenta, nejníže od konce roku 2008. Dnešní údaje Eurostatu rovněž ukázaly, že růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Inflace se tak podle agentury DPA dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2012. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby inflace byla těsně pod dvěma procenty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Úpravy hardwaru by se v Německu mohly týkat až 1,3 milionu dieselových aut

25.09.2018 18:39 Berlín - Úpravy hardwaru by se v Německu mohly týkat maximálně 1,3 milionu starších dieselových aut…

EU musí podle Maďarska zabránit odchodu Británie bez dohody

25.09.2018 03:34 New York - Evropská unie musí s Británií uzavřít férovou dohodu o brexitu a musí za každou cenu…

Velký textilní podvod. Británie dostala ultimátum, do rozpočtu EU má…

24.09.2018 14:02 Brusel/Londýn - Evropská komise dnes dala Británii dva měsíce na doplacení 2,7 miliardy eur (přes…

Kamiony nebudou Francií projíždět zdarma? Macronova vláda chce zavést…

24.09.2018 13:29 Paříž - Francouzská vláda zvažuje, že již příští rok zavede dálniční známky pro kamiony. Podle…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama