V eurozóně to drhne? Růst ekonomiky a podnikatelských aktivit zpomaluje

Londýn - Růst podnikatelské aktivity v eurozóně na začátku třetího čtvrtletí zpomalil, ukázal průzkum poradenská společnost IHS Markit. Hrubý domácí produkt (HDP) eurozóny by se ve třetím čtvrtletí mohl zvýšit o 0,3 procenta. Analytici přitom předpovídali zrychlení růstu HDP na 0,5 procenta. Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 2,5 procenta v prvním kvartálu.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Euro v ohrožení, ilustrační foto

Index IHS Markit v červenci klesl na 54,3 bodu z červnových 54,9 bodu. Zůstal však nad klíčovou padesátibodovou hranicí, která je předělem mezi růstem a poklesem aktivity.

"Čísla potvrzují, že ekonomika eurozóny zahájila třetí čtvrtletí na slabších základech," uvedl Rob Dobson ze společnosti IHS Markit. Dílčí index nových zakázek v červenci klesl na druhou nejnižší úroveň od začátku roku, napsala agentura Reuters.

Vyhlídky evropské ekonomiky v poslední době zastiňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Evropská komise minulý měsíc zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie na 2,1 procenta. V jarním výhledu předpokládala, že růst bude v obou případech činit 2,3 procenta.

Růst ekonomiky eurozóny ve čtvrtletí zpomalil 

Meziroční tempo růstu ekonomiky eurozóny ve druhém čtvrtletí zpomalilo na 2,1 procenta z 2,5 procenta v prvním kvartálu. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu Eurostatu. Hospodářský růst zvolnil také v celé EU, a to na 2,2 procenta z 2,4 procenta.

Vyhlídky evropské ekonomiky v poslední době zastiňuje napětí v mezinárodních obchodních vztazích. Evropská komise tento měsíc zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie na 2,1 procenta. V jarním výhledu předpokládala, že růst bude v obou případech činit 2,3 procenta.

"Obchodní nejistota měla zřejmě výrazný dopad na ekonomiku eurozóny již ve druhém čtvrtletí," uvedl analytik Bert Colijn ze společnosti ING. Upozornil, že tato nejistota zatím pravděpodobně příliš nezasáhla export, ale podkopala důvěru. "Prostřednictvím nižší důvěry mezi podniky a spotřebiteli tato nejistota pravděpodobně vyústila ve slabší růst domácí poptávky," dodal.

Eurostat rovněž oznámil, že míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu zůstala na 8,3 procenta, nejníže od konce roku 2008. Dnešní údaje Eurostatu rovněž ukázaly, že růst spotřebitelských cen v eurozóně v červenci zrychlil na 2,1 procenta z červnových dvou procent. Inflace se tak podle agentury DPA dostala na nejvyšší úroveň od konce roku 2012. Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby inflace byla těsně pod dvěma procenty.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané drtí VW. Německý koncern je ve vývoji samořízených vozů dva roky…

18.11.2018 08:20 Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo…

Rozpočet eurozóny? Německo a Francie se shodly na návrhu, Macron musel…

16.11.2018 20:39 Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by…

Nová strategie VW: Do elektromobilů a dalších technologií napumpuje 44…

16.11.2018 18:16 Aktualizováno Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard…

VIDEO: John Lewis představil letošní vánoční reklamu, okamžitě se stala…

16.11.2018 08:25 Letošní tradiční vánoční reklama britského řetězce obchodních domů John Lewis je poctou britskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama