Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno procento. Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v červenci zpomalilo na 2,6 procenta, v červnu spotřebitelské ceny v zemi vzrostly o 2,8 procenta.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zrychlilo ve druhém letošním čtvrtletí na 4,1 procenta ze 3,6 procenta v prvním čtvrtletí. HDP země tak rostl nejrychleji od konce roku 2015.

"Předpoklady o zrychlování slovenské ekonomiky se potvrdily. Navzdory náznakům ochlazení eurozóny ve 2. čtvrtletí dosáhl slovenský export dobrých výsledků, a to zejména díky novým modelům producentů aut," uvedli v komentáři ke zveřejněným údajům analytici slovenské centrální banky. Ke stávajícím závodům tří automobilek na Slovensku přibude nová továrna automobilky Jaguar Land Rover, která ještě letos plánuje zahájit výrobu vozidel na jihu Slovenska.

Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve druhém čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta oproti růstu o 2,2 procenta v prvním čtvrtletí.

Slovenské ministerstvo financí očekává pro tento rok růst HDP země 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu země ze 3,4 procenta loni.

Inflace na Slovensku dosáhla vyššího tempa než v České republice, kde spotřebitelské ceny byly v červenci o 2,3 procenta vyšší než před rokem.

Na Slovensku se v červenci proti stejnému období minulého roku zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou cen poštovních a telekomunikačních služeb, které stejně jako v červnu klesly o dvě procenta.

Nejrychleji, o 6,7 procenta, se zvýšily ceny v dopravě, které zahrnují i pohonné hmoty. Ceny potravin, které mají spolu s energiemi značný podíl ve spotřebním koši pro výpočet inflace, v červenci zvolnily tempo meziročního růstu na 3,9 procenta z 5,3 procenta v červnu.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze v červnu zvýšila výhled inflace na letošní rok na 2,6 procenta z dřívějšího odhadu 2,3 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán brzy zbankrotuje? Kniha o dění v církevním státě vyvolala…

22.10.2019 14:17 Aktualizováno Papež František se potýká s těžkou finanční krizí v církevním státě, kterému možná už za čtyři roky…

V Berlíně schválili strop nájemného, pět let se nezvýší

22.10.2019 13:45 Berlínský senát schválil strop nájmů pro 1,5 milionu bytů postavených před rokem 2014. Nájemné se v…

Největší švýcarská banka UBS má potíže. Zisk klesl, ekonomika zpomaluje

22.10.2019 09:31 Největší švýcarské bance UBS ve třetím čtvrtletí klesl meziročně čistý zisk o 16 procent na 1,05…

Microsoft porušuje GDPR ve smluvních podmínkách s EU

21.10.2019 22:47 Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft s institucemi EU nejsou v souladu s unijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama