Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno procento. Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v červenci zpomalilo na 2,6 procenta, v červnu spotřebitelské ceny v zemi vzrostly o 2,8 procenta.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zrychlilo ve druhém letošním čtvrtletí na 4,1 procenta ze 3,6 procenta v prvním čtvrtletí. HDP země tak rostl nejrychleji od konce roku 2015.

"Předpoklady o zrychlování slovenské ekonomiky se potvrdily. Navzdory náznakům ochlazení eurozóny ve 2. čtvrtletí dosáhl slovenský export dobrých výsledků, a to zejména díky novým modelům producentů aut," uvedli v komentáři ke zveřejněným údajům analytici slovenské centrální banky. Ke stávajícím závodům tří automobilek na Slovensku přibude nová továrna automobilky Jaguar Land Rover, která ještě letos plánuje zahájit výrobu vozidel na jihu Slovenska.

Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve druhém čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta oproti růstu o 2,2 procenta v prvním čtvrtletí.

Slovenské ministerstvo financí očekává pro tento rok růst HDP země 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu země ze 3,4 procenta loni.

Inflace na Slovensku dosáhla vyššího tempa než v České republice, kde spotřebitelské ceny byly v červenci o 2,3 procenta vyšší než před rokem.

Na Slovensku se v červenci proti stejnému období minulého roku zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou cen poštovních a telekomunikačních služeb, které stejně jako v červnu klesly o dvě procenta.

Nejrychleji, o 6,7 procenta, se zvýšily ceny v dopravě, které zahrnují i pohonné hmoty. Ceny potravin, které mají spolu s energiemi značný podíl ve spotřebním koši pro výpočet inflace, v červenci zvolnily tempo meziročního růstu na 3,9 procenta z 5,3 procenta v červnu.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze v červnu zvýšila výhled inflace na letošní rok na 2,6 procenta z dřívějšího odhadu 2,3 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama