Ekonomika Slovenska si udržela růst, tempo inflace zpomaluje

Bratislava - Slovenská ekonomika ve druhém čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o jedno procento. Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v červenci zpomalilo na 2,6 procenta, v červnu spotřebitelské ceny v zemi vzrostly o 2,8 procenta.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska zrychlilo ve druhém letošním čtvrtletí na 4,1 procenta ze 3,6 procenta v prvním čtvrtletí. HDP země tak rostl nejrychleji od konce roku 2015.

"Předpoklady o zrychlování slovenské ekonomiky se potvrdily. Navzdory náznakům ochlazení eurozóny ve 2. čtvrtletí dosáhl slovenský export dobrých výsledků, a to zejména díky novým modelům producentů aut," uvedli v komentáři ke zveřejněným údajům analytici slovenské centrální banky. Ke stávajícím závodům tří automobilek na Slovensku přibude nová továrna automobilky Jaguar Land Rover, která ještě letos plánuje zahájit výrobu vozidel na jihu Slovenska.

Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve druhém čtvrtletí meziročně o 2,1 procenta oproti růstu o 2,2 procenta v prvním čtvrtletí.

Slovenské ministerstvo financí očekává pro tento rok růst HDP země 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu země ze 3,4 procenta loni.

Inflace na Slovensku dosáhla vyššího tempa než v České republice, kde spotřebitelské ceny byly v červenci o 2,3 procenta vyšší než před rokem.

Na Slovensku se v červenci proti stejnému období minulého roku zvýšily ceny ve všech sledovaných kategoriích s výjimkou cen poštovních a telekomunikačních služeb, které stejně jako v červnu klesly o dvě procenta.

Nejrychleji, o 6,7 procenta, se zvýšily ceny v dopravě, které zahrnují i pohonné hmoty. Ceny potravin, které mají spolu s energiemi značný podíl ve spotřebním koši pro výpočet inflace, v červenci zvolnily tempo meziročního růstu na 3,9 procenta z 5,3 procenta v červnu.

Slovenská centrální banka ve své poslední prognóze v červnu zvýšila výhled inflace na letošní rok na 2,6 procenta z dřívějšího odhadu 2,3 procenta.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

EU musí podle Maďarska zabránit odchodu Británie bez dohody

25.09.2018 03:34 New York - Evropská unie musí s Británií uzavřít férovou dohodu o brexitu a musí za každou cenu…

Velký textilní podvod. Británie dostala ultimátum, do rozpočtu EU má…

24.09.2018 14:02 Brusel/Londýn - Evropská komise dnes dala Británii dva měsíce na doplacení 2,7 miliardy eur (přes…

Kamiony nebudou Francií projíždět zdarma? Macronova vláda chce zavést…

24.09.2018 13:29 Paříž - Francouzská vláda zvažuje, že již příští rok zavede dálniční známky pro kamiony. Podle…

Nápoj fröccs zažívá renezanci. Vyrábí se dle přesného rituálu

23.09.2018 16:15 Budapešť - Abychom správně ocenili tradiční maďarský nápoj fröccs, nestačí naučit se vyslovovat…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama