Německá ekonomika zrychlila růst, šlape lépe než celá eurozóna

Berlín - Hospodářský růst Německa v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,4 procenta v prvním kvartálu. Spolkový statistický úřad dnes také zpřesnil údaj o růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí na 0,4 procenta z dříve ohlášených 0,3 procenta.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

EUR - evropská měna

Meziročně tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí zvolnilo na 2,0 z 2,1 procenta v prvním čtvrtletí.

Ekonomové očekávali, že na jaře nastane mírné oživení, protože mimořádné negativní faktory, například epidemie chřipky ze začátku roku, již nebyly relevantní. Zpomalení růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí ovšem připisovali hlavně slabým výsledkům zahraničního obchodu.

Zlepšit výkon ekonomiky v období duben-červen podle statistického úřadu pomohla pokračující chuť spotřebitelů nakupovat, stejně jako vyšší výdaje státu. Příznivě zapůsobily i vyšší investice podnikatelů do vybavení a do výstavby, než tomu bylo v prvním čtvrtletí.

"Na rozdíl od národního fotbalového týmu nezažila německá ekonomika na začátku léta trpké zklamání," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. "Místo toho si (německá) ekonomika začala znovu vést lépe než celá eurozóna," dodal.

Statistický úřad Eurostat dnes uvedl, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta, což je stejné tempo jako v prvním kvartálu. Zpřesnil tak svůj odhad z konce července, podle něhož růst činil pouze 0,3 procenta.

Dnešní údaje výzkumného institutu ZEW ukázaly, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v srpnu zlepšila, a to výrazněji, než se očekávalo. Přispěla k tomu červencová dohoda mezi EU a USA, podle které budou obě strany pracovat na odbourávání obchodních bariér. Index důvěry se zvýšil na minus 13,7 bodu z červencových minus 24,7 bodu. 

"Neměli bychom se domnívat, že jsme mimo nebezpečí, protože dnešní dobré údaje nemusejí být stejné jako ty zítřejší, zejména vzhledem k současné mezinárodní situaci," uvedl šéf německého svazu exportérů BGA Holger Bingmann.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsme na křižovatce historie lidstva: Fórum v Davosu začalo důraznou výzvou

22.01.2019 20:16 Aktualizováno Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu dnes začalo výzvou jeho…

Kolaps kapitalismu? Francouzský ministr financí má obavy, nerovnost ve…

22.01.2019 16:46 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě,…

MasterCard bude platit. Evropská komise vyměřila firmě pokutu 570 milionů…

22.01.2019 14:26 Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6…

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

21.01.2019 20:20 Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží, kterou před několika lety otevřel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama