Německá ekonomika zrychlila růst, šlape lépe než celá eurozóna

Berlín - Hospodářský růst Německa v letošním druhém čtvrtletí zrychlil na 0,5 procenta z 0,4 procenta v prvním kvartálu. Spolkový statistický úřad dnes také zpřesnil údaj o růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí na 0,4 procenta z dříve ohlášených 0,3 procenta.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

EUR - evropská měna
doporučujeme

Meziročně tempo růstu hrubého domácího produktu (HDP) Německa ve druhém čtvrtletí zvolnilo na 2,0 z 2,1 procenta v prvním čtvrtletí.

Ekonomové očekávali, že na jaře nastane mírné oživení, protože mimořádné negativní faktory, například epidemie chřipky ze začátku roku, již nebyly relevantní. Zpomalení růstu ekonomiky v prvním čtvrtletí ovšem připisovali hlavně slabým výsledkům zahraničního obchodu.

Zlepšit výkon ekonomiky v období duben-červen podle statistického úřadu pomohla pokračující chuť spotřebitelů nakupovat, stejně jako vyšší výdaje státu. Příznivě zapůsobily i vyšší investice podnikatelů do vybavení a do výstavby, než tomu bylo v prvním čtvrtletí.

"Na rozdíl od národního fotbalového týmu nezažila německá ekonomika na začátku léta trpké zklamání," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING. "Místo toho si (německá) ekonomika začala znovu vést lépe než celá eurozóna," dodal.

Statistický úřad Eurostat dnes uvedl, že ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí vzrostla o 0,4 procenta, což je stejné tempo jako v prvním kvartálu. Zpřesnil tak svůj odhad z konce července, podle něhož růst činil pouze 0,3 procenta.

Dnešní údaje výzkumného institutu ZEW ukázaly, že důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v srpnu zlepšila, a to výrazněji, než se očekávalo. Přispěla k tomu červencová dohoda mezi EU a USA, podle které budou obě strany pracovat na odbourávání obchodních bariér. Index důvěry se zvýšil na minus 13,7 bodu z červencových minus 24,7 bodu. 

"Neměli bychom se domnívat, že jsme mimo nebezpečí, protože dnešní dobré údaje nemusejí být stejné jako ty zítřejší, zejména vzhledem k současné mezinárodní situaci," uvedl šéf německého svazu exportérů BGA Holger Bingmann.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čína se dohodla s Řeckem. Aténský přístav má být součástí nové Hedvábné…

11.11.2019 16:15 Z řeckého přístavu Pireus u Atén by se s pomocí čínských investic ve výši až 600 milionů eur (15,3…

Slovenský průmysl v září dál klesal, stavebnictví se naopak zmátořilo

11.11.2019 11:00 Slovenský průmysl a stavebnictví zaznamenaly v září rozdílný vývoj. Zatímco produkce průmyslu…

Balkánské státy plánují vytvořit zónu volného pohybu a obchodu

10.11.2019 18:20 Představitelé tří států západního Balkánu - Severní Makedonie, Albánie a Srbska - jednali v…

Ukrajina se pohádala se Slovenskem. Kyjev chce utnout dodávky plynu

08.11.2019 15:03 Ukrajinská státní energetická společnost Naftogaz zvažuje, že přestane ze Slovenska odebírat zemní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama