Konec řecké odysey? Tsipras slibuje lepší časy, symbolicky na Ithace

Ithaka - Řecko v pondělí oficiálně opustilo poslední ze tří záchranných programů. Premiér Alexis Tsipras dnes prohlásil, že Řecko má před sebou lepší časy. Pro svůj projev zvolil ostrov Ithaka, jako symbol konce moderní Odyssey, kterou podle něj Řecko od roku 2010 prožívalo.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Alexis Tsipras

"Dnes v naší zemí začíná nový, historický den," prohlásil Tsipras. Pro svůj projev si vybral kopec s výhledem na zátoku. V neformálním oblečení, bílé rozepnuté košili a volných tmavých kalhotách, a se zádumčivým výrazem ve svém proslovu často použil analogii s Odysseou, ve které se hlavní hrdina musel vypřádat s kyklopy, sirénami a nepoctivými nápadníky, kteří chtěli zaujmout jeho místo. Byl to odkaz na opoziční stranu Nová demokracie, která nyní vede v průzkumech veřejného mínění. Volby se v Řecku uskuteční příští rok.

zdroj: YouTube

Tsipras také upozornil, že Řecko by nikdy nemělo zapomenout na tvrdou lekci pod přísným finančním dohledem věřitelů. "Nikdy nezapomeneme na příčiny nebo na lidi, kteří vedli naši zemi k pomoci," dodal.

Analogii s Odysseem použil již expremiér Jorgos Papandreu, který v dubnu 2010 požádal své evropské partnery a Mezinárodní měnový fond (MMF) o první záchranný úvěr. Tehdy řekl, že Řecko a Řeky čeká nová Odyssea.

Řecko obdrželo od roku 2010 celkem tři záchranné úvěry v celkové výši téměř 289 miliard eur (7,4 bilionu Kč). Půjčky však doprovázely přísné podmínky. Od vypuknutí krize řecká ekonomika klesla o čtvrtinu, třetina obyvatel se propadla do chudoby a tisíce lidí odešly do zahraničí. Dluh Řecka dosahuje 180 procent hrubého domácího produktu (HDP).

Na příští rok je v Řecku naplánováno další snížení penzí. Až do splacení posledních peněz ze záchranného úvěru, tedy do roku 2060, budou zemi také dál čtvrtletně navštěvovat experti. Jejich úkolem je prověřit, že země plní dohodnuté cíle v oblasti veřejných financí.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsme na křižovatce historie lidstva: Fórum v Davosu začalo důraznou výzvou

22.01.2019 20:16 Aktualizováno Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu dnes začalo výzvou jeho…

Kolaps kapitalismu? Francouzský ministr financí má obavy, nerovnost ve…

22.01.2019 16:46 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě,…

MasterCard bude platit. Evropská komise vyměřila firmě pokutu 570 milionů…

22.01.2019 14:26 Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6…

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

21.01.2019 20:20 Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží, kterou před několika lety otevřel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama