Nezaměstnanost v EU? Česko je premiantem, na paty nám šlapou Němci

Brusel - Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v eurozóně v srpnu zpomalilo na dvě procenta z červencových 2,1 procenta. Míra nezaměstnanosti v EU v červenci klesla na 6,8 procenta z červnových 6,9 procenta. Dostala se tak na nejnižší úroveň od dubna 2008.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

V silném růstu pokračovaly v srpnu ceny energie. Meziročně se zvýšily o 9,2 procenta po červencovém nárůstu o 9,5 procenta. Meziroční tempo růstu cen potravin, alkoholu a tabáku zůstalo v eurozóně na 2,5 procenta.

Evropská centrální banka (ECB) se již delší dobu snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Nákupy dluhopisů je sice v letošním roce připravena ukončit, úrokové sazby však hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.

Pokud jde o nezaměstnanost v EU, nejlepší situace nadále panovala v České republice, kde míra nezaměstnanosti podle Eurostatu klesla na 2,3 procenta z 2,4 procenta.

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od čísel Úřadu práce ČR. Podle těch podíl nezaměstnaných v České republice v červenci vzrostl na 3,1 procenta z červnových 2,9 procenta. Český statistický úřad vychází z výběrového šetření pracovních sil, zatímco Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Po ČR mělo v červenci podle údajů Eurostatu v rámci EU nejnižší míru nezaměstnanosti Německo, a to 3,4 procenta. Nejhorší situace naopak panuje na trhu práce v Řecku. Tam v květnu nezaměstnanost dosahovala 19,5 procenta, aktuálnější údaje zatím Eurostat neposkytl.

V eurozóně zůstala míra nezaměstnanosti v červenci beze změny na červnových 8,2 procenta, což je nejnižší úroveň od listopadu 2008. V celé EU bylo v červenci bez práce 16,823 milionu lidí, z toho 13,381 milionu v eurozóně.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy

19.10.2018 17:44 Český premiér Andrej Babiš během summitu Evropské unie s lídry asijských zemí zdůraznil nutnost…

Volvo láme rekordy. Zisk překonal odhady, kamiony jdou na dračku

19.10.2018 09:45 Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo za třetí čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně z 6…

Kamionům se prodraží jízda v Německu. Bundestag schválil zvýšení mýtného

19.10.2018 08:35 Kamionům se prodraží jízda po německých silnicích. Německý parlament ve čtvrtek večer schválil…

Albánie od ledna zavře sázkové kanceláře, dle vlády se šíří jako mor

19.10.2018 07:49 Albánská vláda dala najevo, že hodlá od začátku příštího roku zavřít sázkové kanceláře, především…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama