Aerolinky KLM se nakonec dohodly s piloty, stávka byla na spadnutí

Amsterdam - Piloti nizozemské letecké společnosti KLM se s vedením firmy dohodli na kolektivní pracovní smlouvě a odvolali přípravy na stávku. Informoval o tom list Financial Times. Platnost předchozí kolektivní smlouvy skončila v lednu 2018.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

"Je zřejmé, že obavy pilotů KLM byly vyslyšeny a vyústily v definitivní dohodu, uvedl odborový svaz pilotů VNV. Hlavním sporným bodem byla pracovní zátěž a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Zejména šlo o to, zda snížit pracovní dobu o čtyři procenta od září 2018 nebo od září 2019. Kompromis pomohl vyjednat zprostředkovatel. Smlouvu, jejíž podmínky nebyly zveřejněny, musejí schválit členové odborů.

Dohoda je dobrou zprávou pro nového šéfa skupiny Air France-KLM Kanaďana Benjamina Smithe, který se funkce ujme na konci září. Na rozdíl od francouzských odborů, pro něž je někdo jiný než Francouz v pozici generálního ředitele nemyslitelný, svaz VNV Smithe vítá. Předchozí šéf společnosti Jean-Marc Janaillac před čtyřmi měsíci odstoupil poté, co se mu dohodu se zaměstnanci nepodařilo uzavřít. Smith se stane prvním zahraničním šéfem v 85leté historii aerolinek.

Za letošní první pololetí se příjmy KLM zvýšily o 4,9 procenta na 5,2 miliardy eur (134 miliard Kč), zatímco příjmy Air France klesly o 1,4 procenta na 7,5 miliardy. Aerolinky KLM vykázaly provozní zisk 388 milionů, Air France ztrátu 164 milionů eur.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama