Aerolinky KLM se nakonec dohodly s piloty, stávka byla na spadnutí

Amsterdam - Piloti nizozemské letecké společnosti KLM se s vedením firmy dohodli na kolektivní pracovní smlouvě a odvolali přípravy na stávku. Informoval o tom list Financial Times. Platnost předchozí kolektivní smlouvy skončila v lednu 2018.

Přidejte svůj názor

Letadla, ilustrační foto

"Je zřejmé, že obavy pilotů KLM byly vyslyšeny a vyústily v definitivní dohodu, uvedl odborový svaz pilotů VNV. Hlavním sporným bodem byla pracovní zátěž a rovnováha mezi pracovním a soukromým životem. Zejména šlo o to, zda snížit pracovní dobu o čtyři procenta od září 2018 nebo od září 2019. Kompromis pomohl vyjednat zprostředkovatel. Smlouvu, jejíž podmínky nebyly zveřejněny, musejí schválit členové odborů.

Dohoda je dobrou zprávou pro nového šéfa skupiny Air France-KLM Kanaďana Benjamina Smithe, který se funkce ujme na konci září. Na rozdíl od francouzských odborů, pro něž je někdo jiný než Francouz v pozici generálního ředitele nemyslitelný, svaz VNV Smithe vítá. Předchozí šéf společnosti Jean-Marc Janaillac před čtyřmi měsíci odstoupil poté, co se mu dohodu se zaměstnanci nepodařilo uzavřít. Smith se stane prvním zahraničním šéfem v 85leté historii aerolinek.

Za letošní první pololetí se příjmy KLM zvýšily o 4,9 procenta na 5,2 miliardy eur (134 miliard Kč), zatímco příjmy Air France klesly o 1,4 procenta na 7,5 miliardy. Aerolinky KLM vykázaly provozní zisk 388 milionů, Air France ztrátu 164 milionů eur.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Prodej aut v EU skomírá. Příští rok bude ještě hůř, avizuje analytik

15.11.2018 09:51 Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v říjnu pokračoval v poklesu, i když jeho…

Brexit bez dohody by Británii zasadil ránu. Stál by šest procent HDP

14.11.2018 17:43 Odchod z Evropské unie bez dosažení přechodné obchodní dohody by Británii ve srovnání se setrváním…

Itálie opět předložila Bruselu návrh rozpočtu 2019, verdikt zazní za týden

14.11.2018 15:45 Evropská komise dostala od italské vlády návrh rozpočtu země na rok 2019. Novinářům to potvrdil…

Ekonomika EU a eurozóny v potížích. Ke dnu ji táhnou Německo a obchodní…

14.11.2018 13:33 Aktualizováno Tempo růstu ekonomiky eurozóny i celé Evropské unie ve třetím čtvrtletí zpomalilo a ekonomika…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama