Analytici se spletli. Slovenská ekonomika rostla proti odhadu rychleji

Bratislava - Slovenská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,2 procenta, což byl nejlepší výsledek od konce roku 2015. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Vývoj byl lepší než dřívější odhad statistiků, podle něhož HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl proti předchozímu kvartálu o jedno procento a meziročně o 4,1 procenta.

Přidejte svůj názor

Placení, tržby, ilustrační foto
doporučujeme

Hospodářství exportně orientované ekonomiky Slovenska ve sledovaném období podpořila zahraniční poptávka a také vyšší objem investic. Tempo meziročního růstu spotřeby domácností i státu proti 1. čtvrtletí naopak zpomalilo.

Průměrná mzda na Slovensku ve 2. čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,4 procenta na 1004 eur (25.800 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve druhém kvartálu vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla na nové minimum 6,6 procenta ze 7,1 procenta v prvním letošním čtvrtletí. Snížil se počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává na letošní rok vzestup HDP o 4,1 procenta. Slovenská centrální banka počítá se čtyřprocentním růstem. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu Slovenska ze 3,4 procenta loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama