Analytici se spletli. Slovenská ekonomika rostla proti odhadu rychleji

Bratislava - Slovenská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,2 procenta, což byl nejlepší výsledek od konce roku 2015. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Vývoj byl lepší než dřívější odhad statistiků, podle něhož HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl proti předchozímu kvartálu o jedno procento a meziročně o 4,1 procenta.

Přidejte svůj názor

Placení, tržby, ilustrační foto

Hospodářství exportně orientované ekonomiky Slovenska ve sledovaném období podpořila zahraniční poptávka a také vyšší objem investic. Tempo meziročního růstu spotřeby domácností i státu proti 1. čtvrtletí naopak zpomalilo.

Průměrná mzda na Slovensku ve 2. čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,4 procenta na 1004 eur (25.800 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve druhém kvartálu vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla na nové minimum 6,6 procenta ze 7,1 procenta v prvním letošním čtvrtletí. Snížil se počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává na letošní rok vzestup HDP o 4,1 procenta. Slovenská centrální banka počítá se čtyřprocentním růstem. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu Slovenska ze 3,4 procenta loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané drtí VW. Německý koncern je ve vývoji samořízených vozů dva roky…

18.11.2018 08:20 Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo…

Rozpočet eurozóny? Německo a Francie se shodly na návrhu, Macron musel…

16.11.2018 20:39 Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by…

Nová strategie VW: Do elektromobilů a dalších technologií napumpuje 44…

16.11.2018 18:16 Aktualizováno Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard…

VIDEO: John Lewis představil letošní vánoční reklamu, okamžitě se stala…

16.11.2018 08:25 Letošní tradiční vánoční reklama britského řetězce obchodních domů John Lewis je poctou britskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama