Analytici se spletli. Slovenská ekonomika rostla proti odhadu rychleji

Bratislava - Slovenská ekonomika ve 2. čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,2 procenta, což byl nejlepší výsledek od konce roku 2015. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu. Vývoj byl lepší než dřívější odhad statistiků, podle něhož HDP ve 2. čtvrtletí vzrostl proti předchozímu kvartálu o jedno procento a meziročně o 4,1 procenta.

Přidejte svůj názor

Placení, tržby, ilustrační foto

Hospodářství exportně orientované ekonomiky Slovenska ve sledovaném období podpořila zahraniční poptávka a také vyšší objem investic. Tempo meziročního růstu spotřeby domácností i státu proti 1. čtvrtletí naopak zpomalilo.

Průměrná mzda na Slovensku ve 2. čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,4 procenta na 1004 eur (25.800 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve druhém kvartálu vzrostla meziročně o 8,6 procenta na 31.851 korun.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla na nové minimum 6,6 procenta ze 7,1 procenta v prvním letošním čtvrtletí. Snížil se počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává na letošní rok vzestup HDP o 4,1 procenta. Slovenská centrální banka počítá se čtyřprocentním růstem. To by znamenalo zrychlení tempa ekonomického růstu Slovenska ze 3,4 procenta loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama