Konec transatlantické obchodní války? EU a USA hodlají zmírnit celní bariéry

Brusel - Spojené státy a Evropská unie doufají, že se jim do listopadu podaří dosáhnout dohody o uvolnění některých technických překážek vzájemného obchodu. Po setkání s evropskou komisařkou pro obchod Cecilií Malmströmovou to dnes řekl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Dnešní jednání mezi obchodními vyjednávači bylo první od července, kdy americký prezident Donald Trump upustil od hrozeb, že zavede cla na dovoz aut z EU.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto

Lighthizer a Malmströmová se mají znovu setkat koncem září. "Jednali jsme o tom, jak pokročit a stanovit priority na obou stranách a jak dosáhnout konkrétních výsledků v krátkodobém až střednědobém horizontu," uvedla v prohlášení Malmströmová. Dodala, že na podzim budou mít obě strany hodně práce a v příštích týdnech zůstanou v úzkém kontaktu.

Malmströmová také označila dnešní setkání za první příležitost na cestě k dokončení dohody mezi Trumpem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem uzavřené před dvěma měsíci.

Úřad amerického vyjednávače označil dnešní jednání za konstruktivní. V říjnu se podle úřadu mají setkat k jednání odborníci z obou stran, kteří určí celní a necelní bariéry obchodu, jež mohou být zrušeny.

Juncker se v červenci s Trumpem dohodl, že obě strany budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Malmströmová pak koncem srpna prohlásila, že EU je ochotna zrušit cla na dovoz automobilů z USA, pokud Spojené státy učiní totéž.

Trump ale tento návrh odmítl, protože podle něj není dost dobrý. Upozornil, že spotřebitelé v EU mají tendenci raději kupovat evropská auta než americká, uvedla agentura Reuters.

Témata: EU | USA | clo | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Pro startupy je v Evropě nejlepší Německo. Jak si vede ČR?

20.02.2019 14:58 Německo je v Evropě nejlepší zemí pro začínající podnikatele. Do čela žebříčku se dostalo díky své…

Bankovní skandál v Pobaltí bobtná: Špinavé peníze prala i švédská Swedbank

20.02.2019 12:50 Švédská banka Swedbank, která je největším bankovním ústavem působícím v Pobaltí, se ocitla v…

Z aerolinek Air France-KLM je gigant, loni jim prudce vzrostl zisk

20.02.2019 10:49 Čistý zisk letecké společnosti Air France-KLM v loňském roce prudce vzrostl na 409 milionů eur (10…

Důvěra investorů v německou ekonomiku? Výsledek předčil očekávání

19.02.2019 13:13 Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Výhled…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama