Konec transatlantické obchodní války? EU a USA hodlají zmírnit celní bariéry

Brusel - Spojené státy a Evropská unie doufají, že se jim do listopadu podaří dosáhnout dohody o uvolnění některých technických překážek vzájemného obchodu. Po setkání s evropskou komisařkou pro obchod Cecilií Malmströmovou to dnes řekl americký obchodní zmocněnec Robert Lighthizer. Dnešní jednání mezi obchodními vyjednávači bylo první od července, kdy americký prezident Donald Trump upustil od hrozeb, že zavede cla na dovoz aut z EU.

Přidejte svůj názor

Evropská unie, ilustrační foto

Lighthizer a Malmströmová se mají znovu setkat koncem září. "Jednali jsme o tom, jak pokročit a stanovit priority na obou stranách a jak dosáhnout konkrétních výsledků v krátkodobém až střednědobém horizontu," uvedla v prohlášení Malmströmová. Dodala, že na podzim budou mít obě strany hodně práce a v příštích týdnech zůstanou v úzkém kontaktu.

Malmströmová také označila dnešní setkání za první příležitost na cestě k dokončení dohody mezi Trumpem a předsedou Evropské komise Jean-Claudem Junckerem uzavřené před dvěma měsíci.

Úřad amerického vyjednávače označil dnešní jednání za konstruktivní. V říjnu se podle úřadu mají setkat k jednání odborníci z obou stran, kteří určí celní a necelní bariéry obchodu, jež mohou být zrušeny.

Juncker se v červenci s Trumpem dohodl, že obě strany budou usilovat o nulová cla a nulové subvence na průmyslové zboží vyjma automobilů. Malmströmová pak koncem srpna prohlásila, že EU je ochotna zrušit cla na dovoz automobilů z USA, pokud Spojené státy učiní totéž.

Trump ale tento návrh odmítl, protože podle něj není dost dobrý. Upozornil, že spotřebitelé v EU mají tendenci raději kupovat evropská auta než americká, uvedla agentura Reuters.

Témata: EU | USA | clo | Ekonomika | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ukrajina se dohodla s MMF. Dostane miliardy, musí ale splnit jednu zásadní…

19.10.2018 20:07 Ukrajina se dohodla s Mezinárodním měnovým fondem (MMF) na novém záložním úvěru v objemu 3,9…

Škoda nabízí v Německu šrotovné za starší diesely, Češi mají smůlu

19.10.2018 19:44 Automobilka Škoda Auto nabídla v Německu tzv. šrotovné při výměně staršího dieselu za nový naftový…

Babiš na summitu ASEM kritizoval daňové úniky a hledal nové trhy

19.10.2018 17:44 Český premiér Andrej Babiš během summitu Evropské unie s lídry asijských zemí zdůraznil nutnost…

Volvo láme rekordy. Zisk překonal odhady, kamiony jdou na dračku

19.10.2018 09:45 Švédský výrobce nákladních automobilů Volvo za třetí čtvrtletí zvýšil provozní zisk meziročně z 6…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama