Ryanair se vzpamatovává ze stávky v Německu, hrozí další protesty v pěti zemích

Frankfurt nad Mohanem - Irská nízkonákladová letecká společnost Ryanair se dnes po stávce pilotů a palubního personálu v Německu vrací k běžnému provozu. Naplánováno má zhruba 400 letů z Německa a do Německa, píše agentura DPA. Nová vlna stávek hrozí v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii a Nizozemsku.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir

Ve středu společnost Ryanair kvůli stávce zrušila 150 letů, pražského letiště se však protest nedotkl. Stávka za vyšší platy a lepší pracovní podmínky začala na dvanácti německých letištích v noci na středu a oficiálně skončila dnes v 02:59 SELČ.

Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ve středu Ryanairu pohrozil dalšími stávkami, pokud vedení nepřijde s lepší nabídkou. Ryanair varoval, že v takovém případě začne propouštět. "Vyhrožovat zaměstnancům, kteří užívají svého práva, je naprosto skandální," řekl ve středu agentuře DPA viceprezident VC Markus Wahl. Dodal, že vysoká účast na stávce dokládá, že zastrašování už neúčinkuje.

Sedm odborových svazů palubního personálu Ryanair v pěti evropských zemích dnes uvedlo, že hodlá 28. září uskutečnit 24hodinovou stávku. Oznámil to dnes mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii a Nizozemsku. V Itálii se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu.

Ryanair sdělil, že se bude snažit minimalizovat dopad protestů na zákazníky. "Pokud bude 28. září další neúspěšná stávka palubního personálu, pak Ryanair s předstihem upozorní zákazníky na zrušení malého počtu letů, jak jsme to ukázali ve středu v Německu," uvedl krátce před vyhlášením stávky marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs.

Irský dopravce čelí kritice odborů napříč Evropou. Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

V srpnu se aerolinky dohodly s irskými piloty a vyjádřily naději, že smíru brzy docílí i na dalších evropských trzích. Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 milionů cestujících.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané drtí VW. Německý koncern je ve vývoji samořízených vozů dva roky…

18.11.2018 08:20 Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo…

Rozpočet eurozóny? Německo a Francie se shodly na návrhu, Macron musel…

16.11.2018 20:39 Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by…

Nová strategie VW: Do elektromobilů a dalších technologií napumpuje 44…

16.11.2018 18:16 Aktualizováno Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard…

VIDEO: John Lewis představil letošní vánoční reklamu, okamžitě se stala…

16.11.2018 08:25 Letošní tradiční vánoční reklama britského řetězce obchodních domů John Lewis je poctou britskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama