Komplikace v letecké dopravě? Personál Ryanairu v pěti evropských zemích plánuje stávku

Brusel - Sedm odborových svazů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v pěti evropských zemích hodlá 28. září uspořádat 24hodinovou stávku. Oznámil to dnes mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku a v Itálii, kde se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu. Některé odborové svazy zastupující zaměstnance palubního personálu v Itálii později oznámily, že se v zásadě dohodly s aerolinkami na tříleté kolektivní smlouvě, jsou to však svazy, které svoji účast ve stávce předtím nepotvrdily.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir

Ryanair dnes uvedl, že se bude snažit minimalizovat dopad protestů na zákazníky. Firma předpokládá, že většina jejího palubního personálu v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii a Nizozemsku bude podobně jako při předchozích stávkách normálně pracovat.

"Pokud bude 28. září další neúspěšná stávka palubního personálu, pak Ryanair s předstihem upozorní zákazníky na zrušení malého počtu letů, jak jsme to ukázali ve středu v Německu," uvedl krátce před vyhlášením stávky marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs.

Tři italské odborové svazy Fit Cisl, Anpac a Anpav oznámily, že dnes podepsaly s aerolinkami dohodu. Odborový svaz Uiltransporti však v prohlášení zmíněn není. Právě tento svaz již dříve oznámil, že se připojí ke stávce.

V Německu v noci na dnešek skončila 24hodinová stávka pilotů a palubního personálu aerolinek Ryanair za vyšší platy a lepší pracovní podmínky, která si vyžádala zrušení 150 z plánovaných 400 středečních letů Ryanairu z Německa a do Německa. Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ve středu Ryanairu pohrozil dalšími stávkami, pokud vedení nepřijde s lepší nabídkou.

Irský dopravce čelí kritice odborů napříč Evropou. Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

V srpnu se aerolinky dohodly s irskými piloty a vyjádřily naději, že smíru brzy docílí i na dalších evropských trzích. Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 milionů cestujících.

Témata: RyanAir | Belgie | irsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Američané drtí VW. Německý koncern je ve vývoji samořízených vozů dva roky…

18.11.2018 08:20 Německý automobilový koncern Volkswagen zaostává v oblasti vývoje samořízených vozů za firmou Waymo…

Rozpočet eurozóny? Německo a Francie se shodly na návrhu, Macron musel…

16.11.2018 20:39 Německo a Francie se po dlouhých jednáních shodly na návrhu společného rozpočtu eurozóny, který by…

Nová strategie VW: Do elektromobilů a dalších technologií napumpuje 44…

16.11.2018 18:16 Aktualizováno Německý automobilový koncern Volkswagen hodlá během příštích pěti let investovat téměř 44 miliard…

VIDEO: John Lewis představil letošní vánoční reklamu, okamžitě se stala…

16.11.2018 08:25 Letošní tradiční vánoční reklama britského řetězce obchodních domů John Lewis je poctou britskému…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama