Komplikace v letecké dopravě? Personál Ryanairu v pěti evropských zemích plánuje stávku

Brusel - Sedm odborových svazů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v pěti evropských zemích hodlá 28. září uspořádat 24hodinovou stávku. Oznámil to dnes mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku a v Itálii, kde se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu. Některé odborové svazy zastupující zaměstnance palubního personálu v Itálii později oznámily, že se v zásadě dohodly s aerolinkami na tříleté kolektivní smlouvě, jsou to však svazy, které svoji účast ve stávce předtím nepotvrdily.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir

Ryanair dnes uvedl, že se bude snažit minimalizovat dopad protestů na zákazníky. Firma předpokládá, že většina jejího palubního personálu v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii a Nizozemsku bude podobně jako při předchozích stávkách normálně pracovat.

"Pokud bude 28. září další neúspěšná stávka palubního personálu, pak Ryanair s předstihem upozorní zákazníky na zrušení malého počtu letů, jak jsme to ukázali ve středu v Německu," uvedl krátce před vyhlášením stávky marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs.

Tři italské odborové svazy Fit Cisl, Anpac a Anpav oznámily, že dnes podepsaly s aerolinkami dohodu. Odborový svaz Uiltransporti však v prohlášení zmíněn není. Právě tento svaz již dříve oznámil, že se připojí ke stávce.

V Německu v noci na dnešek skončila 24hodinová stávka pilotů a palubního personálu aerolinek Ryanair za vyšší platy a lepší pracovní podmínky, která si vyžádala zrušení 150 z plánovaných 400 středečních letů Ryanairu z Německa a do Německa. Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ve středu Ryanairu pohrozil dalšími stávkami, pokud vedení nepřijde s lepší nabídkou.

Irský dopravce čelí kritice odborů napříč Evropou. Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

V srpnu se aerolinky dohodly s irskými piloty a vyjádřily naději, že smíru brzy docílí i na dalších evropských trzích. Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 milionů cestujících.

Témata: RyanAir | Belgie | irsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nápoj fröccs zažívá renezanci. Vyrábí se dle přesného rituálu

23.09.2018 16:15 Budapešť - Abychom správně ocenili tradiční maďarský nápoj fröccs, nestačí naučit se vyslovovat…

Porsche končí s dieselem. Soustředí se na hybridní a elektrické motory

23.09.2018 14:37 Berlín - Německý výrobce sportovních vozů Porsche se stává první automobilkou v Německu, která do…

Murdoch poražen. Britskou televizi Sky převezme americký Comcast

22.09.2018 20:41 Londýn - Americká kabelová společnost Comcast dnes zvítězila v boji o převzetí britské placené…

Svět ujíždí na nugátu. Boom mandlí zcela změnil jednu evropskou zemi

22.09.2018 19:53 Santa Cruz - Sklizeň odstartovala za rachotu mechanických vytřásadel. Když zachytí jednu větvičku…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

Nejčtenější z Byznysu

reklama
reklama