Komplikace v letecké dopravě? Personál Ryanairu v pěti evropských zemích plánuje stávku

Brusel - Sedm odborových svazů palubního personálu irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair v pěti evropských zemích hodlá 28. září uspořádat 24hodinovou stávku. Oznámil to dnes mluvčí belgických odborů. Stávka se podle něj bude konat ve Španělsku, Portugalsku, Belgii, Nizozemsku a v Itálii, kde se k protestu hodlají připojit rovněž piloti Ryanairu. Některé odborové svazy zastupující zaměstnance palubního personálu v Itálii později oznámily, že se v zásadě dohodly s aerolinkami na tříleté kolektivní smlouvě, jsou to však svazy, které svoji účast ve stávce předtím nepotvrdily.

Přidejte svůj názor

Boeing 737-800 společnosti RyanAir

Ryanair dnes uvedl, že se bude snažit minimalizovat dopad protestů na zákazníky. Firma předpokládá, že většina jejího palubního personálu v Itálii, Španělsku, Portugalsku, Belgii a Nizozemsku bude podobně jako při předchozích stávkách normálně pracovat.

"Pokud bude 28. září další neúspěšná stávka palubního personálu, pak Ryanair s předstihem upozorní zákazníky na zrušení malého počtu letů, jak jsme to ukázali ve středu v Německu," uvedl krátce před vyhlášením stávky marketingový ředitel Ryanairu Kenny Jacobs.

Tři italské odborové svazy Fit Cisl, Anpac a Anpav oznámily, že dnes podepsaly s aerolinkami dohodu. Odborový svaz Uiltransporti však v prohlášení zmíněn není. Právě tento svaz již dříve oznámil, že se připojí ke stávce.

V Německu v noci na dnešek skončila 24hodinová stávka pilotů a palubního personálu aerolinek Ryanair za vyšší platy a lepší pracovní podmínky, která si vyžádala zrušení 150 z plánovaných 400 středečních letů Ryanairu z Německa a do Německa. Odborový svaz německých pilotů Vereinigung Cockpit (VC) ve středu Ryanairu pohrozil dalšími stávkami, pokud vedení nepřijde s lepší nabídkou.

Irský dopravce čelí kritice odborů napříč Evropou. Loni v prosinci Ryanair dokázal odvrátit rozsáhlé stávky, když se poprvé ve své 32leté historii rozhodl uznat odborové svazy. Od té doby se mu však nepodařilo s řadou z nich uzavřít dohody o pracovních podmínkách. V létě tak následovala největší vlna stávek v historii firmy a rušení stovek letů.

V srpnu se aerolinky dohodly s irskými piloty a vyjádřily naději, že smíru brzy docílí i na dalších evropských trzích. Ryanair létá do desítek zemí, včetně České republiky. Loni přepravil zhruba 130 milionů cestujících.

Témata: RyanAir | Belgie | irsko | EU | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Jsme na křižovatce historie lidstva: Fórum v Davosu začalo důraznou výzvou

22.01.2019 20:16 Aktualizováno Každoroční zasedání Světového ekonomického fóra (WEF) ve švýcarském Davosu dnes začalo výzvou jeho…

Kolaps kapitalismu? Francouzský ministr financí má obavy, nerovnost ve…

22.01.2019 16:46 Francouzský ministr financí Bruno Le Maire dnes varoval před možným kolapsem kapitalismu v případě,…

MasterCard bude platit. Evropská komise vyměřila firmě pokutu 570 milionů…

22.01.2019 14:26 Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6…

Babišova restaurace ve Francii přišla o jednu michelinskou hvězdu

21.01.2019 20:20 Luxusní restaurace Paloma na francouzském Azurovém pobřeží, kterou před několika lety otevřel…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama