Aston Martin míří na burzu. "Bondova automobilka" počítá s astronomickým ohodnocením

Londýn - Britský výrobce luxusních automobilů Aston Martin, který se počátkem října chystá vstoupit na burzu, doufá, že mu primární nabídka akcií (IPO) vynese ohodnocení 5,07 miliardy liber (145,2 miliardy Kč). Vyplývá to z dnešní zprávy firmy. Po desítkách let to bude první primární nabídka akcií britského výrobce aut, uvedla agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Ilustrační foto

Burzovní debut se má uskutečnit kolem 8. října na londýnské burze. Na trh má přijít zhruba čtvrtina akcií firmy, což představuje 57 milionů akcií.

Automobilka, která vyrábí vozy pouze v Británii, tam hodlá v příštím roce otevřít svůj druhý montážní závod. Od roku 2014, kdy její vedení převzal Andy Palmer, hospodaření firmy prošlo zásadním obratem a vstupem na burzu chce završit svůj úspěšný přerod ve výdělečný podnik. Loni firma vykázala první zisk od roku 2010.

Za první pololetí automobilka vytvořila zisk před zdaněním 42 milionů liber (1,2 miliardy Kč). Tržby ve stejném období díky silné poptávce po modelu DB11 a modelech Volante vzrostly o osm procent na 445 milionů liber.

Společnost Aston Martin byla založena před 105 lety a proslavil ji mimo jiné fiktivní tajný agent James Bond. Firma prodává zhruba 25 procent své produkce do zemí Evropské unie. Společnost, jejímiž většinovými vlastníky jsou kuvajtští a italští investoři, spolupracuje na vývoji elektrického létajícího vozu a také na vývoji osobní ponorky.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel smetl rozpočet Itálie, dluh je neúnosný. Přijde krize jako byla ta…

23.10.2018 21:42 Aktualizováno Evropská komise (EK) odmítla plán italské vlády na podobu rozpočtu na rok 2019 a dala Římu tři…

Italské patálie Evropské unie: Pošle Řím Brusel do propadliště dějin?

23.10.2018 21:34 Analýza Petra Šulky – Co je největší současní problém Evropské Unie? Migranti? Vzpurná V4? Trampoty…

Křetínský a Tkáč se ve Francii chtějí účastnit privatizace

23.10.2018 21:27 Autor blogu na francouzském nezávislém investigativním webu Mediapart tvrdí, že za zájmem českých…

Křetinský otřásl Francií. Koupí prestižní Le Monde celý?

23.10.2018 11:11 Mít, anebo nemít? Taková je otázka. I v případě prestižních novin. I v Česku se před týdnem…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama