Zákaz starších dieselů? Nařízení se nevyhne ani Berlínu, tisíce řidičů v potížích

Zákazům jízdy starších dieselových aut se zřejmě nevyhne ani německá metropole. Informuje o tom televizní a rozhlasová stanice RBB s odvoláním na plány berlínské radnice, podle nichž se uvažuje o zákazu jízdy v 21 ulicích nebo jejich částech od září příštího roku.

Přidejte svůj názor

Německé dálnice

Německému hlavnímu městu se stejně jako více než šesti desítkám dalších obcí zatím nedaří dodržovat limity emisí oxidu dusičitého (NO2). Radní pro životní prostřední Regine Güntherová nyní podle RBB došla k tomu, že dodržení limitů bude možné jen za použití částečných zákazů jízdy, které by se mohly dotknout zhruba 218.000 berlínských majitelů aut.

Zákazy jízdy mají na vybraných úsecích platit pro naftové vozy splňující ekologické normy Euro 0 až Euro 5. Vyhnou se jim naopak auta ekologické normy Euro 6 a novější. Ze zákazů mají existovat i výjimky, které by se dotkly zhruba každého pátého z necelých 220 tisíc aut. Přesná pravidla pro ně zatím nejsou stanovena, mohly by ale platit třeba pro řemeslníky.

Německá metropole se novými plány zřejmě připravuje i na rozhodnutí zdejšího soudu, který by už příští týden mohl částečné zákazy jízdy nařídit. Podobný zákaz už platí v Hamburku a nevyhne se zřejmě ani dalším velkoměstům jako je Mnichov nebo Stuttgart. Počítat s ním od února příštího roku musí také řidiči ve Frankfurtu nad Mohanem.

I kvůli rostoucímu tlaku veřejnosti se v poslední době snaží situaci řešit politici. V noci na úterý se dohodli na tom, že část majitelů starších dieselových aut bude mít nárok na namontování novějších katalyzátorů, což by jim mělo umožnit vozy nadále všude používat.

Podle Spolkového úřadu pro životní prostředí zemře v Německu ročně asi 6000 lidí předčasně na nemoci srdce a krevního oběhu vyvolané NO2. Už v malých koncentracích může oxid dusičitý dlouhodobě vést k vážným následkům.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální trh s auty upadá? Rok 2019 nezačal pro Volkswagen nejlépe

15.02.2019 14:27 Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli…

Drahota dolehla i na Slováky, inflace zrychlila na 2,2 procenta

15.02.2019 09:53 Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v lednu zrychlilo na 2,2 procenta z 1,9 procenta loni…

Prodej nových aut v EU klesl, spotřebitelé jsou nervózní z brexitu

15.02.2019 09:32 Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v lednu klesl o 4,6 procenta na téměř 1,2…

"Ekonomická zbraň" proti Číně a Rusku? EU chystá screening investic,…

14.02.2019 14:57 Vytvoření prvního společného mechanismu na prověřování vlivu přímých zahraničních investic na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama