Prestižní list vypustil kachnu? Británie a EU ještě nemají dohodu o finančních firmách

Mluvčí britské premiérky Theresy Mayové dnes označil za spekulaci zprávu deníku The Times, že Londýn se předběžně dohodl s Evropskou unií na přístupu britských firem poskytujících finanční služby na evropský trh v období po brexitu. Nejmenovaný zástupce EU podle agentury Reuters tyto informace označil za chybné.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Brexit, ilustrační foto

List The Times uvedl, že na základě této dohody by si britské firmy zachovaly přístup na trhy v EU za podmínky, že regulace platné ve finančním sektoru v Británii zůstanou do velké míry v souladu s pravidly platnými v EU. "Ten článek není pravdivý," uvedl později nejmenovaný zdroj v Bruselu. Také mluvčí Mayové řekl, že jednání pokračují.

Libra původně v reakci na zprávu The Times zpevnila až o 1,2 procenta a dostala se na 1,2920 USD. Později růst zmírnila na 0,9 procenta a prodávala se zhruba za 1,2870 USD. I po zpochybnění obsahu článku si ale zisky udržela a vrátila se zhruba na 1,2920 USD.

Londýn je centrem světového finančnictví a už po staletí je považován za klíčovou tepnu pro tok peněz po světě. New York je coby finanční centrum orientován více na americké trhy. Mnoho bankéřů a politiků po předloňském rozhodnutí Britů z Evropské unie odejít předpovídalo, že brexit bude pro pozici Londýna v globálním finančním systému znamenat těžkou ránu. Některé z nadnárodních bank působících v Británii již část svých zaměstnanců přestěhovaly jinam.

Británie má z EU vystoupit na konci března příštího roku, tedy za necelých pět měsíců. Podle britského ministra pro brexit Dominica Raaba je dohoda o podmínkách odchodu Británie z EU na dohled a mohla by být dokončena do 21. listopadu. Raab to podle agentury Reuters uvedl v dopise jednomu britskému zákonodárci. Zbývá však dořešit problém celního režimu na hranici mezi Irskem a britským Severním Irskem.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Napětí v Le Monde: Novináři brání Křetínskému v získání kontrolního podílu

18.03.2019 17:59 Aktualizováno V pařížském sídle listu Le Monde se snaží novináři zabránit českému podnikateli Danielu Křetínskému…

Prodej nových osobních aut v EU klesá, už pátý měsíc po sobě

15.03.2019 08:51 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o jedno procento na 1…

Brexit: A je tady. Odklad prošel

14.03.2019 21:58 Aktualizováno Britský parlament dnes schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama