Kosovo kvůli Bělehradu zvýšilo clo na srbské zboží

Kosovo dnes o deset procent zvýšilo dovozní cla na srbské zboží. Podle Prištiny je to reakce na úsilí Bělehradu zabránit uznání nezávislosti Kosova dalšími státy. Zvýšení cel se týká "všech srbských výrobků s výjimkou těch s mezinárodní značkou", byť vyrobených v Srbsku, uvedla kosovská vláda v komuniké.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Dovoz a vývoz zboží

"Jde o odpověď na divokou kampaň Srbska, které vynakládá obrovské sumy, aby podkopalo nezávislost (Kosova)," řekl podle agentury AFP vicepremiér Enver Hoxhaj.

Kosovo uznalo asi 115 zemí, Bělehrad ale pravidelně ujišťuje, že některé z těchto zemí změnily názor. Srbsko, za podpory Ruska a Číny, odmítá uznat nezávislost své někdejší provincie, osídlené většinou Albánci, která není členem OSN.

Srbsko podle statistických údajů ročně vyváží do Kosova zboží za 400 milionů eur (10,3 miliardy Kč), hlavně potraviny. Srbsko je tak pro Kosovo hlavním obchodním partnerem. Nicméně jednání o normalizaci vztahů jsou už měsíce na mrtvém bodě. Sporných otázek zůstává mnoho: od postavení srbské menšiny v Kosovu přes poznávací značky až po vlastnictví průmyslových podniků z dob Jugoslávie.

V létě prezidenti obou zemí Aleksandar Vučić a Hashim Thaçi naznačili možnost "úpravy hranic" a výměny území, ale k žádnému pokroku ani v tomto směru dosud nedošlo. Oba se mají znovu setkat v Paříži na oslavách konce první světové války.

Srbská média v pondělí uvedla, že uznání Kosova během jednoho roku už zrušilo devět zemí. Počet států uznávajících nezávislost této bývalé srbské autonomní oblasti se tak snížil na 102, když nejnověji o víkendu své rozhodnutí změnila Grenada. Záměrem srbské vlády je podle listu Večernje novosti to, aby počet uznání "takzvaného Kosova" klesl do konce letošního roku pod 100.

Skutečností je, že Bělehrad zatím uspěl pouze u států, jejichž mezinárodní vliv nepatří k nejvýznamnějším. Jde o Surinam, Svatý Tomáš, Guineu-Bissau, Burundi, Papuu-Novou Guineu, Libérii, Lesotho, Dominiku a Grenadu.

Kosovští Albánci, kteří tvoří drtivou většinu obyvatelstva Kosova, vyhlásili v roce 2008 jednostranně nezávislost této bývalé jihosrbské autonomní oblasti. Kosovo jako nezávislý stát následně uznalo 111 členských zemí OSN včetně České republiky. Srbsko to ale odmítá učinit a jeho stanovisko podporuje zejména Rusko, ale i Čína a také pět členů Evropské unie - Slovensko, Kypr, Rumunsko, Řecko a Španělsko.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama