Italská ekonomika je na křižovatce. Půjde pryč z eurozóny? Brusel varuje

Italské hospodářství a veřejné finance jsou nyní na křižovatce, varovala dnes v pravidelném podzimním výhledu ekonomiky Evropská komise (EK). Na letošní rok čeká v Itálii růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,1 procenta. Je to o desetinu procentního bodu méně, než kolik vláda v Římě odhadovala ve chvíli, kdy komisi předkládala návrh rozpočtu na příští rok. Komise rozpočtový plán Itálie, který počítá s výrazným zadlužením, odmítla a země má do 13. listopadu předložit nový návrh.

Přidejte svůj názor

Ekonomika, ilustrační fotografie
doporučujeme

Růst italské ekonomiky podle EK v příštích letech podpoří obnova exportu a do jisté míry také vyšší veřejné výdaje. S nimi související rostoucí schodek, vyšší úrokové míry a výrazná rizika ale ohrožují snižování vysokého zadlužení země. V příštím roce má italská ekonomika vykázat růst o 1,2 procenta HDP a v roce 2020 o 1,3 procenta, uvedla dnes EK. Italská vláda sama doufá, že růst příští rok dosáhne 1,5 procenta HDP.

Představitelé italské vlády dnes pesimističtější výhled komise odmítli. Podle premiéra Giuseppeho Conteho jsou tyto prognózy "zcela nevěrohodné" a podhodnocují příznivé dopady expanzivního rozpočtu a strukturálních reforem na hospodářský růst, uvedla agentura Reuters.

Pohled Evropské komise, podle které rozpočtové plány Říma porušují unijní fiskální pravidla, v pondělí podpořili ministři financí eurozóny. Ti Itálii vyzvali, aby na revizi rozpočtu s Evropskou komisí spolupracoval, dnešní čísla dávají jejich argumentům další váhu.

Na příští rok například komise Itálii předpovídá rozpočtový deficit 2,9 procenta, zatímco vládní odhad je 2,4 procenta. A i tato hodnota je trojnásobkem toho, kam se chtěl dostat předcházející italský kabinet. Italská vláda zatím odmítá změny svých představ, které počítají například se zavedením minimálního příjmu a s vyššími důchody.

"Prognózy Evropské komise pro italský schodek jsou v ostrém kontrastu s prognózami italské vlády a vycházejí z nesprávné a nekompletní analýzy," uvedl dnes italský ministr hospodářství a financí Giovanni Tria.

Komisař pro hospodářské a měnové záležitosti, daně a cla Pierre Moscovici dnes připomněl, že výpočty komise jsou založeny na údajích, které jí v říjnu poskytly samotné členské země. "Situace se může změnit v souvislosti s tím, co nám vlády příští týden pošlou jako odpověď na naše připomínky. Na revidovaný rozpočtový plán stále čekáme," poznamenal. Odmítl také, že by komise na vyhlídky italské ekonomiky hleděla pesimisticky, vliv na veřejné výdaje podle něj budou mít i vyšší úroky, za které si bude muset italská vláda půjčovat.

Moscovici připomněl, že v pátek jej čeká další kolo jednání v Římě. "Myslím, že to setkání přinese ovoce," poznamenal. Komise podle něj chce, aby Itálie zůstala zemí, kterou je nyní - významným členem skupiny států platících eurem. "Budoucnost mimo eurozónu nemá. To pro Itálii prostě nedává smysl z historických, geografických, hospodářských i politických důvodů," uvedl.

Pokračovat je proto podle Moscoviciho třeba společně. "Konfrontace nikdy není ten správný přístup. Nejlepší metodou vždy byl a je dialog," dodal.

Mezinárodní měnový fond (MMF) dnes uvedl, že pro Itálii by mělo být prioritou snižování rozpočtového schodku a státního dluhu. MMF předpovídá, že HDP Itálie v příštím roce stoupne pouze o procento a v roce 2020 jen o 0,9 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ryanair padá na dno. Potopí ho i problémy s boeingy

20.05.2019 10:55 Celoroční zisk irských aerolinek Ryanair se snížil na čtyřleté minimum. Firma navíc varovala, že v…

Vstup do EU byl zásadním okamžikem českých dějin, tvrdí představitelé…

16.05.2019 14:31 Vstup Česka do Evropské unie byl z ekonomického pohledu jednoznačným úspěchem. Vzrostl hrubý domácí…

Lidl a Kaufland vydělaly majiteli přes 100 miliard eur

13.05.2019 18:34 Německá maloobchodní skupina Schwarz Gruppe, která vlastní diskontní řetězce Lidl a Kaufland, v…

Do Maďarska stále proudí nekvalitní ruská ropa

13.05.2019 17:24 Aktualizováno Maďarská ropná a plynárenská skupina MOL již obdržela testovací dodávky ruské ropy z ropovodu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama