Chuť potraviny nelze chránit jako autorské dílo, rozhodl soud EU

Chuť potraviny nemůže být chráněna autorským právem, není totiž možné ji přesně a objektivně identifikovat, rozhodl dnes evropský soud. Soudní dvůr EU došel k závěru, že vzhledem k pouze subjektivním možnostem chuť potraviny přesně určit ji není možné pokládat za "dílo" chráněné podle autorského práva.

Přidejte svůj názor

Evropská Unie

Soud svým rozhodnutím odpovídá na otázku jednoho z nizozemských soudů, ke kterému se dostal spor mezi dvěma nizozemskými potravinářskými firmami. Jedna z nich tvrdila, že chuť její pomazánky se smetanovým sýrem a čerstvými bylinkami je dílem chráněným autorským právem, a že druhá firma se proto má zdržet výroby a prodeje svého velmi podobného výrobku.

Unijní soud dnes uvedl, že jako "dílo" chráněné autorským právem lze podle evropských pravidel kvalifikovat předmět, který je originálním duševním výtvorem a který má své "vyjádření". Chráněna totiž mohou být právě tato konkrétní vyjádření nějakého nápadu, a ne "myšlenky, postupy, způsoby fungování nebo matematické pojmy jako takové".

Soudní dvůr upřesnil, že například na rozdíl od literárního, malířského, filmového či hudebního díla, které je přesným a objektivním vyjádřením, spočívá identifikace chuti potraviny zásadně na pocitech a chuťových prožitcích, které jsou subjektivní a proměnlivé.

Tyto pocity a chuťové prožitky totiž závisejí zejména na faktorech spjatých s osobou, která daný výrobek ochutnává, jako je její věk, potravinové preference a spotřební návyky, a na prostředí či kontextu, ve kterém je tento výrobek ochutnáván.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Napětí v Le Monde: Novináři brání Křetínskému v získání kontrolního podílu

18.03.2019 17:59 Aktualizováno V pařížském sídle listu Le Monde se snaží novináři zabránit českému podnikateli Danielu Křetínskému…

Prodej nových osobních aut v EU klesá, už pátý měsíc po sobě

15.03.2019 08:51 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o jedno procento na 1…

Brexit: A je tady. Odklad prošel

14.03.2019 21:58 Aktualizováno Britský parlament dnes schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama