Evropská unie zpochybnila rakouský předpis, který omezuje české firmy

Rakouské právní předpisy, které omezují také české subjekty, nepřiměřeně brání volnému pohybu služeb. K tomuto závěru dospěl dnes Soudní dvůr EU, oznámilo české ministerstvo zahraničí na svém webu. Podle unijního soudu je v rozporu s unijním právem konkrétně předpis, podle kterého lze příjemci služby uložit povinnost pozastavit platby poskytovateli služeb z jiného členského státu a místo toho složit jistinu, aby bylo zajištěno zaplacení případné budoucí pokuty, která by mohla být uložena poskytovateli služby za porušení pracovněprávních předpisů.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

"Praxe rakouských orgánů má dopad také na činnost českých poskytovatelů služeb v Rakousku, kteří jsou v praxi znevýhodněni oproti domácím poskytovatelům služeb. Z tohoto důvodu ČR tyto případy důkladně sleduje a aktivně se jich účastní na podporu názoru, že rakouský přístup k zahraničním poskytovatelům služeb není v souladu se svobodou pohybu služeb a unijním právem," uvedlo ministerstvo. "Soudní dvůr dal v dnešním rozsudku argumentaci ČR za pravdu, když přístup rakouských orgánů označil za nepřiměřený," dodalo.

Případ je jedním z více řízení týkajících se přísného postupu rakouských úřadů proti vysílání pracovníků z jiných členských států a prvním rozsudkem Soudního dvora EU v této záležitosti. Rozsudek představuje důležitý precedens pro další případy, o nichž bude Soudní dvůr EU teprve rozhodovat.

Spor, o kterém Soudní dvůr EU dnes rozhodl, se týkal společnosti Čepelnik ze Slovinska, která opravovala dům Michaela Vavtiho v Rakousku. Rakouská inspekce při kontrole stavby shledala přestupky. Úřady pak nařídily Vavtimu, aby pozastavil platby společnosti Čepelnik a složil jistinu na uhrazení pokuty, která by mohla být uložena slovinské firmě ve správním řízení. Společnost následně podala proti Vavtimu žalobu na zaplacení neuhrazené části z ceny. V rozsudku Soudní dvůr shledal, že rakouský předpis "překračuje meze toho, co je nezbytné" k dosažení ochrany pracovníků, zabránění podvodů a zneužívání.

Europoslankyně Martina Dlabajová k případu poznamenala, že téma přeshraničního poskytování služeb je jedním z největších současných problémů v EU a již dlouhou dobu rozděluje Evropu. "Jedním ze států, které přijaly ochranářská opatření, je také Rakousko, které na začátku roku 2017 začalo uplatňovat zákon proti mzdovému a sociálnímu dumpingu. Ten od začátku své účinnosti značně komplikuje přeshraniční poskytování služeb českým firmám, a to zejména v sektoru stavebnictví a dopravy, které v případě nesplnění všech administrativních náležitostí čelí až likvidačním pokutám," upozornila. "Až nyní dal našim výtkám za pravdu Soudní dvůr EU. Věřím, že podobná protekcionistická opatření, které přijalo například Německo či Francie, budou také shledána v rozporu s právem EU," dodala.

Témata: Rakousko | EU | firmy | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bruselu se nelíbí rozpočet Itálie, země je zdrojem potíží

21.02.2019 13:28 Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský růst. Země se kvůli němu…

Rusko má druhou dolarovou miliardářku, bohatne na elektronice i dětské…

21.02.2019 12:03 Majitelka a generální ředitelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuková se stala…

Kellnerova PPF převzala srbskou Telenor Banku

21.02.2019 10:06 Investiční skupina PPF miliardáře Petra Kellnera po obdržení všech potřebných souhlasů získala od…

Varování pro Británii: Agentura Fitch pohrozila snížením ratingu

21.02.2019 08:42 Agentura Fitch Ratings varovala, že by mohla snížit rating Británie kvůli rostoucí nejistotě…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama