Černé vyhlídky pro Německo? Podnikatelská důvěra klesá už tři měsíce

Podnikatelská důvěra v Německu se v listopadu opět snížila a klesá tak už tři měsíce. Její pokles byl ale mírnější, než očekávali analytici. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu Ifo. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že optimismus vedoucích představitelů německých firem ohledně hospodářských vyhlídek slábne.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Index podnikatelské nálady za listopad klesl na 102 bodů z říjnových 109,9 bodu. Analytici přitom jeho listopadovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 102,3 bodu. "Nálada mezi německými podnikateli se v tomto měsíci dále zhoršila, společnosti snížily své hodnocení současné ekonomické situace, i když to bylo z vysoké úrovně," uvedl šéf Ifo Clemens Fuest.

Manažeři tak hodnotí s menším optimismem vyhlídky na příštích šest měsíců. Podle posledních dat se německá ekonomika ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížila o 0,2 procenta. Na vině byly především problémy automobilového průmyslu kvůli novým pravidlům měření emisí a spotřeby automobilů WLTP a slábnoucí vývoz. Podle Fuesta bude hospodářský růst v nynějším kvartálu činit maximálně 0,3 procenta.

Ekonomové poukazují na skutečnost, že německé firmy jsou postiženy obchodní válkou USA a Číny, protože výrobní závody mají v obou zemích a vyvážejí po celém Tichomoří. Americká a čínská cla tak nepostihují jen podniky, ale celou německou exportně orientovanou ekonomiku. Data z minulého týdne ukázala, že jedním z hlavních důvodů zhoršení HDP je vývoz, a podle ekonomů je to jasné znamení, že německé hospodářství celkově zpomaluje.

Většina ekonomů, které oslovila agentura Reuters, vidí v německé ekonomice projevy ochlazení, nikoli recese. Ve svém devátém roce růstu se stále více spoléhá na spotřebu podporovanou nízkými úrokovými sazbami, růstem mezd a silným trhem práce. Tyto faktory zřejmě podpoří růst i v příštím roce. Ke kompenzaci dopadů slabšího obchodu by mělo přispět i zvýšení státních výdajů, které vláda plánuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Protesty žlutých vest zasáhly francouzskou ekonomiku, kvůli demonstracím…

18.12.2018 19:52 Francouzský statistický úřad INSEE dnes kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře…

Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky

18.12.2018 17:56 Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese.…

Dvojí metr v eurozóně? Itálie musí ušetřit miliardy eur, Francii se…

18.12.2018 10:00 Evropská komise (EK) požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři…

Francie příští rok poruší rozpočtové pravidlo EU, přiznal premiér

17.12.2018 10:06 Rozpočtový schodek Francie se bude příští rok pohybovat kolem 3,2 procenta hrubého domácího…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama