Černé vyhlídky pro Německo? Podnikatelská důvěra klesá už tři měsíce

Podnikatelská důvěra v Německu se v listopadu opět snížila a klesá tak už tři měsíce. Její pokles byl ale mírnější, než očekávali analytici. Vyplývá to z výsledků průzkumu institutu Ifo. Údaje podle agentury Reuters naznačují, že optimismus vedoucích představitelů německých firem ohledně hospodářských vyhlídek slábne.

Přidejte svůj názor

Firmy, ilustrační foto

Index podnikatelské nálady za listopad klesl na 102 bodů z říjnových 109,9 bodu. Analytici přitom jeho listopadovou hodnotu v anketě agentury Reuters odhadovali na 102,3 bodu. "Nálada mezi německými podnikateli se v tomto měsíci dále zhoršila, společnosti snížily své hodnocení současné ekonomické situace, i když to bylo z vysoké úrovně," uvedl šéf Ifo Clemens Fuest.

Manažeři tak hodnotí s menším optimismem vyhlídky na příštích šest měsíců. Podle posledních dat se německá ekonomika ve třetím čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci snížila o 0,2 procenta. Na vině byly především problémy automobilového průmyslu kvůli novým pravidlům měření emisí a spotřeby automobilů WLTP a slábnoucí vývoz. Podle Fuesta bude hospodářský růst v nynějším kvartálu činit maximálně 0,3 procenta.

Ekonomové poukazují na skutečnost, že německé firmy jsou postiženy obchodní válkou USA a Číny, protože výrobní závody mají v obou zemích a vyvážejí po celém Tichomoří. Americká a čínská cla tak nepostihují jen podniky, ale celou německou exportně orientovanou ekonomiku. Data z minulého týdne ukázala, že jedním z hlavních důvodů zhoršení HDP je vývoz, a podle ekonomů je to jasné znamení, že německé hospodářství celkově zpomaluje.

Většina ekonomů, které oslovila agentura Reuters, vidí v německé ekonomice projevy ochlazení, nikoli recese. Ve svém devátém roce růstu se stále více spoléhá na spotřebu podporovanou nízkými úrokovými sazbami, růstem mezd a silným trhem práce. Tyto faktory zřejmě podpoří růst i v příštím roce. Ke kompenzaci dopadů slabšího obchodu by mělo přispět i zvýšení státních výdajů, které vláda plánuje.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Globální trh s auty upadá? Rok 2019 nezačal pro Volkswagen nejlépe

15.02.2019 14:27 Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli…

Drahota dolehla i na Slováky, inflace zrychlila na 2,2 procenta

15.02.2019 09:53 Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v lednu zrychlilo na 2,2 procenta z 1,9 procenta loni…

Prodej nových aut v EU klesl, spotřebitelé jsou nervózní z brexitu

15.02.2019 09:32 Počet registrací nových osobních aut v Evropské unii v lednu klesl o 4,6 procenta na téměř 1,2…

"Ekonomická zbraň" proti Číně a Rusku? EU chystá screening investic,…

14.02.2019 14:57 Vytvoření prvního společného mechanismu na prověřování vlivu přímých zahraničních investic na…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama