Uber se prohne. Británie a Nizozemsko mu vyměřily tučnou pokuty za únik dat

Britský a nizozemský regulační úřad dnes vyměřily pokuty alternativní taxislužbě Uber za to, že nedokázala ochránit osobní informace milionů svých zákazníků při kybernetickém úroku v roce 2016. Britský úřad na ochranu osobních údajů (ICO) požaduje 385.000 liber (11,3 milionu Kč), jeho nizozemský protějšek 600.000 eur (15,5 milionu Kč).

Přidejte svůj názor

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři ukradli Uberu data 57 milionů zákazníků a sedmi milionů řidičů v říjnu 2016. Šéf firmy Dara Khosrowshahi to ale oznámil až v listopadu 2017 s tím, že se to dozvěděl teprve nedávno. Společnost hackerům zaplatila 100.000 dolarů (asi 2,3 milionu korun v dnešním kurzu), aby data vymazali a o útoku mlčeli.

"Nešlo jen o vážné selhání Uberu v oblasti bezpečnosti dat, ale o naprosté ignorování zákazníků a řidičů, jejichž osobní informace byly ukradeny. Dotyčným to společnost sdělila až po více než roce. Místo toho zaplatila hackerům, aby stažená data zničili," prohlásil šéf vyšetřování ICO Steve Eckersley. "Zaplacení útočníkům a následné mlčení nebylo podle našeho názoru vhodnou odpovědí na kybernetický útok," dodal.

Úřad DPA uvedl, že pokutu ukládá společnosti Uber proto, že incident neoznámila podle pravidel do 72 hodin od jejího nálezu.

V Británii unikla data 2,7 milionu osob, v Nizozemsku 174.000. Ukradená data zahrnují jména zákazníků, jejich adresy, mobilní telefony a e-mailové adresy.

V případě řidičů útočníci získali i jejich řidičské průkazy a další informace. Uber nicméně sdělil, že neunikla čísla platebních a kreditních karet, bankovních účtů, data narození, místa jízdy nebo čísla sociálních pojistek.

Společnost Uber v reakci na pokuty uvedla, že od roku 2016 změnila způsob zpracování dat, a to jak z technického, tak personálního hlediska. Nyní zaměstnává osoby, které na ochranu údajů dohlížejí.

Ve Spojených státech už firma ve zmíněné kauze zaplatila pokutu 148 milionů dolarů.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Brusel nás k přijetí eura dotlačí? Merkelová prosazuje nový rozpočtový…

15.12.2018 18:52 Aktualizováno Budoucí rozpočtový nástroj pro konvergenci a konkurenceschopnost eurozóny bude mít za cíl pomoci…

Stávka zabrala? Deutsche Bahn se dohodly s odbory o platech

15.12.2018 11:49 Aktualizováno Německá železniční společnost Deutsche Bahn (DB) ohlásila dohodu s odboráři, kteří tento týden…

Brexit otřese ekonomikou, Britové se jistí zakládáním dceřiných firem v…

15.12.2018 08:40 S blížícím se termínem odchodu Británie z Evropské unie výrazně roste počet britských podniků,…

Prodej nových aut v EU klesl. Varovný signál, strašákem není jen brexit,…

14.12.2018 10:21 Prodej nových aut v Evropské unii se v listopadu snížil o osm procent na 1,1 milionu a pokles…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama