Česko v míře nezaměstnanosti válcuje zbytek EU, inflace v eurozóně zpomalila

Míra nezaměstnanosti v eurozóně činila v říjnu 8,1 procenta, kde byla i v předchozím měsíci. Znamená to nejnižší hodnotu od listopadu 2008. Nezměnila se ani v celé Evropské unii, kde zůstala na 6,7 procenta, nejníže od začátku měsíčních statistik z ledna 2000. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil evropský statistický úřad Eurostat. Loni v říjnu byla míra nezaměstnanosti v eurozóně 8,8 procenta a v celé EU 7,4 procenta.

Přidejte svůj názor 1 komentář

EUR - evropská měna

Ve 28 zemích unie bylo v říjnu bez práce 16,626 milionu lidí, z toho 13,172 milionu v eurozóně. Proti září počet nezaměstnaných v unii klesl o 4000, v zemích platících eurem naopak o 12.000 vzrostl.

Mezi členskými státy EU měla nejnižší míru nezaměstnanosti Česká republika (2,2 procenta) a Německo (3,3 procenta). Nejhorší je situace v Řecku (18,9 procenta - údaj za srpen) a ve Španělsku (14,8 procenta).

Meziročně míra nezaměstnanosti klesla ve všech 28 členských zemích. Největší pokles přitom Eurostat zaznamenal v Chorvatsku, Řecku, Španělsku a Portugalsku.

V poklesu pokračoval počet nezaměstnaných mladých lidí do 25 let, v EU se snížil o 215.000 a v eurozóně o 78.000. Míra nezaměstnanosti v této věkové skupině v EU činila 15,3 procenta a v eurozóně 17,3 procenta. Nejlépe si i v této kategorii vede Česká republika (5,2 procenta) a Německo (6,2 procenta). Největší byla nezaměstnanost mladých v Řecku (36,8 procenta - údaj za srpen), Španělsku (34,9 procenta) a v Itálii (32,5 procenta).

Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu, které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v České republice v říjnu dál klesla, a to na 2,8 procenta z tří procent v září. Bez práce bylo 215.622 lidí. Český statistický úřad vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, zatímco Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Inflace v eurozóně zpomalila na dvě procenta

Jádrová inflace, která nezahrnuje kolísavé ceny čerstvých potravin a energií, se v listopadu snížila na 1,1 procenta z říjnových 1,2 procenta. Bez zahrnutí cen energií, potravin, alkoholu a tabáku inflace činila jedno procenta.

Nejvíce se v listopadu zvýšily ceny energií, růst však zpomalil na 9,1 procenta z říjnových 10,7 procenta. Ceny potravin, alkoholu a tabáku stouply o dvě procenta. Ceny ve službách, které jsou největším sektorem ekonomiky eurozóny, pak vzrostly o 1,3 procenta. Neenergetické průmyslové zboží zdražilo o 0,4 procenta.

Rychlý odhad Eurostatu nezahrnuje meziměsíční srovnání ani žádné další podrobnosti. Zpřesněnou zprávu s dalšími údaji zveřejní statistický úřad 17. prosince.

Evropská centrální banka (ECB) usiluje o to, aby se inflace pohybovala těsně pod dvěma procenty. Banka se snaží inflaci i hospodářský růst v eurozóně podporovat rekordně nízkými úrokovými sazbami a rozsáhlými nákupy dluhopisů. Nákupy dluhopisů je sice na konci roku připravena ukončit, úrokové sazby však hodlá ponechat na nynějších minimech přinejmenším do léta příštího roku.

Vstupte do diskuze (1)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz dovozu potravin z Polska? Tak jednoduché to není, Brusel varuje Česko

22.02.2019 17:47 Aktualizováno Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž…

Rozpočet eurozóny? Francie a Německo se dohodly na návrhu, má smazat…

22.02.2019 16:34 Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit…

Slovensku došla trpělivost s Poláky, zavádí mimořádná opatření do dovoz…

22.02.2019 14:44 Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky…

Tempo inflace v EU a eurozóně polevilo, Česko zůstává nad průměrem

22.02.2019 11:58 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalil na 1,4 procenta z prosincového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama