EU hrozí rozpočtové provizorium. Jednání zkrachovala, Brusel předložil nový návrh

Evropská komise (EK) dnes předložila členským zemím a Evropskému parlamentu nový návrh rozpočtu EU na příští rok. Komise to oznámila v tiskové zprávě. Učinila tak poté, co se minulý týden vyjednavači nedokázali shodnout na kompromisní podobě původního návrhu rozpočtu. Aby se unie na počátku příštího roku vyhnula rozpočtovému provizoriu, musí být nový návrh schválen členskými státy i europarlamentem ještě v příštím měsíci.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

Nová verze rozpočtu počítá se 165 miliardami eur (4,28 bilionu Kč) v závazcích a 148 miliardami eur (3,84 bilionu Kč) v platbách. Původní návrh z května byl v závazcích i platbách o miliardu eur vyšší.

Závazky představují odhodlání financovat budoucí výdaje, tedy například prostředky přislíbené ve smlouvách. Platby zase vyjadřují očekávání, kolik peněz bude v daném roce skutečně potřeba zaplatit.

Evropský parlament obvykle ve své představě o rozpočtu původní čísla nabídnutá komisí zvýší, členské země většinou přijdou se snahou o nižší rozpočet a v následných jednáních se hledá kompromisní podoba rozpočtu.

Letos se ale vyjednavači nedokázali shodnout z jiného důvodu. Parlament totiž prosazoval možnost využít peníze, které byly v roce 2017 určeny na vědu, na posílení programu Horizont 2020. Podle členských zemí by ale takový postup znamenal nepřijatelný precedent.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

McDonald's prohrál bitvu s EU: Už nemá práva na ochrannou známku Big Mac

16.01.2019 18:51 Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's ztratil v EU práva na ochrannou…

Eurotunnel se chystá na brexit bez dohody. Kolaps dopravy pod kanálem La…

16.01.2019 11:13 Společnost Eurotunnel, která provozuje železniční spojení mezi Británií a kontinentální Evropou pod…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama