Růst slovenské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zvolnil, platy jsou nižší než v Česku

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. Ve srovnáním s druhým kvartálem, kdy dosáhla mezičtvrtletního růstu o 1,2 procenta, to znamená mírné zhoršení. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu, který tak potvrdil svůj dřívější odhad. Slovenská ekonomika tak dál roste rychleji než ekonomika česká.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,6 procenta, což byl nejlepší výsledek od posledního kvartálu 2015.

Hospodářství Slovenska ve sledovaném období podpořil export a také domácí poptávka, která těžila z klesající nezaměstnanosti a z růstu mezd.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa z revidovaných 3,2 procenta loni.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí po zpřesnění dat vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, meziroční růst pak stagnoval na 2,4 procenta.

Průměrná mzda na Slovensku ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,1 procenta na 992 eur (25.690 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve třetím kvartálu vzrostla meziročně o 8,5 procenta na 31.516 Kč.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla ve sledovaném období na nové minimum 6,4 procenta ze 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Opět se snížil počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa z revidovaných 3,2 procenta loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MMF schválil novou úvěrovou pomoc pro Ukrajinu, zajistí stabilitu země…

19.12.2018 10:35 Mezinárodní měnový fond (MMF) schválil novou úvěrovou pomoc pro Ukrajinu v hodnotě 3,9 miliardy…

Protesty žlutých vest zasáhly francouzskou ekonomiku, kvůli demonstracím…

18.12.2018 19:52 Francouzský statistický úřad INSEE dnes kvůli protivládním protestům a slabší podnikatelské důvěře…

Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky

18.12.2018 17:56 Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese.…

Dvojí metr v eurozóně? Itálie musí ušetřit miliardy eur, Francii se…

18.12.2018 10:00 Evropská komise (EK) požádala Itálii, aby v návrhu rozpočtu na příští rok ušetřila další 2,5 až tři…

Související:

Zprávy odjinud

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama