Růst slovenské ekonomiky ve 3. čtvrtletí zvolnil, platy jsou nižší než v Česku

Slovenská ekonomika ve třetím čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 1,1 procenta. Ve srovnáním s druhým kvartálem, kdy dosáhla mezičtvrtletního růstu o 1,2 procenta, to znamená mírné zhoršení. Vyplývá to z dnešních údajů slovenského statistického úřadu, který tak potvrdil svůj dřívější odhad. Slovenská ekonomika tak dál roste rychleji než ekonomika česká.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

V meziročním srovnání se pak hrubý domácí produkt (HDP) zvýšil o 4,6 procenta, což byl nejlepší výsledek od posledního kvartálu 2015.

Hospodářství Slovenska ve sledovaném období podpořil export a také domácí poptávka, která těžila z klesající nezaměstnanosti a z růstu mezd.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa z revidovaných 3,2 procenta loni.

Česká ekonomika ve třetím čtvrtletí po zpřesnění dat vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,6 procenta, meziroční růst pak stagnoval na 2,4 procenta.

Průměrná mzda na Slovensku ve třetím čtvrtletí v meziročním srovnání vzrostla o 6,1 procenta na 992 eur (25.690 Kč). Platy na Slovensku jsou dlouhodobě nižší než v České republice, kde průměrná mzda ve třetím kvartálu vzrostla meziročně o 8,5 procenta na 31.516 Kč.

Míra nezaměstnanosti na Slovensku podle metodiky slovenského statistického úřadu klesla ve sledovaném období na nové minimum 6,4 procenta ze 6,6 procenta ve druhém čtvrtletí. Opět se snížil počet Slováků, kteří krátkodobě, což znamená méně než rok, pracovali v zahraničí nebo kteří do zaměstnání do ciziny pravidelně dojížděli.

Slovenské ministerstvo financí očekává, že ekonomika letos vykáže růst o 4,1 procenta. To by znamenalo zrychlení tempa z revidovaných 3,2 procenta loni.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz dovozu potravin z Polska? Tak jednoduché to není, Brusel varuje Česko

22.02.2019 17:47 Aktualizováno Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž…

Rozpočet eurozóny? Francie a Německo se dohodly na návrhu, má smazat…

22.02.2019 16:34 Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit…

Slovensku došla trpělivost s Poláky, zavádí mimořádná opatření do dovoz…

22.02.2019 14:44 Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky…

Tempo inflace v EU a eurozóně polevilo, Česko zůstává nad průměrem

22.02.2019 11:58 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalil na 1,4 procenta z prosincového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama