Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to dnes Britská obchodní komora (BCC). Ekonomiku podle ní brzdí pozastavování investic a slabá spotřebitelská poptávka před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor

Velká Británie

Obchodní komora předpokládá, že britská ekonomika letos vzroste o 1,2 procenta a příští rok o 1,3 procenta. To by představovalo dva nejslabší celoroční výkony od roku 2009, kdy se Británie vymanila z poslední hospodářské recese.

"Ačkoli brexit není jediný faktor ovlivňující podnikání a obchod, je to ohromně důležitý faktor," uvedl ředitel BCC Adam Marshall. "Nedostatek jistoty ohledně budoucích vztahů Británie s EU přiměl řadu firem k pozastavení růstových plánů," citovala ho agentura Reuters.

Obchodní komora předpokládá, že podnikatelské investice v letošním roce klesnou o 0,6 procenta a v příštím roce vykážou pouze nepatrný růst. Předpověděla také, že slabý kurz libry vůči dolaru i euru pravděpodobně bude dál tlačit vzhůru inflaci, což bude mít negativní dopad na disponibilní příjmy spotřebitelů.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března příštího roku. Sjednanou dohodu o podmínkách brexitu však ještě neschválil britský parlament.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google se prohne. Evropská komise mu napařila pokutu 1,49 miliardy eur

20.03.2019 14:25 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před…

20.03.2019 09:49 Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil…

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama