Britská ekonomika v problémech. Poroste nejpomaleji za poslední roky

Britská ekonomika zřejmě v letošním a příštím roce poroste nejpomalejším tempem od poslední recese. Předpověděla to dnes Britská obchodní komora (BCC). Ekonomiku podle ní brzdí pozastavování investic a slabá spotřebitelská poptávka před plánovaným odchodem Británie z Evropské unie.

Přidejte svůj názor

Velká Británie
doporučujeme

Obchodní komora předpokládá, že britská ekonomika letos vzroste o 1,2 procenta a příští rok o 1,3 procenta. To by představovalo dva nejslabší celoroční výkony od roku 2009, kdy se Británie vymanila z poslední hospodářské recese.

"Ačkoli brexit není jediný faktor ovlivňující podnikání a obchod, je to ohromně důležitý faktor," uvedl ředitel BCC Adam Marshall. "Nedostatek jistoty ohledně budoucích vztahů Británie s EU přiměl řadu firem k pozastavení růstových plánů," citovala ho agentura Reuters.

Obchodní komora předpokládá, že podnikatelské investice v letošním roce klesnou o 0,6 procenta a v příštím roce vykážou pouze nepatrný růst. Předpověděla také, že slabý kurz libry vůči dolaru i euru pravděpodobně bude dál tlačit vzhůru inflaci, což bude mít negativní dopad na disponibilní příjmy spotřebitelů.

Britové se pro odchod své země z EU vyslovili v referendu v roce 2016. Vystoupení Británie z EU je plánováno na 29. března příštího roku. Sjednanou dohodu o podmínkách brexitu však ještě neschválil britský parlament.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Automobilce Renault klesá odbyt, záchranou má být model Clio Mini

16.07.2019 11:19 Francouzské automobilce Renault v prvním pololetí klesl prodej o 6,7 procenta na 1,94 milionu vozů.…

Huawei hodlá investovat v Itálii tři miliardy dolarů

15.07.2019 18:39 Aktualizováno Čínská společnost Huawei Technologies hodlá v příštích třech letech investovat v Itálii 3,1…

Střední a jihovýchodní Evropu čeká ekonomická pohroma? MMF důrazně varuje

15.07.2019 16:04 Rychlý úbytek a stárnutí populace v zemích střední a jihovýchodní Evropy by mohl podstatně brzdit…

Dusno v německém Amazonu. Odbory opět svolaly stávku zaměstnanců

15.07.2019 10:40 Německé odbory svolaly na dnešek stávku zaměstnanců Amazonu za vyšší mzdy. Němečtí pracovníci…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama