Německo se potýká s nedostatkem zaměstnanců, bude je lovit mimo EU

Výrazný nedostatek pracovních sil, kterým trpí Německo, chce vláda snížit dvojicí zákonů, s nimiž na svém dnešním zasedání vyjádřila souhlas. Především kvalifikovaným občanům států mimo Evropskou unii mají usnadnit příchod do Německa a hledání práce v zemi. Polský tisk se již obává odlivu ukrajinských pracovníků z Polska do Německa a nedostatku pracovních sil.

Přidejte svůj názor 14 komentářů

Zaměstnání, ilustrační foto
doporučujeme

Počet volných pracovních míst ve spolkové republice se nyní podle norimberského Ústavu pro výzkum pracovního trhu (IAB) pohybuje kolem 1,2 milionu, což je rekordní hodnota. Firmy potřebují stále delší dobu na to, aby tyto pozice obsadily. Zatímco před pěti lety připadali na každé volné místo statisticky čtyři nezaměstnaní, dnes jsou méně než dva.

Nedostatek kvalifikovaných pracovních sil se podepisuje i na německém hospodářství. Dubnová studie Institutu německého hospodářství (IW) ukázala, že tento problém připravuje německou ekonomiku ročně až o 30 miliard eur (773 miliard Kč), což je zhruba 0,9 procenta hospodářského výkonu. Do budoucna bude navíc německých zaměstnanců kvůli demografickému vývoji ubývat.

Vláda kancléřky Angely Merkelové (CDU) se proto dohodla na několika opatřeních, která mají negativní trend zmírnit. Patří mezi ně zrušení seznamu povolání, u nichž dříve zaměstnavatelé museli kontrolovat, jestli na danou pozici nemohou vzít někoho z Německa nebo EU. To už nově nebude nutné, bude stačit, když dotyčný bude mít dostatečnou kvalifikaci a jazykové znalosti.

Do Německa navíc budou moci přicházet i vyučení lidé ze zemí mimo EU, aniž by měli dopředu jistou práci. Dosud tak mohli učinit jen vysokoškoláci. Ve spolkové republice, kde se budou muset finančně postarat sami o sebe, pak budou mít půlrok, aby si zaměstnání našli. Mladí lidé budou mít zase snadnější cestu přestěhovat se do Německa, aby se zde vyučili.

Zástupci německé vlády věří, že opatření, která má v příštím roce schválit parlament, zlepší situaci na pracovním trhu a zároveň pomohou snížit nelegální migraci tím, že řadě lidí bude umožněna migrace legální. Zůstat dlouhodobě v Německu by mělo být snadnější i pro dobře integrované běžence, kteří už v zemi alespoň rok a půl pracují.

Velké problémy s nedostatkem pracovních sil řeší také Česká republika, kde bez práce v listopadu bylo 215.010 lidí. Počet volných pracovních míst byl ale ještě o poznání vyšší - vzrostl na více než 323.500. O tom, že by se do Česka kvalifikovaní pracovníci ze zemí mimo EU měli dostávat snadněji, se hovoří už léta, dosavadní opatření jsou ale podle řady podnikatelů stále nedostatečná.

Deník Gazeta Wyborcza dnes upozornil, že polské agentury práce jsou již zasypány dotazy Ukrajinců ohledně práce v Německu. "Před našimi zraky se naplňuje černý scénář (...) Polovina Ukrajinců pracujících v Polsku už pošilhává na Západ. Přestože to pro polskou ekonomiku bude katastrofa, vláda nic nedělá, aby je udržela," napsal list na svém webu.

Problém se podle něj dotkne především stavebnictví, ve kterém pracuje na 100.000 Ukrajinců. Navíc hodně Ukrajinců v Polsku žije a pracuje ve městech u hranic s Německem, kde nahradili Poláky, kteří už do Německa odešli za třikrát vyššími platy. V Polsku je momentálně 150.000 volných pracovních míst a odhaduje se, že po otevření německého trhu jich může být více než půl milionu. Polská ekonomika ztratí nejen pracovní síly, ale i peníze, které Ukrajinci v Polsku utráceli - loni to bylo skoro osm miliard zlotých (asi 48 miliard Kč). Podle odhadu zaměstnavatelů se potenciální škody mohou vyšplhat až na 1,6 procenta hrubého domácího produktu, dodal list.

Loading...
Vstupte do diskuze (14)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vatikán brzy zbankrotuje? Kniha o dění v církevním státě vyvolala…

22.10.2019 14:17 Aktualizováno Papež František se potýká s těžkou finanční krizí v církevním státě, kterému možná už za čtyři roky…

V Berlíně schválili strop nájemného, pět let se nezvýší

22.10.2019 13:45 Berlínský senát schválil strop nájmů pro 1,5 milionu bytů postavených před rokem 2014. Nájemné se v…

Největší švýcarská banka UBS má potíže. Zisk klesl, ekonomika zpomaluje

22.10.2019 09:31 Největší švýcarské bance UBS ve třetím čtvrtletí klesl meziročně čistý zisk o 16 procent na 1,05…

Microsoft porušuje GDPR ve smluvních podmínkách s EU

21.10.2019 22:47 Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft s institucemi EU nejsou v souladu s unijním…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama