Němci zase vypili více piva. V Česku jeho spotřeba naopak klesá

V Německu se letos zásluhou horkého léta prodalo po letech více piva. Podle odhadu šéfa Německého spolku pivovarníků Holgera Eicheleho by nárůst mohl činit zhruba jedno procento. V uplynulých letech se odbyt zlatavého moku v zemi výrazně snižoval. Loni se jej prodalo dokonce nejméně od znovusjednocení země v roce 1990, připomněl týdeník Der Spiegel.

Přidejte svůj názor

Pivo, ilustrační foto

Možnou příčinou propadu je stárnutí německého obyvatelstva. Starší lidé alkohol obvykle vyhledávají méně. Podle studie spolkové centrály pro zdravotní osvětu přestávají v posledních letech holdovat alkoholu ale i mladší ročníky. Pivovary na to reagují nabídkou stále nových nealkoholických druhů.

Podle Eicheleho se odbyt těchto nápojů letos vyvíjel "senzačním způsobem". Od ledna do září stoupl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 11 procent. Nealkoholické ochucené pivní směsi typu radler pak narostly dokonce o 21 procent. Nealkoholické druhy piv mají již dnes na německém trhu téměř sedmiprocentní podíl, v zemi je již nyní na výběr z více než 400 značek. "V budoucnu uvaříme každý desátý litr bez alkoholu," řekl listu Eichele.

V ČR se loni prodej piva snížil o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Spotřeba na osobu klesla o pět litrů na 138 litrů. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven je to nejméně v historii. Do budoucna Svaz předpovídá pro domácí trh stagnaci nebo pokles spotřeby na hlavu.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Google se prohne. Evropská komise mu napařila pokutu 1,49 miliardy eur

20.03.2019 14:25 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před…

20.03.2019 09:49 Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama