Němci zase vypili více piva. V Česku jeho spotřeba naopak klesá

V Německu se letos zásluhou horkého léta prodalo po letech více piva. Podle odhadu šéfa Německého spolku pivovarníků Holgera Eicheleho by nárůst mohl činit zhruba jedno procento. V uplynulých letech se odbyt zlatavého moku v zemi výrazně snižoval. Loni se jej prodalo dokonce nejméně od znovusjednocení země v roce 1990, připomněl týdeník Der Spiegel.

Přidejte svůj názor

Pivo, ilustrační foto
doporučujeme

Možnou příčinou propadu je stárnutí německého obyvatelstva. Starší lidé alkohol obvykle vyhledávají méně. Podle studie spolkové centrály pro zdravotní osvětu přestávají v posledních letech holdovat alkoholu ale i mladší ročníky. Pivovary na to reagují nabídkou stále nových nealkoholických druhů.

Podle Eicheleho se odbyt těchto nápojů letos vyvíjel "senzačním způsobem". Od ledna do září stoupl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o 11 procent. Nealkoholické ochucené pivní směsi typu radler pak narostly dokonce o 21 procent. Nealkoholické druhy piv mají již dnes na německém trhu téměř sedmiprocentní podíl, v zemi je již nyní na výběr z více než 400 značek. "V budoucnu uvaříme každý desátý litr bez alkoholu," řekl listu Eichele.

V ČR se loni prodej piva snížil o 2,1 procenta na 16,04 milionu hektolitrů. Spotřeba na osobu klesla o pět litrů na 138 litrů. Podle Českého svazu pivovarů a sladoven je to nejméně v historii. Do budoucna Svaz předpovídá pro domácí trh stagnaci nebo pokles spotřeby na hlavu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Počasí drtí vinaře: Francouzská produkce nápoje výrazně klesne

19.07.2019 20:58 Produkce vína ve Francii by letos mohla klesnout až o 13 procent. Může za to nepříznivé počasí,…

Nejzadluženější zemí eurozóny je Francie, předstihla Itálii

19.07.2019 16:19 Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v…

Penta neuspěla s žalobou proti Slovensku, žádala obří odškodné a úroky

19.07.2019 14:58 Aktualizováno Finanční skupina Penta u bratislavského soudu neuspěla s žalobou proti Slovensku na vyplacení…

Nezaměstnanost na Slovensku stoupla, bez práce jsou čerství vysokoškoláci

19.07.2019 12:54 Pokles míry nezaměstnanosti na Slovensku se zastavil. V červnu se nezaměstnanost zvýšila na 4,97…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama