Inflace v eurozóně zpomalila víc, než se čekalo. Jak zareaguje ECB?

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na 1,6 procenta z listopadových 1,9 procenta. Inflace se tak dostala nejníže za osm měsíců. Ve svém rychlého odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení, a to na 1,8 procenta. Zpráva tak podporuje očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) by letos ještě nemusela přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Minulý měsíc banka ohlásila ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým inflaci několik let podporovala. ECB ale zopakovala, že by její úrokové sazby měly přinejmenším do letošního léta zůstat na rekordních minimech. Základní úroková sazba ECB teď činí nula procent.

"Vzhledem k tomu, že se inflace vzdaluje cíli a že ekonomika zpomaluje, je otázkou, zda bude mít ECB v letošním roce vůbec ke zvýšení (úrokových sazeb) příležitost," uvedl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING. "Inflace je jasně pod dvěma procenty, takže ECB nebude se zvyšováním sazeb spěchat," řekl ekonom Marc Brutsch z pojišťovny Swiss Life.

Člen Výkonné rady ECB Benoit Coeuré dnes prohlásil, že úrokové sazby by měly zůstat na nízké úrovni tak dlouho, jak bude zapotřebí k dosažení cílové úrovně inflace.

Za prosincovým poklesem inflace stojí především výrazné zpomalení růstu cen energie. Inflace bez zahrnutí energie a potravin, kterou ECB při rozhodování o měnové politice pozorně sleduje, zůstala na 1,1 procenta. Byla tak v souladu s očekáváním.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Nad nesplavností našich řek můžeme „mávnout rukou“. Česko víc ohrožuje…

20.01.2019 13:15 Vážným problémem, který během uplynulých měsíců zasáhl téměř celou Evropu, je boj se suchem.…

Ekonomický růst ekonomiky letos zpomalí na 3,2 procenta

20.01.2019 10:13 Ekonomický růst v zemích střední a východní Evropy bude letos činit kvůli mírnému cyklickému…

Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

17.01.2019 15:51 Aktualizováno Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei.…

Francouzská vláda tlačí na Renault, má vyměnit šéfa správní rady Ghosna

16.01.2019 21:49 Francouzská vláda vyzvala automobilku Renault, aby v příštích dnech nahradila předsedu správní rady…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama