Inflace v eurozóně zpomalila víc, než se čekalo. Jak zareaguje ECB?

Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v prosinci zpomalil na 1,6 procenta z listopadových 1,9 procenta. Inflace se tak dostala nejníže za osm měsíců. Ve svém rychlého odhadu to dnes uvedl statistický úřad Eurostat. Analytici v anketě agentury Reuters očekávali mírnější zpomalení, a to na 1,8 procenta. Zpráva tak podporuje očekávání, že Evropská centrální banka (ECB) by letos ještě nemusela přikročit ke zvýšení úrokových sazeb.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

ECB usiluje o to, aby se inflace v eurozóně pohybovala těsně pod dvěma procenty. Minulý měsíc banka ohlásila ukončení programu nákupů dluhopisů, kterým inflaci několik let podporovala. ECB ale zopakovala, že by její úrokové sazby měly přinejmenším do letošního léta zůstat na rekordních minimech. Základní úroková sazba ECB teď činí nula procent.

"Vzhledem k tomu, že se inflace vzdaluje cíli a že ekonomika zpomaluje, je otázkou, zda bude mít ECB v letošním roce vůbec ke zvýšení (úrokových sazeb) příležitost," uvedl ekonom Bert Colijn ze společnosti ING. "Inflace je jasně pod dvěma procenty, takže ECB nebude se zvyšováním sazeb spěchat," řekl ekonom Marc Brutsch z pojišťovny Swiss Life.

Člen Výkonné rady ECB Benoit Coeuré dnes prohlásil, že úrokové sazby by měly zůstat na nízké úrovni tak dlouho, jak bude zapotřebí k dosažení cílové úrovně inflace.

Za prosincovým poklesem inflace stojí především výrazné zpomalení růstu cen energie. Inflace bez zahrnutí energie a potravin, kterou ECB při rozhodování o měnové politice pozorně sleduje, zůstala na 1,1 procenta. Byla tak v souladu s očekáváním.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama