Evropský parlament si připomněl 20 let eura. Je to nástroj prosperity, řečnil Tajani

Jednotná evropská měna euro je nástrojem prosperity a sociální politiky pro všechny občany Evropské unie. Na dnešním slavnostním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku to u příležitosti 20. výročí od zavedení eura řekl předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Euro nemůže být cílem samo o sobě, je to nástroj prosperity a sociální politiky pro všechny občany," řekl Tajani. Zároveň varoval, že integrace je nyní na půli cesty, což může mít ničivé následky v případě hospodářské krize. Proto je podle něj nutné dokončit bankovní unii, jednotný kapitálový trh či fiskální a hospodářskou unii.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi euro ocenil jako integrační a stabilizační prvek jednotného trhu. Euro podle něj vytvořilo dvě desítky let cenové stability, a to i v zemích, kde to dříve nebylo samozřejmě. Posílilo také důvěru v hodnotu úspor, což vede k prosperitě a tvorbě pracovních míst.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker poznamenal, že úspěch eura je svázán s nezávislostí centrální banky. "Museli jsme o její samostatnost bojovat," řekl. Juncker upozornil i na slabou stránku eurozóny, za kterou považuje její správu včetně nedostatečné koordinace rozpočtových politik členských zemí.

Evropská unie začala euro v bezhotovostním platebním styku používat od 1. ledna 1999, o tři roky později mohli pak lidé poprvé zaplatit v eurech i hotově. Jednotnou měnu dosud zavedlo 19 členských zemí EU. Na základě monetárních dohod ji přijaly i nečlenské země Andorra, Monako, San Marino a Vatikán, jednostranně pak euro používá Černá Hora s Kosovem. Česká republika se euro přijmout zavázala, žádný závazný termín, kdy tak učiní, ale dosud neurčila.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se řítí do recese? Berlín se může vzdát vyrovnaného rozpočtu

16.08.2019 21:02 Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové…

Nečekaný dopad sankcí: Ruští vývozci ropy díky Trumpovi zbohatli

16.08.2019 20:22 Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po…

Ruský diamant "Duch růže" jde do dražby. Zařadí se mezi nejcennější…

15.08.2019 09:45 Růžový diamant o váze 14,83 karátu nalezený a vybroušený ruskou společností Alrosa by se mohl…

Ryanair chystá stávku. Jaký bude dopad na lety?

14.08.2019 17:06 Palubní personál nízkonákladových aerolinek Ryanair ve Španělsku hodlá v září deset dní stávkovat,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama