Evropský parlament si připomněl 20 let eura. Je to nástroj prosperity, řečnil Tajani

Jednotná evropská měna euro je nástrojem prosperity a sociální politiky pro všechny občany Evropské unie. Na dnešním slavnostním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku to u příležitosti 20. výročí od zavedení eura řekl předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

EUR - evropská měna

"Euro nemůže být cílem samo o sobě, je to nástroj prosperity a sociální politiky pro všechny občany," řekl Tajani. Zároveň varoval, že integrace je nyní na půli cesty, což může mít ničivé následky v případě hospodářské krize. Proto je podle něj nutné dokončit bankovní unii, jednotný kapitálový trh či fiskální a hospodářskou unii.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi euro ocenil jako integrační a stabilizační prvek jednotného trhu. Euro podle něj vytvořilo dvě desítky let cenové stability, a to i v zemích, kde to dříve nebylo samozřejmě. Posílilo také důvěru v hodnotu úspor, což vede k prosperitě a tvorbě pracovních míst.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker poznamenal, že úspěch eura je svázán s nezávislostí centrální banky. "Museli jsme o její samostatnost bojovat," řekl. Juncker upozornil i na slabou stránku eurozóny, za kterou považuje její správu včetně nedostatečné koordinace rozpočtových politik členských zemí.

Evropská unie začala euro v bezhotovostním platebním styku používat od 1. ledna 1999, o tři roky později mohli pak lidé poprvé zaplatit v eurech i hotově. Jednotnou měnu dosud zavedlo 19 členských zemí EU. Na základě monetárních dohod ji přijaly i nečlenské země Andorra, Monako, San Marino a Vatikán, jednostranně pak euro používá Černá Hora s Kosovem. Česká republika se euro přijmout zavázala, žádný závazný termín, kdy tak učiní, ale dosud neurčila.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Důvěra investorů v německou ekonomiku? Výsledek předčil očekávání

19.02.2019 13:13 Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Výhled…

Rána pro Británii: Honda potvrdila uzavření továrny ve Swindonu. Kvůli…

19.02.2019 12:15 Japonská automobilka Honda Motor plánuje v rámci globální restrukturalizace své výroby zavřít do…

EU se dohodla na snížení emisí u autobusů a náklaďáků, lobbing byl marný

19.02.2019 10:51 Aktualizováno Evropská unie se dohodla na snížení emisí oxidu uhličitého (CO2) u nových nákladních vozů a…

Rusko drtí sankce. Jakou škodu už způsobily? Ministerstvo zveřejnilo nová…

19.02.2019 09:53 Hospodářské sankce, které 62 zemí světa z různých důvodů zavedlo proti Rusku, stály ruské vývozce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama