Evropský parlament si připomněl 20 let eura. Je to nástroj prosperity, řečnil Tajani

Jednotná evropská měna euro je nástrojem prosperity a sociální politiky pro všechny občany Evropské unie. Na dnešním slavnostním zasedání Evropského parlamentu (EP) ve Štrasburku to u příležitosti 20. výročí od zavedení eura řekl předseda evropského zákonodárného sboru Antonio Tajani.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

EUR - evropská měna
doporučujeme

"Euro nemůže být cílem samo o sobě, je to nástroj prosperity a sociální politiky pro všechny občany," řekl Tajani. Zároveň varoval, že integrace je nyní na půli cesty, což může mít ničivé následky v případě hospodářské krize. Proto je podle něj nutné dokončit bankovní unii, jednotný kapitálový trh či fiskální a hospodářskou unii.

Prezident Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi euro ocenil jako integrační a stabilizační prvek jednotného trhu. Euro podle něj vytvořilo dvě desítky let cenové stability, a to i v zemích, kde to dříve nebylo samozřejmě. Posílilo také důvěru v hodnotu úspor, což vede k prosperitě a tvorbě pracovních míst.

Předseda Evropské komise (EK) Jean-Claude Juncker poznamenal, že úspěch eura je svázán s nezávislostí centrální banky. "Museli jsme o její samostatnost bojovat," řekl. Juncker upozornil i na slabou stránku eurozóny, za kterou považuje její správu včetně nedostatečné koordinace rozpočtových politik členských zemí.

Evropská unie začala euro v bezhotovostním platebním styku používat od 1. ledna 1999, o tři roky později mohli pak lidé poprvé zaplatit v eurech i hotově. Jednotnou měnu dosud zavedlo 19 členských zemí EU. Na základě monetárních dohod ji přijaly i nečlenské země Andorra, Monako, San Marino a Vatikán, jednostranně pak euro používá Černá Hora s Kosovem. Česká republika se euro přijmout zavázala, žádný závazný termín, kdy tak učiní, ale dosud neurčila.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyděsil sýraře. Nizozemská Gouda může těžce doplatit na americká cla

19.04.2019 14:03 Výrobci tradičního sýru v nizozemském městě Gouda se obávají dopadu amerických cel, kterými Evropě…

Podnikatelská aktivita v eurozóně nečekaně zpomalila. Blíží se ekonomická…

18.04.2019 13:40 Podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně zpomalila. Jak ceny, tak poptávka vykázaly pouze…

Polské firmy dobývají německý trh, naopak ČR začíná mít potíže

18.04.2019 08:34 Polské firmy dobývají německý trh, píše polský deník Rzeczpospolita. Na celkovém dovozu spotřebního…

Válka Boeing-Airbus eskaluje. EU zveřejnila seznam zboží, u kterého…

17.04.2019 13:41 Evropská komise dnes zveřejnila předběžný seznam zboží, na která by mohla uvalit cla v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama