Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Napsal to list Handelsblatt. Je podle něj dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G). Německé ministerstvo vnitra později uvedlo, že vláda ještě nedosáhla jednotného postoje k tomu, zda by měl být Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučen z německého trhu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Některé západní země již Huawei ze svých trhů vyloučily kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení od této firmy mohlo být využito ke špionáži. Huawei ale takové obavy označuje za nepodložené. "Jsme velmi optimističtí, že dokážeme splnit veškeré bezpečnostní požadavky pro sítě 5G," uvedla podle agentury Reuters firma. "Nevidíme žádné racionální důvody k tomu, aby byla společnost Huawei vyloučena z výstavby sítí 5G v jakékoliv zemi," dodala.

Spolková republika byla zatím na rozdíl od Spojených států, Británie či Norska v přístupu k čínské společnosti a možným rizikům zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ani bezpečnostní orgány ale zatím neviděli důvod, proč Huawei vyřadit z výstavby sítě 5G.

Nyní se dost možná situace mění. "Jak osoby s tématem obeznámené Handelsblattu potvrdily, je ve vládě v plném proudu diskuse o tom, jak by Huawei mohl být vyloučen (z výstavby sítě 5G)," píše německý list.

Času pro rozhodnutí přitom není nazbyt. Už na jaře se budou dražit frekvence a telekomunikační firmy do té doby potřebují vědět, s kým mohou pro výstavbu potřebné infrastruktury počítat.

Přímo zakázat působení některým zahraničním firmám na zdejším trhu německá vláda, která je podle Handelsblattu pod tlakem USA, nechce. Mohla by ale například skrze Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) nastavit bezpečnostní standardy tak, že by z výstavby nové sítě byl Huawei, který jakákoliv pochybení odmítá, prakticky vyloučen. Je také možná změna telekomunikačního zákona.

Vláda ale zatím jednoznačný postoj nezaujala. "Proces dosažení jednotného názoru na konkrétní kroky ještě nebyl dokončen," sdělilo ministerstvo vnitra v písemné odpovědi na dotaz poslankyně opoziční strany Zelených Kathariny Drögeové. Z textu cituje Reuters.

Svaz německého průmyslu (BDI) dnes uvedl, že z budování mobilní sítě páté generace v Německu by neměl být vyloučen žádný podnik, proti kterému nejsou důkazy.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Nike dostala od eurokomise vysokou pokutu, omezovala prodej výrobků…

25.03.2019 13:27 Evropská komise dnes rozhodla o pokutě ve výši 12,5 milionu eur (přes 320 milionů Kč) pro…

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama