Německo zvažuje změnu postoje k Huawei. Bude vyloučen z výstavby sítě 5G?

Kvůli možným bezpečnostním rizikům uvažuje německá vláda o změně přístupu k čínské firmě Huawei. Napsal to list Handelsblatt. Je podle něj dokonce možné, že se firma nebude podílet na budování mobilní sítě páté generace (5G). Německé ministerstvo vnitra později uvedlo, že vláda ještě nedosáhla jednotného postoje k tomu, zda by měl být Huawei z bezpečnostních důvodů vyloučen z německého trhu.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Některé západní země již Huawei ze svých trhů vyloučily kvůli obavám, že by telekomunikační zařízení od této firmy mohlo být využito ke špionáži. Huawei ale takové obavy označuje za nepodložené. "Jsme velmi optimističtí, že dokážeme splnit veškeré bezpečnostní požadavky pro sítě 5G," uvedla podle agentury Reuters firma. "Nevidíme žádné racionální důvody k tomu, aby byla společnost Huawei vyloučena z výstavby sítí 5G v jakékoliv zemi," dodala.

Spolková republika byla zatím na rozdíl od Spojených států, Británie či Norska v přístupu k čínské společnosti a možným rizikům zdrženlivější. Telekomunikační skupina Deutsche Telekom se sice rozhodla přezkoumat svou strategii výběru dodavatelů vybavení pro telekomunikační sítě, vládní politici ani bezpečnostní orgány ale zatím neviděli důvod, proč Huawei vyřadit z výstavby sítě 5G.

Nyní se dost možná situace mění. "Jak osoby s tématem obeznámené Handelsblattu potvrdily, je ve vládě v plném proudu diskuse o tom, jak by Huawei mohl být vyloučen (z výstavby sítě 5G)," píše německý list.

Času pro rozhodnutí přitom není nazbyt. Už na jaře se budou dražit frekvence a telekomunikační firmy do té doby potřebují vědět, s kým mohou pro výstavbu potřebné infrastruktury počítat.

Přímo zakázat působení některým zahraničním firmám na zdejším trhu německá vláda, která je podle Handelsblattu pod tlakem USA, nechce. Mohla by ale například skrze Spolkový úřad pro bezpečnost v informační technice (BSI) nastavit bezpečnostní standardy tak, že by z výstavby nové sítě byl Huawei, který jakákoliv pochybení odmítá, prakticky vyloučen. Je také možná změna telekomunikačního zákona.

Vláda ale zatím jednoznačný postoj nezaujala. "Proces dosažení jednotného názoru na konkrétní kroky ještě nebyl dokončen," sdělilo ministerstvo vnitra v písemné odpovědi na dotaz poslankyně opoziční strany Zelených Kathariny Drögeové. Z textu cituje Reuters.

Svaz německého průmyslu (BDI) dnes uvedl, že z budování mobilní sítě páté generace v Německu by neměl být vyloučen žádný podnik, proti kterému nejsou důkazy.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německo se řítí do recese? Berlín se může vzdát vyrovnaného rozpočtu

16.08.2019 21:02 Německá koaliční vláda se v případě recese může vzdát politiky vyrovnaného rozpočtu a přijmout nové…

Nečekaný dopad sankcí: Ruští vývozci ropy díky Trumpovi zbohatli

16.08.2019 20:22 Sankce amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči Íránu a Venezuele nechtěně zvýšily poptávku po…

Ruský diamant "Duch růže" jde do dražby. Zařadí se mezi nejcennější…

15.08.2019 09:45 Růžový diamant o váze 14,83 karátu nalezený a vybroušený ruskou společností Alrosa by se mohl…

Ryanair chystá stávku. Jaký bude dopad na lety?

14.08.2019 17:06 Palubní personál nízkonákladových aerolinek Ryanair ve Španělsku hodlá v září deset dní stávkovat,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama