Odpis miliardového dluhu Čečenců vůči Gazpromu? Kadyrov informaci popřel

Čečenský prezident Ramzan Kadyrov uvedl, že rozhodnutí soudu v Grozném z minulého pátku neobsahuje konkrétní výši odpisu dluhů, které mají Čečenci vůči plynárenské společnosti Gazprom. Původní verdikt čečenského soudu, za který se Kadyrov postavil, přitom hovořil o částce devět miliard rublů (asi tři miliardy Kč). Dnes o tom informovala agentura TASS. Ústupek čečenského vůdce přichází poté, co generální prokuratura Ruské federace rozhodnutí čečenského soudu o odpisu dluhů za plyn jednoznačně odmítla. Zřejmě tak učinila v obavě, že podobný požadavek vznesou i další ruské regiony.

Přidejte svůj názor

Ramzan Kadyrov, je od 15. února 2007 prezidentem autonomní Čečenské republiky. Je synem bývalého prezidenta Achmata Kadyrova.
doporučujeme

Kadyrov v prohlášení uvedl, že v Čečenské republice se dlouhá léta nevedl řádný soupis spotřebitelů plynu a že smlouvy s plynárenskou společností byly často uzavírány bez vědomí obyvatel. Mezi zákazníky Gazpromu figurovaly prý desítky tisíc lidí, kteří zde již dávno nebydlí, a také těch, kteří zahynuli v době války v Čečensku v 90. letech a na začátku první dekády 21. století. Na redukci zadlužení nadále trvá, nepotvrdil však sumu devět miliard rublů, o níž informoval čečenský soud v pátečním odůvodňujícím rozsudku.

Soud konstatoval, že dceřiná firma Gazpromu působící v Čečensku "v rozporu s požadavky zákona" nepředložila potřebné dokumenty. Neuvedl ale, kolika lidem mají být dluhy odepsány. Mluvčí čečenského prezidenta Kadyrova poté řekl, že rozhodnutí soudu je spravedlivé, neboť Gazpromem vymáhané dluhy jsou promlčené, a navíc firma mnohdy fakturovala vyšší objemy plynu, než ve skutečnosti dodala.

Gazprom odpis dluhů odmítá a proti rozsudku se odvolal. Ruská generální prokuratura podpořila jeho stanovisko, když sdělila, že požadavek Čečenska na odpis dluhů je neopodstatněný a že v příslušných čečenských republikových orgánech bude provedena inspekce.

Tiskový mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov řekl, že Kreml k problematice odpisu dluhů za plyn nezaujal žádnou konkrétní pozici. Uvedl však, že při řešení tohoto složitého problému musí být brány v potaz zájmy nejen obyvatel, ale i Gazpromu.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Napětí v Le Monde roste: Křetínský není připraven podepsat dohodu s…

13.09.2019 15:07 Aktualizováno Český podnikatel Daniel Křetínský zatím není připraven písemně zaručit novinářům francouzského…

Udrží si Německo rekord? Opět by mohlo mít největší přebytek běžného účtu…

13.09.2019 11:52 Německo bude mít letos už čtvrtým rokem za sebou největší přebytek běžného účtu na světě. Dosáhnout…

Toto je největší jeřáb světa. "Big Carl" pracuje na stavbě jaderné…

13.09.2019 08:32 Na stavbě britské jaderné elektrárny Hinkley Point C začal pracovat největší jeřáb světa přezdívaný…

Itálie láká podnikatele na příspěvek 700 eur měsíčně

13.09.2019 07:27 Jihoitalský region Molise se rozhodl bojovat s vylidňováním malých obcí a nabízí všem zájemcům,…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama