Bude dvojí kvalita potravin nezákonná? V4 v čele s Českem tlačí na Brusel

Ještě v první polovině letošního roku by se země EU mohly shodnout, že dvojí kvalita potravin je nekalou obchodní praktikou, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Poté, co věc ze stolu v prosinci nečekaně smetlo Rakousko jako tehdejší předsednická země, nyní podle něj tlak ČR a dalších zemí visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Maďarska a Polska, vedl nynější rumunské předsednictví k návratu věci na jednání unijních ministrů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)
doporučujeme

"Zpátky ve hře je to určitě. Pevně doufám, že se nám to povede," řekl Toman novinářům při odchodu z dnešního jednání se svými evropskými kolegy v Bruselu. Ministr zemědělství nyní předsednického Rumunska Petre Daea na tiskové konferenci potvrdil, že cílem jeho země je získat od členských zemí společný mandát pro finální vyjednávání s Evropským parlamentem.

Evropská komise problém, kdy jsou na trh v různých zemí EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, navrhla loni v dubnu řešit v rámci poměrně rozsáhlé úpravy pravidel chránících evropské spotřebitele před nekalými obchodními praktikami.

Téma dlouhodobě trápí právě státy ve středu a na východě EU. Poměrně dlouho tak ministrům z těchto zemí trvalo, než své západoevropské kolegy přesvědčili o nutnosti věc řešit. Rakušané však koncem loňského roku zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé obchodní praktiky svým postupem znemožnili.

Podle Tomana věc nynější rumunské předsednictví zařadilo do svého programu. V prvním pololetí by tak měly být příslušné změny schváleny, přes možné námitky zemí jako je Německo či právě Rakousko. "My se snažíme získat prostor na to, aby dvojí kvalita byla zakázaná, aby občané ČR nebyli občany druhé kategorie," podotkl Toman.

Členské státy se na svém postoji k návrhu nových spotřebitelských pravidel musí shodnout, aby mohly začít vyjednávat s europarlamentem o jejich finální podobě. Minulý týden přijal významný výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu svůj postoj k návrhu, v němž dvojí kvalitu potravin za nekalou obchodní praktiku jasně označil.

Loading...
Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stávka pilotů SAS zasáhla 72 tisíc cestujících, ruší se i lety do Prahy

26.04.2019 13:23 Piloti skandinávské letecké společnosti SAS zahájili dnes časově neohraničenou stávku. Jejich…

Mercedesy příliš netáhnou. Provozní zisk Daimleru klesl o 16 procent

26.04.2019 11:52 Provozní zisk německé automobilky Daimler klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 718…

Deutsche Bank zvýšila zisk o 67 procent, tržby se naopak propadly

26.04.2019 10:18 Finanční ústav Deutsche Bank v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil zisk po zdanění o 67 procent na…

Z Ruska teče znečištěná ropa. Evropské státy včetně ČR zastavují odběr

25.04.2019 21:20 Aktualizováno Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko zastavily dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama