Bude dvojí kvalita potravin nezákonná? V4 v čele s Českem tlačí na Brusel

Ještě v první polovině letošního roku by se země EU mohly shodnout, že dvojí kvalita potravin je nekalou obchodní praktikou, míní ministr zemědělství Miroslav Toman. Poté, co věc ze stolu v prosinci nečekaně smetlo Rakousko jako tehdejší předsednická země, nyní podle něj tlak ČR a dalších zemí visegrádské skupiny, tedy Slovenska, Maďarska a Polska, vedl nynější rumunské předsednictví k návratu věci na jednání unijních ministrů.

Přidejte svůj názor 5 komentářů

Miroslav Toman, ministr zemědělství ČR (fotil: David Sedlecký)

"Zpátky ve hře je to určitě. Pevně doufám, že se nám to povede," řekl Toman novinářům při odchodu z dnešního jednání se svými evropskými kolegy v Bruselu. Ministr zemědělství nyní předsednického Rumunska Petre Daea na tiskové konferenci potvrdil, že cílem jeho země je získat od členských zemí společný mandát pro finální vyjednávání s Evropským parlamentem.

Evropská komise problém, kdy jsou na trh v různých zemí EU uváděny identicky vyhlížející produkty, které se ovšem liší složením, navrhla loni v dubnu řešit v rámci poměrně rozsáhlé úpravy pravidel chránících evropské spotřebitele před nekalými obchodními praktikami.

Téma dlouhodobě trápí právě státy ve středu a na východě EU. Poměrně dlouho tak ministrům z těchto zemí trvalo, než své západoevropské kolegy přesvědčili o nutnosti věc řešit. Rakušané však koncem loňského roku zařazení dvojí kvality potravin mezi nekalé obchodní praktiky svým postupem znemožnili.

Podle Tomana věc nynější rumunské předsednictví zařadilo do svého programu. V prvním pololetí by tak měly být příslušné změny schváleny, přes možné námitky zemí jako je Německo či právě Rakousko. "My se snažíme získat prostor na to, aby dvojí kvalita byla zakázaná, aby občané ČR nebyli občany druhé kategorie," podotkl Toman.

Členské státy se na svém postoji k návrhu nových spotřebitelských pravidel musí shodnout, aby mohly začít vyjednávat s europarlamentem o jejich finální podobě. Minulý týden přijal významný výbor pro vnitřní trh a ochranu spotřebitelů Evropského parlamentu svůj postoj k návrhu, v němž dvojí kvalitu potravin za nekalou obchodní praktiku jasně označil.

Vstupte do diskuze (5)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lufthansa míří do Maďarska. Bude tam opravovat motory

21.02.2019 20:04 Německá společnost Lufthansa Technik investuje v Maďarsku 43 miliard forintů (zhruba 3,5 miliardy…

Eurozóna stagnuje? Poprvé po šesti letech klesla aktivita zpracovatelského…

21.02.2019 17:40 Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru poprvé od poloviny roku 2013 klesla. Vyplývá…

Bruselu se nelíbí rozpočet Itálie, země je zdrojem potíží

21.02.2019 13:28 Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský růst. Země se kvůli němu…

Rusko má druhou dolarovou miliardářku, bohatne na elektronice i dětské…

21.02.2019 12:03 Majitelka a generální ředitelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuková se stala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama