Siemens ve vážných potížích? Zisk firmy klesl o 50 procent

Čistý zisk německého průmyslového podniku Siemens klesl v prvním finančním čtvrtletí meziročně o 50 procent na 1,12 miliardy eur (asi 28,9 miliardy Kč). Nedařilo se jeho energetickému a plynárenskému podnikání a musel platit vyšší daně. Společnost to oznámila dnes před zahájením valné hromady a dodala, že stále doufá v dokončení své obří fúze s francouzským Alstomem v první polovině letošního roku.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Loni Siemens ve stejném časovém úseku profitoval ze zavedení americké daňové reformy a vydělal na prodeji podílu ve výrobci osvětlovací techniky Osram. Provozní zisk průmyslových aktivit firmy před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) v letošním prvním kvartálu klesl o šest procent na zhruba 2,2 miliardy eur. Tržby se nicméně v tříměsíčním období do konce prosince meziročně zvýšily o procento na 20,1 miliardy eur. Siemens také potvrdil svůj celoroční výhled.

Výrazně si polepšila vlaková divize firmy, kde se počet objednávek zvýšil o 12 procent na 25,2 miliardy eur - vysoce nad očekávání analytiků. Více objednávek ale vykázal i slábnoucí obchod s energiemi. Ten strádá poklesem poptávky po velkých turbínách v souvislosti s obratem energetického sektoru směrem od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie.

Siemens nyní čeká na rozhodnutí Evropské komise (EK), která by měla v příštích dnech schválit či zamítnout jeho chystanou fúzi s francouzským konkurentem Alstom. Plánované spojení obou firem ohlášené v září 2017 by dalo vzniknout podniku s tržbami ve výši zhruba 15 miliard eur.

Siemens působí také v České republice, kde podle svého webu zaměstnává zhruba 13.000 lidí. V obchodním roce 2017/2018 zde skupina vykázala obrat přes 30 miliard Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonomická krize v Evropě? Expert prozradil, co nás čeká

14.11.2019 17:54 Pravděpodobnost, že evropská ekonomika vstoupí do recese, je velmi nízká. Uvedl to dnes…

Konec "Soli". Německo téměř ruší solidární daň, platit budou jen nejbohatší

14.11.2019 12:31 Od roku 2021 budou v Německu solidární daň na podporu chudších východních spolkových zemí platit…

Německo se jen těsně vyhnulo recesi, ekonomika roste minimálně

14.11.2019 12:01 Aktualizováno Německá ekonomika se ve třetím čtvrtletí těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt se ve srovnání…

Slovenská ekonomika šlápla na brzdu, růst HDP meziročně zpomalil

14.11.2019 10:37 Slovenská ekonomika ve třetím letošním čtvrtletí vzrostla proti předchozím třem měsícům o 0,4…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama