Siemens ve vážných potížích? Zisk firmy klesl o 50 procent

Čistý zisk německého průmyslového podniku Siemens klesl v prvním finančním čtvrtletí meziročně o 50 procent na 1,12 miliardy eur (asi 28,9 miliardy Kč). Nedařilo se jeho energetickému a plynárenskému podnikání a musel platit vyšší daně. Společnost to oznámila dnes před zahájením valné hromady a dodala, že stále doufá v dokončení své obří fúze s francouzským Alstomem v první polovině letošního roku.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

Loni Siemens ve stejném časovém úseku profitoval ze zavedení americké daňové reformy a vydělal na prodeji podílu ve výrobci osvětlovací techniky Osram. Provozní zisk průmyslových aktivit firmy před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) v letošním prvním kvartálu klesl o šest procent na zhruba 2,2 miliardy eur. Tržby se nicméně v tříměsíčním období do konce prosince meziročně zvýšily o procento na 20,1 miliardy eur. Siemens také potvrdil svůj celoroční výhled.

Výrazně si polepšila vlaková divize firmy, kde se počet objednávek zvýšil o 12 procent na 25,2 miliardy eur - vysoce nad očekávání analytiků. Více objednávek ale vykázal i slábnoucí obchod s energiemi. Ten strádá poklesem poptávky po velkých turbínách v souvislosti s obratem energetického sektoru směrem od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie.

Siemens nyní čeká na rozhodnutí Evropské komise (EK), která by měla v příštích dnech schválit či zamítnout jeho chystanou fúzi s francouzským konkurentem Alstom. Plánované spojení obou firem ohlášené v září 2017 by dalo vzniknout podniku s tržbami ve výši zhruba 15 miliard eur.

Siemens působí také v České republice, kde podle svého webu zaměstnává zhruba 13.000 lidí. V obchodním roce 2017/2018 zde skupina vykázala obrat přes 30 miliard Kč.

Loading...
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Trump vyděsil sýraře. Nizozemská Gouda může těžce doplatit na americká cla

19.04.2019 14:03 Výrobci tradičního sýru v nizozemském městě Gouda se obávají dopadu amerických cel, kterými Evropě…

Podnikatelská aktivita v eurozóně nečekaně zpomalila. Blíží se ekonomická…

18.04.2019 13:40 Podnikatelská aktivita v eurozóně v dubnu nečekaně zpomalila. Jak ceny, tak poptávka vykázaly pouze…

Polské firmy dobývají německý trh, naopak ČR začíná mít potíže

18.04.2019 08:34 Polské firmy dobývají německý trh, píše polský deník Rzeczpospolita. Na celkovém dovozu spotřebního…

Válka Boeing-Airbus eskaluje. EU zveřejnila seznam zboží, u kterého…

17.04.2019 13:41 Evropská komise dnes zveřejnila předběžný seznam zboží, na která by mohla uvalit cla v souvislosti…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama