Siemens ve vážných potížích? Zisk firmy klesl o 50 procent

Čistý zisk německého průmyslového podniku Siemens klesl v prvním finančním čtvrtletí meziročně o 50 procent na 1,12 miliardy eur (asi 28,9 miliardy Kč). Nedařilo se jeho energetickému a plynárenskému podnikání a musel platit vyšší daně. Společnost to oznámila dnes před zahájením valné hromady a dodala, že stále doufá v dokončení své obří fúze s francouzským Alstomem v první polovině letošního roku.

Přidejte svůj názor

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

Loni Siemens ve stejném časovém úseku profitoval ze zavedení americké daňové reformy a vydělal na prodeji podílu ve výrobci osvětlovací techniky Osram. Provozní zisk průmyslových aktivit firmy před zdaněním, úroky a odpisy (EBITA) v letošním prvním kvartálu klesl o šest procent na zhruba 2,2 miliardy eur. Tržby se nicméně v tříměsíčním období do konce prosince meziročně zvýšily o procento na 20,1 miliardy eur. Siemens také potvrdil svůj celoroční výhled.

Výrazně si polepšila vlaková divize firmy, kde se počet objednávek zvýšil o 12 procent na 25,2 miliardy eur - vysoce nad očekávání analytiků. Více objednávek ale vykázal i slábnoucí obchod s energiemi. Ten strádá poklesem poptávky po velkých turbínách v souvislosti s obratem energetického sektoru směrem od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie.

Siemens nyní čeká na rozhodnutí Evropské komise (EK), která by měla v příštích dnech schválit či zamítnout jeho chystanou fúzi s francouzským konkurentem Alstom. Plánované spojení obou firem ohlášené v září 2017 by dalo vzniknout podniku s tržbami ve výši zhruba 15 miliard eur.

Siemens působí také v České republice, kde podle svého webu zaměstnává zhruba 13.000 lidí. V obchodním roce 2017/2018 zde skupina vykázala obrat přes 30 miliard Kč.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Máme málo migrantů, potřebujeme 10 milionů dalších. Německo volá po nových…

18.02.2019 11:47 Německo trpí nedostatkem lidí, konkrétně těch v produktivním věku. Podle studie, o níž informoval…

Německo a Británie na ostří nože: Rozhořel se spor o ropné plošiny v…

18.02.2019 09:37 Mezi Británií a Německem se rozhořel spor ohledně plánů ropné společnosti Royal Dutch Shell…

Globální trh s auty upadá? Rok 2019 nezačal pro Volkswagen nejlépe

15.02.2019 14:27 Začátek letošního roku nezačal pro německý automobilový koncern Volkswagen dobře. Zejména kvůli…

Drahota dolehla i na Slováky, inflace zrychlila na 2,2 procenta

15.02.2019 09:53 Tempo meziročního růstu inflace na Slovensku v lednu zrychlilo na 2,2 procenta z 1,9 procenta loni…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama