Evropská unie od soboty zavede kvóty na dovoz oceli

Evropská unie od soboty zavede kvóty na dovoz oceli. EU to dnes oznámila ve svém oficiálním věstníku. Zavedení kvót, které je reakcí na obavy z růstu importu v důsledku amerických cel na ocel, v polovině ledna schválily členské země EU. Dovoz oceli do EU bude podléhat kvótám do konce června 2021.

Přidejte svůj názor

Průmysl

Opatření se týká 26 produktových kategorií. Jakmile budou kvóty pro jednotlivé kategorie naplněny, začne se na dovoz uplatňovat clo 25 procent, uvedla agentura Reuters.

Evropské sdružení výrobců oceli Eurofer zavedení kvót vítá, Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA) ho ale označilo za protekcionistické opatření.

Ve Spojených státech loni v březnu vstoupila v platnost nová cla na dovoz oceli ve výši 25 procent a na dovoz hliníku ve výši deseti procent. To vyvolalo obavy, že zahraniční výrobci oceli se budou snažit přesměrovat svůj export do EU.

Evropská komise, která situaci na trhu s ocelí prošetřila, uvedla, že dovoz oceli do Evropské unie od loňského března výrazně vzrostl. Mezi hlavní vývozce oceli do EU patří Čína, Indie, Rusko, Jižní Korea, Turecko a Ukrajina.

Nová americká cla na dovoz oceli a hliníku v loňském roce vzbudila nelibost u obchodních partnerů Spojených států. Evropská unie měla z placení těchto poplatků prozatímní výjimku, která ale koncem května vypršela. EU proto loni v červnu začala uplatňovat odvetná cla na různé produkty z USA. Podobným způsobem na americká cla reagovali také další významní obchodní partneři USA.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Lufthansa míří do Maďarska. Bude tam opravovat motory

21.02.2019 20:04 Německá společnost Lufthansa Technik investuje v Maďarsku 43 miliard forintů (zhruba 3,5 miliardy…

Eurozóna stagnuje? Poprvé po šesti letech klesla aktivita zpracovatelského…

21.02.2019 17:40 Aktivita zpracovatelského sektoru v eurozóně v únoru poprvé od poloviny roku 2013 klesla. Vyplývá…

Bruselu se nelíbí rozpočet Itálie, země je zdrojem potíží

21.02.2019 13:28 Rozpočet Itálie neobsahuje opatření, která by podporovala hospodářský růst. Země se kvůli němu…

Rusko má druhou dolarovou miliardářku, bohatne na elektronice i dětské…

21.02.2019 12:03 Majitelka a generální ředitelka internetového obchodu Wildberries Taťjana Bakalčuková se stala…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama