"Auta za sýr." Vstupuje v platnost dohoda EU a Japonskem, cla téměř ruší
Obchodní dohoda mezi Evropskou unií a Japonskem, která je nejrozsáhlejší smlouvou o volném obchodu, jakou kdy EU uzavřela, vstoupila dnes v platnost. Dohoda mezi těmito dvěma ekonomickými mocnostmi vysílá zprávu, že mezinárodní pakty mají i v dobách rostoucího protekcionismu stále smysl, píše agentura AP.
doporučujeme
Jak uvedla šéfka unijní diplomacie Federica Mogheriniová, obě strany mají co oslavovat. "Dnes vstupujeme do dosud největší zóny volného obchodu," řekla. Japonský ministr obchodu Hirošige Seko poukázal na význam dohody zejména v souvislosti s rostoucím protekcionismem v oblasti obchodu. Dohoda je v rozporu s postojem prezidenta USA Donalda Trumpa ke clům na dovoz od mnoha obchodních partnerů.
🇪🇺🇯🇵 "Today we have the entry into force of the largest ever free trade area, [...] the agreement between the EU and Japan" #EUtrade #EUJapan pic.twitter.com/8X4XPUZ28w
— European External Action Service - EEAS 🇪🇺 (@eu_eeas) 1. února 2019
Pakt odstraní téměř všechna cla ve vzájemném obchodu a zahrne zhruba třetinu globálního hrubého domácího produktu (HDP) a 635 milionů lidí. Vzhledem k jeho velkému dopadu na japonský vývoz automobilů do Evropy a evropské vývozy zemědělských produktů do Japonska se mu přezdívá "auta za sýr". Jen evropští exportéři by měli na clech ušetřit kolem jedné miliardy eur (25,76 miliardy Kč) ročně.
Dohoda ruší na 99 procent cel na japonské zboží prodávané do EU, zatímco u vývozu z EU do Japonska bude odstraněno 94 procent cel s tím, že v budoucnu se podíl zvýší na 99 procent. Rozdíl je dán výjimkami u takových produktů, jako je rýže, jejíž dovoz má v Japonsku silnou politickou ochranu. Podle EU by pakt měl přinést zejména zvýšení vývozu chemikálií, oděvů, kosmetiky a piva.
Brusel odhaduje, že díky dohodě se unijní HDP do roku 2035, kdy má být dohoda plně zavedena, zvýší o 33 miliard eur, neboli 0,14 procenta. Podle japonské vlády bude přínos činit 5,2 bilionu jenů (asi bilion Kč), což představuje jedno procento HDP.
Práce z domova? Studie odhalila diskriminaci na základě pohlaví
06.12.2019 07:53 Práci z domova povolují zaměstnavatelé ženám v Německu méně často než mužům. Ačkoli by šlo home…
Revoluce v eurozóně? Reforma ESM je na spadnutí, cuká se jen Itálie
05.12.2019 14:55 Ministři financí zemí eurozóny se v principu shodli na reformě Evropského stabilizačního mechanismu…
Jak si vede ekonomika EU a eurozóny? Zde je konečná zpráva za 3. čtvrtletí
05.12.2019 12:39 Růst ekonomiky eurozóny ve třetím čtvrtletí zůstal proti předchozím třem měsícům na 0,2 procenta, v…
Slovenská ekonomika ztrácí dech. Růst je nejpomalejší za téměř šest let
05.12.2019 10:44 Tempo meziročního růstu slovenské ekonomiky ve třetím čtvrtletí zpomalilo na téměř šestileté…