Inspektoři EU dorazili do Polska, vyšetřují kauzu nemocných krav

Inspektoři Evropské unie dnes zahájili týdenní návštěvu Polska, kde vyšetřují podrobnosti skandálu kolem porážení nemocných krav a prodeje jejich masa. Polský ministr zemědělství ovšem existenci nemocných krav v Polsku popírá, uvádí agentura AP. Problémové maso bylo podle dosavadních poznatků Evropské komise exportováno do třinácti evropských zemí. Podle českého ministerstva zemědělství bylo 300 kilogramů dovezeno i do Česka, které zvažuje úplný zákaz dovozu polského hovězího.

Přidejte svůj názor 3 komentáře

Hovězí maso

Na Polsko, které patří k předním vývozcům hovězího, se v posledních dnech soustřeďuje zájem kvůli porážkám nemocných krav a obchodování s jejich masem. O této praxi informovala koncem ledna polská televize a Evropská komise ohlásila inspekční návštěvu Polska minulý pátek. Polské zemědělské a veterinární úřady dnes ale prohlásily, že kontroly neodhalily žádné známky nemoci či nebezpečí pro konzumenty v devíti a půl tunách masa, které podle nich bylo staženo z oběhu pouze z preventivních důvodů.

"Žádné nemocné krávy nebyly," tvrdil i polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski, podle kterého došlo pouze k formálním chybám.

Polské ministerstvo zemědělství výskyt a prodej podezřelého masa již dříve označilo za "nahodilý incident", který ovšem poškozuje pověst polských potravin. Minulý čtvrtek hlavní polský veterinář Pawel Niemczuk přiznal, že Polsko vyvezlo 2700 kilogramů problémového hovězího do deseti zemí EU.

Podle poznatků Evropské komise je však skandálem zasaženo celkem čtrnáct unijních zemí: vedlo Polska také Česko, Slovensko, Německo, Francie, Španělsko, Estonsko, Finsko, Maďarsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Švédsko a Portugalsko.

Český ministr zemědělství Miroslav Toman v pátek uvedl, že do Česka se dostalo zhruba 300 kilogramů hovězího z polských jatek, kde poráželi nemocné krávy. Maso skončilo v Praze, Varnsdorfu, Novém Bydžově a Kostelci nad Labem. O víkendu pak čeští veterináři informovali, že polovina tohoto množství se již vrátila zpátky do Polska nebo byla zadržena ve skladu obchodníka.

Jatkům, kde k porážkám bez dohledu veterináře docházelo, polská veterinární inspekce minulý týden odebrala licenci. Ceny polského hovězího v důsledku skandálu začaly prudce klesat.

Vstupte do diskuze (3)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz dovozu potravin z Polska? Tak jednoduché to není, Brusel varuje Česko

22.02.2019 17:47 Aktualizováno Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž…

Rozpočet eurozóny? Francie a Německo se dohodly na návrhu, má smazat…

22.02.2019 16:34 Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit…

Slovensku došla trpělivost s Poláky, zavádí mimořádná opatření do dovoz…

22.02.2019 14:44 Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky…

Tempo inflace v EU a eurozóně polevilo, Česko zůstává nad průměrem

22.02.2019 11:58 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalil na 1,4 procenta z prosincového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama