Řetězec Žabka stahuje hovězí klobásky a hamburgery, zřejmě neprošly kontrolou

Polský obchodní řetězec Žabka stahuje z prodeje několik výrobků s hovězím, a to kvůli "pravděpodobné přítomnosti masa, které neprošlo kontrolou" po zabití zvířete na jatkách. Stažení podezřelých výrobků z prodeje je důsledek rozhodnutí veterináře, uvedla dnes polská zpravodajská televize TVN 24 na svém webu. Polské a české obchody Žabka mají v současnosti různé vlastníky.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Hovězí maso
doporučujeme

Žabka podle firemního komuniké stahuje z prodeje hovězí hamburgery Szam Amm a klobásky s hovězím od firmy Konspol Holding. Řetězec vyzval zákazníky, kteří si zboží koupili, aby je nekonzumovali, ale odnesli do nejbližšího obchodu, kde jim budou vráceny peníze.

Právě TVN 24 odhalila skandál kolem polských jatek, na kterých údajně poráželi nemocné krávy, jejichž maso pak bylo mimo jiné exportováno do řady zemí EU včetně Česka či Slovenska. Aféru nyní v Polsku vyšetřují inspektoři Evropské komise. Jejich audit má podle médií trvat do pátku. Vypracovaní zprávy podle mluvčí EK zabere asi měsíc.

Polský ministr zemědělství Jan Krzysztof Ardanowski uvedl, že zpochybnění polských potravin může uškodit zemi jako "jednomu z hlavních hráčů na světovém trhu". Proto je podle něj nutné - "nezávisle na náhodném případu" - přijmout opatření, která do budoucna vyloučí i pouhé pokušení na "hanebných praktikách vydělat kvůli zisku, chamtivosti či hlouposti".

Přislíbil, že jeho resort za uvedené prakticky navrhne tresty odnětí svobody pro majitele podniku a zákaz vykonávání profese veterinářům. Hodlá také zavést monitoring jatek a vozů přepravujících zvířata. "Musíme dokázat světu, že situaci s dohledem nad bezpečnostní potravin plně kontrolujeme," zdůraznil.

Maloobchodní řetězec Žabka vznikl v Polsku. Téměř 2000 menších městských obchodů pro rychlé nákupy koupila investiční skupina Penta i se značkou v roce 2007 a rozšířila je do Česka. První samoobsluhu otevřela Žabka v ČR v dubnu 2008. Tesco od Penty koupilo zhruba 130 malých obchodů Žabka a Koruna na přelomu let 2010 a 2011.

Polskou Žabku v květnu 2011 koupil investiční fond Mid Europa Partners, v únoru 2017 se majitelem sítě stala firma CVC Capital Partners, jedna z největších investičních firem na světě. V současnosti v Polsku působí asi 4700 obchodů pod značkou Žabka a Freshmarket.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Libra se propadá. Obchodníci se zájmem sledují parlamentní volby

12.12.2019 18:51 Libra v den konání předčasných parlamentních voleb v Británii sestoupila z téměř devítiměsíčního…

Zaměstnanci Volkswagenu nechtějí více peněz. Požadují něco jiného

12.12.2019 17:46 Zaměstnanci německého automobilového koncernu Volkswagen chtějí místo více peněz více volna. Podle…

Lagardeová poprvé předsedala Radě guvernérů. ECB nezměnila měnovou politiku

12.12.2019 16:14 Evropská centrální banka (ECB) podle očekávání ponechala svou měnovou politiku včetně úrokových…

Zdražování trápí i Německo. Inflace zrychlila, rostou ceny potravin

12.12.2019 09:05 Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v listopadu podle údajů harmonizovaných s…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama