Slovenské ekonomice se vede hůř, v závěru roku 2018 zvolnila tempo

Slovenská ekonomika v loňském 4. čtvrtletí zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. Ve 3. čtvrtletí její mezičtvrtletní růst po revizi údajů dosáhl jednoho procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes ve svém rychlém odhadu zveřejnil slovenský statistický úřad.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska v posledním čtvrtletí loňska zvolnilo na 3,6 procenta z 4,6 procenta ve třetím kvartálu, kdy hospodářství země rostlo nejrychleji od konce roku 2015.

Slovenští statistici podrobnosti k vývoji HDP neuvedli. Detailnější údaje zveřejní začátkem března.

"Růst slovenské ekonomiky v závěru roku zklamal a výrazně zaostal za výkonem z předchozích čtvrtletí i za očekáváními. Důvody výraznějšího zpomalení dynamiky růstu je třeba hledat pravděpodobně zejména v externím prostředí, které se podepsalo na slabších číslech domácího průmyslu," komentoval zveřejněná data analytik bankovního domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

V průměru za celý minulý rok HDP Slovenska stoupl o 4,1 procenta. To byl nejlepší výsledek od roku 2015, kdy ekonomiku země příznivě ovlivnilo dočerpávání peněz z evropských fondů z předchozího programového období.

Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve čtvrtém loňském čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta proti růstu o 1,9 procenta ve třetím kvartálu.

Slovenské ministerstvo financí minulý týden zhoršilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i na další dva roky. Důvodem je slábnoucí zahraniční poptávka a vývoj u klíčových obchodních partnerů Slovenska. Na letošní rok úřad počítá s růstem HDP o čtyři procenta oproti předchozímu odhadu na úrovni 4,5 procenta.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zákaz dovozu potravin z Polska? Tak jednoduché to není, Brusel varuje Česko

22.02.2019 17:47 Aktualizováno Podle Evropské komise je na České republice, aby podnikla opatření proti potravinám, u nichž…

Rozpočet eurozóny? Francie a Německo se dohodly na návrhu, má smazat…

22.02.2019 16:34 Francie a Německo se dohodly na podrobném návrhu rozpočtu eurozóny, který by měl podpořit…

Slovensku došla trpělivost s Poláky, zavádí mimořádná opatření do dovoz…

22.02.2019 14:44 Po Česku zavádí mimořádná veterinární opatření pro dovoz polského hovězího masa i Slovensko. Vzorky…

Tempo inflace v EU a eurozóně polevilo, Česko zůstává nad průměrem

22.02.2019 11:58 Meziroční růst spotřebitelských cen v eurozóně v lednu zpomalil na 1,4 procenta z prosincového…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama