Slovenské ekonomice se vede hůř, v závěru roku 2018 zvolnila tempo

Slovenská ekonomika v loňském 4. čtvrtletí zpomalila tempo růstu proti předchozímu kvartálu na 0,8 procenta. Ve 3. čtvrtletí její mezičtvrtletní růst po revizi údajů dosáhl jednoho procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes ve svém rychlém odhadu zveřejnil slovenský statistický úřad.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Ilustrační foto
doporučujeme

Tempo meziročního růstu hrubého domácího produktu (HDP) Slovenska v posledním čtvrtletí loňska zvolnilo na 3,6 procenta z 4,6 procenta ve třetím kvartálu, kdy hospodářství země rostlo nejrychleji od konce roku 2015.

Slovenští statistici podrobnosti k vývoji HDP neuvedli. Detailnější údaje zveřejní začátkem března.

"Růst slovenské ekonomiky v závěru roku zklamal a výrazně zaostal za výkonem z předchozích čtvrtletí i za očekáváními. Důvody výraznějšího zpomalení dynamiky růstu je třeba hledat pravděpodobně zejména v externím prostředí, které se podepsalo na slabších číslech domácího průmyslu," komentoval zveřejněná data analytik bankovního domu UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia Ľubomír Koršňák.

V průměru za celý minulý rok HDP Slovenska stoupl o 4,1 procenta. To byl nejlepší výsledek od roku 2015, kdy ekonomiku země příznivě ovlivnilo dočerpávání peněz z evropských fondů z předchozího programového období.

Spolu s růstem ekonomiky se na Slovensku zvýšila i zaměstnanost, ve čtvrtém loňském čtvrtletí meziročně o 1,7 procenta proti růstu o 1,9 procenta ve třetím kvartálu.

Slovenské ministerstvo financí minulý týden zhoršilo výhled růstu domácí ekonomiky na tento i na další dva roky. Důvodem je slábnoucí zahraniční poptávka a vývoj u klíčových obchodních partnerů Slovenska. Na letošní rok úřad počítá s růstem HDP o čtyři procenta oproti předchozímu odhadu na úrovni 4,5 procenta.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Stávka pilotů SAS zasáhla 72 tisíc cestujících, ruší se i lety do Prahy

26.04.2019 13:23 Piloti skandinávské letecké společnosti SAS zahájili dnes časově neohraničenou stávku. Jejich…

Mercedesy příliš netáhnou. Provozní zisk Daimleru klesl o 16 procent

26.04.2019 11:52 Provozní zisk německé automobilky Daimler klesl v prvním čtvrtletí meziročně o 16 procent na 718…

Deutsche Bank zvýšila zisk o 67 procent, tržby se naopak propadly

26.04.2019 10:18 Finanční ústav Deutsche Bank v prvním čtvrtletí meziročně zvýšil zisk po zdanění o 67 procent na…

Z Ruska teče znečištěná ropa. Evropské státy včetně ČR zastavují odběr

25.04.2019 21:20 Aktualizováno Polsko, Německo, Bělorusko a Slovensko zastavily dovoz ruské ropy ropovodem Družba kvůli jejímu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama