"Ekonomická zbraň" proti Číně a Rusku? EU chystá screening investic, europoslanci kývli

Vytvoření prvního společného mechanismu na prověřování vlivu přímých zahraničních investic na strategické sektory Evropské unie dnes podpořili poslanci Evropského parlamentu. Cílem nařízení je prověřit, zda přímé investice ze třetích zemí neohrožují strategické zájmy EU. Podle českých europoslanců se nový mechanismus dotkne například investic z Číny či Ruska, i když text přímo žádné země nezmiňuje.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Mechanismus by měl chránit především klíčová odvětví, jako je energetika, vodní hospodářství, doprava či komunikace, ale také určité technologie, například polovodiče, umělou inteligenci a robotiku. Při vyjednávání o konečné podobě mechanismu zástupci europarlamentu doplnili například i oblast médií, zdravotnictví, nanotechnologií či potravinářství.

Evropská komise bude moci na základě nového mechanismu požádat o informace a sdělit názor konkrétnímu členskému státu, ve kterém je zahraniční investice plánována. Konečné rozhodnutí, zda investici povolit, bude ale na dotyčné zemi.

V současnosti má podle Evropského parlamentu mechanismus na screening přímých zahraničních investic jen 14 zemí Evropské unie. Česko mezi nimi na rozdíl například od Maďarska či Polska není.

"Pokud by tato směrnice platila již nyní, mohli bychom mnohem koordinovaněji přistupovat k některým čínským společnostem, například Huawei," zdůraznila v debatě k mechanismu česká europoslankyně Dita Charanzová (za ANO). "Není pochyb, že existují dobré důvody pro to, abychom kontrolovali investice přicházející do velmi citlivých oblastí, jako je kritická infrastruktura, obrana či bezpečnostní průmysl, ale také média nebo telekomunikace a nové digitalní technologie," dodala a zároveň odmítla, že by šlo ze strany EU o "nástroj protekcionismu".

"Všechny světové velmoci mají určitou kontrolu přímých investic na svém území z hlediska bezpečnosti a veřejného pořádku a zatím tato kontrola v Evropské unii pro mě nepochopitelně chybí," řekl v rozhovoru s ČTK a ČRo europoslanec Stanislav Polčák (STAN).

Upozornil, že proti mechanismu se staví některé evropské státy, například Řecko nebo Kypr. "Tam jsou právě ale velmi silné zrovna čínské investice, takže je zcela zjevné, že tyto země do jisté míry potvrzují správnost té úvahy jít cestou prověřování těchto investic i ze strany českého státu," doplnil.

Členské státy by měly vznik mechanismu schválit na počátku března. V platnost by měl pak vstoupit rok a půl po zveřejnění ve věstníku.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Německý průmysl upadá. Situace je nejhorší od ekonomické krize před 10 lety

19.11.2019 15:40 Produkce německého zpracovatelského sektoru v letošním roce klesne o čtyři procenta. Předpověděl to…

Aerolinkám EasyJet prudce klesl zisk, firma obnoví dovolenkové balíčky

19.11.2019 10:02 Britské nízkonákladové aerolinky easyJet snížily kvůli vyšším cenám pohonných hmot a ostré…

Nová auta v EU jdou na dračku. Říjen byl nejlepší za posledních 10 let

19.11.2019 09:25 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii v říjnu meziročně vzrostl o 8,7 procenta na 1,178…

EU bude přes zimu bez plynu? Ruský návrh smlouvy popudil Ukrajinu

19.11.2019 08:51 Ruský návrh budoucí podoby smlouvy s Ukrajinou o dodávkách a tranzitu ruského plynu je nepřijatelný…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama