Máme málo migrantů, potřebujeme 10 milionů dalších. Německo volá po nových uprchlících

Německo trpí nedostatkem lidí, konkrétně těch v produktivním věku. Podle studie, o níž informoval server Spiegel, by země na záchranu ekonomiky potřebovala více než 10 milionů dalších migrantů.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto

Německý pracovní trh je v krizi. Do země by tak podle studie mělo každý rok přijít zhruba 260 000 migrantů, a to po dobu následujících 40 let. Celkem to tedy dělá více než 10 milionů nové pracovní síly, která má stabilizovat ekonomiku.

V opačném případě hrozí, že se v roce 2060 z důvodu nedostatku zaměstnanců trh sesype. Podle odhadů by totiž mohla chybět až třetina zaměstnanců, a to v případě zvýšené porodnosti. Reálně by tak situace mohla být ještě horší.

Studie rovněž uvádí, že současný stav je neudržitelný, ale není s ním moc jak hýbat. Pokud by muži i ženy pracovali až do sedmdesáti let, stejně by na stabilizaci trhu nestačili. A nedávná silná migrační vlna Německu trn z paty také nevytrhla.

V roce 2017 totiž přišlo do země méně než 40 000 vzdělaných lidí. Německo tak potřebuje získat více než 100 tisíc lidí ze zemí EU a dalších přes 140 tisíc z jiných zemí, a to ročně.

To ale není tak jednoduché. Dříve slibný pracovní trh dnes už moc neláká. Ačkoliv jsou rozdíly v platech stále nesrovnatelné a práce v Česku se oproti německým platům nevyplatí, i tuzemská ekonomika síly a mzdy rostou nahoru. Kvalita života se postupně vyrovnává, což při pokračujícím trendu způsobí menší úbytek pracovní síly do zahraničí.

Samospásní nejsou ani migranti z Blízkého východu a Afriky. Většinou totiž neumí Německy a integrace na pracovním trhu pro ně není lehká. Navíc se proti uprchlíkům bouří i sami Němci, kteří se v zemi necítí bezpečně.

Vstupte do diskuze (87)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Google se prohne. Evropská komise mu napařila pokutu 1,49 miliardy eur

20.03.2019 14:25 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před…

20.03.2019 09:49 Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil…

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama