Máme málo migrantů, potřebujeme 10 milionů dalších. Německo volá po nových uprchlících

Německo trpí nedostatkem lidí, konkrétně těch v produktivním věku. Podle studie, o níž informoval server Spiegel, by země na záchranu ekonomiky potřebovala více než 10 milionů dalších migrantů.

Přidejte svůj názor 87 komentářů

Uprchlíci, ilustrační foto
doporučujeme

Německý pracovní trh je v krizi. Do země by tak podle studie mělo každý rok přijít zhruba 260 000 migrantů, a to po dobu následujících 40 let. Celkem to tedy dělá více než 10 milionů nové pracovní síly, která má stabilizovat ekonomiku.

V opačném případě hrozí, že se v roce 2060 z důvodu nedostatku zaměstnanců trh sesype. Podle odhadů by totiž mohla chybět až třetina zaměstnanců, a to v případě zvýšené porodnosti. Reálně by tak situace mohla být ještě horší.

Studie rovněž uvádí, že současný stav je neudržitelný, ale není s ním moc jak hýbat. Pokud by muži i ženy pracovali až do sedmdesáti let, stejně by na stabilizaci trhu nestačili. A nedávná silná migrační vlna Německu trn z paty také nevytrhla.

V roce 2017 totiž přišlo do země méně než 40 000 vzdělaných lidí. Německo tak potřebuje získat více než 100 tisíc lidí ze zemí EU a dalších přes 140 tisíc z jiných zemí, a to ročně.

To ale není tak jednoduché. Dříve slibný pracovní trh dnes už moc neláká. Ačkoliv jsou rozdíly v platech stále nesrovnatelné a práce v Česku se oproti německým platům nevyplatí, i tuzemská ekonomika síly a mzdy rostou nahoru. Kvalita života se postupně vyrovnává, což při pokračujícím trendu způsobí menší úbytek pracovní síly do zahraničí.

Samospásní nejsou ani migranti z Blízkého východu a Afriky. Většinou totiž neumí Německy a integrace na pracovním trhu pro ně není lehká. Navíc se proti uprchlíkům bouří i sami Němci, kteří se v zemi necítí bezpečně.

Loading...
Vstupte do diskuze (87)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk majitele Makra stoupl o 40 procent, v Rusku se ale nedařilo

23.07.2019 20:30 Německé obchodní společnosti Metro AG, která v České republice provozuje velkoobchody Makro, stoupl…

Švýcarská banka UBS si mne ruce, zisk má nejvyšší od roku 2010

23.07.2019 09:12 Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí překvapivě zvýšila čistý zisk meziročně o jedno…

Britská ekonomika v technické recesi? Bude to ještě horší, varuje…

22.07.2019 18:14 Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR dnes snížil odhad hospodářského růstu…

Škoda Auto si drží pozici lídra na Slovensku. Které modely se nejvíc…

22.07.2019 14:09 Česká automobilka Škoda Auto si v prvním pololetí udržela pozici lídra na trhu s novými osobními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama