Důvěra investorů v německou ekonomiku? Výsledek předčil očekávání

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Výhled růstu největší evropské ekonomiky však zůstává slabý kvůli horší poptávce ze zahraničí, uvedl ve své dnešní zprávě výzkumný institut ZEW. Index důvěry v německé hospodářství se zvýšil na minus 13,4 bodu z lednových minus 15 bodů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters předpovídali zvýšení indexu jen na minus 14 bodů.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna
doporučujeme

"V tuto chvíli neočekáváme rapidní oživení zpomalující německé ekonomiky. Hospodářská situace v Německu je slabá, zvláště ve zpracovatelském sektoru," uvedl prezident ZEW Achim Wambach.

Ukazatel současné hospodářské situace se snížil na 15 bodů z 27,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem jen na 23 bodů.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. Těsně se tak vyhnula recesi. V celém loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta. Růst zpomalil z předloňských 2,2 procenta a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o půl procenta.

Německá centrální banka Bundesbank v pondělí varovala, že německá ekonomika se bude v první polovině roku nadále potýkat s obtížemi. Vývoj ekonomických ukazatelů však naznačuje, že zpomalení by mohlo být dočasné a že ve druhé polovině roku lze čekat oživení. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Slovensko sníží sazbu DPH na další potraviny. Co bude levnější?

19.09.2019 13:39 Slovensko rozšíří seznam potravin, na které se bude vztahovat nižší sazba daně z přidané hodnoty …

Nižší daně, vyšší rodičovská. Slovensko čekají od roku 2020 převratné změny

18.09.2019 14:50 Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z příjmů menším firmám a živnostníkům na 15 procent.…

Inflace v eurozóně se zasekla na jednom procentu. Jak zareaguje ECB?

18.09.2019 13:40 Míra inflace v eurozóně v srpnu činila jedno procento, stejně jako v červenci. Ve své konečné…

Prodej nových aut v EU za osm měsíců klesl. Má být ještě hůř, soudí…

18.09.2019 12:20 Aktualizováno Prodej nových osobních aut v Evropské unii za prvních osm měsíců letošního roku klesl o 3,2…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama