Důvěra investorů v německou ekonomiku? Výsledek předčil očekávání

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se v únoru zlepšila více, než se čekalo. Výhled růstu největší evropské ekonomiky však zůstává slabý kvůli horší poptávce ze zahraničí, uvedl ve své dnešní zprávě výzkumný institut ZEW. Index důvěry v německé hospodářství se zvýšil na minus 13,4 bodu z lednových minus 15 bodů. Analytici dotazovaní agenturou Reuters předpovídali zvýšení indexu jen na minus 14 bodů.

Přidejte svůj názor

EUR - evropská měna

"V tuto chvíli neočekáváme rapidní oživení zpomalující německé ekonomiky. Hospodářská situace v Německu je slabá, zvláště ve zpracovatelském sektoru," uvedl prezident ZEW Achim Wambach.

Ukazatel současné hospodářské situace se snížil na 15 bodů z 27,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem jen na 23 bodů.

Německá ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí proti předchozím třem měsícům stagnovala po poklesu o 0,2 procenta ve třetím kvartálu. Těsně se tak vyhnula recesi. V celém loňském roce se hrubý domácí produkt (HDP) Německa zvýšil o 1,4 procenta. Růst zpomalil z předloňských 2,2 procenta a byl nejslabší od roku 2013, kdy se HDP zvýšil pouze o půl procenta.

Německá centrální banka Bundesbank v pondělí varovala, že německá ekonomika se bude v první polovině roku nadále potýkat s obtížemi. Vývoj ekonomických ukazatelů však naznačuje, že zpomalení by mohlo být dočasné a že ve druhé polovině roku lze čekat oživení. Německá ekonomika je největší v Evropě a je na ní závislá i řada českých podniků.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Google se prohne. Evropská komise mu napařila pokutu 1,49 miliardy eur

20.03.2019 14:25 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Strach z Číny. Německo vytvoří fond, který má bránit domácí firmy před…

20.03.2019 09:49 Německo plánuje do konce letošního roku schválit zákony o vzniku státního fondu, který by chránil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama