Důvěra německých exportérů se zlepšila, na odbyt jdou delikatesy

Důvěra německých exportérů se v únoru mírně zlepšila. Stoupla poprvé po čtyřech měsících poté, co se v lednu propadla nejníže od dubna 2016. Index očekávání německých vývozců pro příští měsíce se podle dnes zveřejněných údajů mnichovského institutu Ifo tento měsíc zvýšil o 1,2 na 7,2 bodu.

Přidejte svůj názor

Export, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Německému průmyslu se daří prosadit se v obtížném prostředí globálního hospodářství," okomentoval únorovou hodnotu agentuře DPA šéf Ifo Clemens Fuest. Americké výhružky cly v současnosti nemají negativní dopad na očekávání německých vývozců automobilů. Aktuální situaci nicméně exportéři hodnotí zdrženlivě. "Nyní se nepočítá ani s nárůstem ani s propadem exportu," dodal Fuest.

Výrazné navýšení zahraničního obchodu odhaduje podle průzkumu Ifo potravinářský průmysl, včetně výrobců delikates. V uplynulých měsících naopak zřetelně polevila dynamika ve strojírenství, kde se s dalšími zakázkami s ciziny téměř nepočítá.

Ifo průzkum provádí každý měsíc mezi zhruba 2300 výrobci. Ti hodnotí svá očekávání ohledně vývoje exportu v příštích třech měsících. Popsat je mohou jako zvýšená, beze změny, či nižší. Výsledná hodnota indexu v bodech je pak procentuální rozdíl mezi odpověďmi udávajícími zvýšená a snížená očekávání.

Německý statistický úřad minulý týden potvrdil, že německá ekonomika se koncem loňského roku těsně vyhnula recesi. Hrubý domácí produkt (HDP) zůstal ve čtvrtém čtvrtletí ve srovnání s předchozím kvartálem beze změny po poklesu o 0,2 procenta ve třetím čtvrtletí.

Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firma Nike dostala od eurokomise vysokou pokutu, omezovala prodej výrobků…

25.03.2019 13:27 Evropská komise dnes rozhodla o pokutě ve výši 12,5 milionu eur (přes 320 milionů Kč) pro…

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama