EU dá bankám víc času na splnění nových pravidel. Mají bránit manipulaci s úrokovou sazbou

Evropská unie se dohodla, že finančnímu sektoru poskytne navíc dva roky ke splnění nových pravidel, jejichž cílem je zabránit opakování pokusů o manipulaci s klíčovou londýnskou mezibankovní úrokovou sazbou LIBOR a dalšími významnými referenčními sazbami. Souladu s novými pravidly tak má být dosaženo do 31. prosince 2021, informovala dnes agentura Reuters.

Přidejte svůj názor

Sídlo Evropského parlamentu
doporučujeme

Bankovním domům v Evropě i ve Spojených státech byly v minulosti vyměřeny pokuty v řádu miliard dolarů za manipulaci s referenčními sazbami LIBOR a EURIBOR. Banky je používají k definování úroků pro řadu úvěrových produktů, včetně úvěrových karet, hypoték a studentských půjček. Důležité jsou i k určování nákladů vzájemných výpůjček.

"Politici si koupili čas," poznamenal ke zprávě německý europoslanec Markus Ferber. Díky prodloužení termínu se unie vyvaruje potenciálního chaosu v klíčových oblastech, jako jsou například hypoteční trhy.

K sazbě LIBOR se pozornost veřejnosti obrátila v roce 2012, kdy vyšly najevo rozsáhlé manipulace s referenčními sazbami. Velké banky v době finanční krize v letech 2007 až 2009 s tichým souhlasem vlád a centrálních bank hlásily nižší sazby, než za jaké si byly schopny půjčovat, aby jim nehrozily existenční problémy. Nedostatečné kontroly nad stanovováním sazby LIBOR a dalších referenčních sazeb v té době využívali i někteří obchodníci a další zaměstnanci bank k tomu, aby manipulovali se sazbami pro osobní prospěch.

Témata: EU | banky | EuroZprávy.cz
Vstupte do diskuze
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Evropská komise udělila Googlu pokutu 1,49 miliardy eur za AdSense

22.03.2019 15:20 Aktualizováno Americký internetový gigant Google dostal již třetí pokutu od Evropské komise za zneužívání svého…

Aktivita továren v eurozóně je nejhorší za šest let, index PMI klesá

22.03.2019 12:39 Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v březnu podstatně horší, než se očekávalo. Kvůli velkému…

ČEZ koupil za stamiliony německý podnik En.plus

21.03.2019 05:11 Energetická společnost ČEZ na začátku roku prostřednictvím své firmy Elevion koupila stoprocentní…

Výhodné čínské investice v Česku a EU? Ekonomické partnerství má zásadní…

20.03.2019 12:32 Dlouhodobě diskutované čínské investice jsou poněkud jednostranné. Zatímco Číňané využívají…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama