Erste Group hlásí rekord, loni zvýšila zisk více než o třetinu

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (45,9 miliardy Kč). Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes firma zveřejnila. Vedení banky rovněž potvrdilo, že na valné hromadě akcionářů navrhne zvýšit dividendu na 1,4 eura na akcii z 1,2 eura na akcii v předchozím roce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie

"Celoroční čistý zisk, který se zvýšil o více než třetinu na téměř 1,8 miliardy eur, je nejen nejlepším v naší historii. Je rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, ve kterých jsme dnes opět aktivní," uvedl šéf společnosti Andreas Treichl.

"Výsledky dopadly v souladu s očekáváním," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Čisté úrokové výnosy banky táhl nahoru hlavně nárůst objemu úvěrového portfolia, které se meziročně zvětšilo o 7,4 procenta. Za zmínku podle Pfeilera stojí, že se finančnímu domu daří držet náklady na uzdě, a to navzdory sílícím mzdovým tlakům ve středoevropském regionu.

Akcie Erste Group Bank na pražské burze po 10:30 vykazovaly růst asi o 0,6 procenta na 812 Kč. V ročním srovnání ale výrazně ztrácejí, před rokem se prodávaly zhruba za 1050 Kč za kus.

Provozní zisk vloni vzrostl na 6,9 miliardy eur z 6,7 miliardy eur v předchozím roce. Banka s růstem provozního zisku počítá i v letošním roce. Uvedla také, že očekává solidní makroekonomický vývoj na svých hlavních trzích, včetně České republiky a Slovenska.

Čisté příjmy z úroků loni vzrostly o pět procent na 4,58 miliardy eur. Firma poukázala na silný růst těchto příjmů v České republice, ke kterému podle ní přispěly stoupající úrokové sazby a růst objemu spotřebitelských úvěrů.

Erste Group rovněž uvedla, že bude pokračovat v investicích do digitalizace, aby si tak posílila konkurenceschopnost. Banka se hodlá soustředit mimo jiné na zjednodušování produktů a na zavádění a rozšiřování platformy pro internetové bankovnictví George v rámci celé skupiny.

Banka upozornila, že vzhledem ke své omezené přítomnosti na britském trhu v současnosti neočekává žádné výraznější dopady připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Česká spořitelna dnes oznámila, že vloni zvýšila zisk asi o pět procent na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o devět procent na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Vstupte do diskuze (2)
Google+ Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Merkelová doufá v nárůst úrokových sazeb, inflace tomu nasvědčuje

18.03.2019 20:14 Německá kancléřka Angela Merkelová dnes vyjádřila naději, že inflace v eurozóně brzy dosáhne cílové…

Napětí v Le Monde: Novináři brání Křetínskému v získání kontrolního podílu

18.03.2019 17:59 Aktualizováno V pařížském sídle listu Le Monde se snaží novináři zabránit českému podnikateli Danielu Křetínskému…

Prodej nových osobních aut v EU klesá, už pátý měsíc po sobě

15.03.2019 08:51 Prodej nových osobních automobilů v Evropské unii se v únoru meziročně snížil o jedno procento na 1…

Brexit: A je tady. Odklad prošel

14.03.2019 21:58 Aktualizováno Britský parlament dnes schválil návrh vlády na krátký jednorázový odklad brexitu. Kabinet chce o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama
reklama