Erste Group hlásí rekord, loni zvýšila zisk více než o třetinu

Rakouská bankovní skupina Erste Group, která vlastní Českou spořitelnu, loni zvýšila čistý zisk o 36 procent na rekordních 1,79 miliardy eur (45,9 miliardy Kč). Vyplývá to z předběžných výsledků, které dnes firma zveřejnila. Vedení banky rovněž potvrdilo, že na valné hromadě akcionářů navrhne zvýšit dividendu na 1,4 eura na akcii z 1,2 eura na akcii v předchozím roce.

Přidejte svůj názor 2 komentáře

Evropská měna EURO, ilustrační fotografie
doporučujeme

"Celoroční čistý zisk, který se zvýšil o více než třetinu na téměř 1,8 miliardy eur, je nejen nejlepším v naší historii. Je rovněž narozeninovým dárkem pro naše zakladatele, kteří před dvěma sty lety vytvořili podnikatelský model, jenž výrazně proměnil regiony, ve kterých jsme dnes opět aktivní," uvedl šéf společnosti Andreas Treichl.

"Výsledky dopadly v souladu s očekáváním," řekl ČTK analytik Cyrrusu Tomáš Pfeiler. Čisté úrokové výnosy banky táhl nahoru hlavně nárůst objemu úvěrového portfolia, které se meziročně zvětšilo o 7,4 procenta. Za zmínku podle Pfeilera stojí, že se finančnímu domu daří držet náklady na uzdě, a to navzdory sílícím mzdovým tlakům ve středoevropském regionu.

Akcie Erste Group Bank na pražské burze po 10:30 vykazovaly růst asi o 0,6 procenta na 812 Kč. V ročním srovnání ale výrazně ztrácejí, před rokem se prodávaly zhruba za 1050 Kč za kus.

Provozní zisk vloni vzrostl na 6,9 miliardy eur z 6,7 miliardy eur v předchozím roce. Banka s růstem provozního zisku počítá i v letošním roce. Uvedla také, že očekává solidní makroekonomický vývoj na svých hlavních trzích, včetně České republiky a Slovenska.

Čisté příjmy z úroků loni vzrostly o pět procent na 4,58 miliardy eur. Firma poukázala na silný růst těchto příjmů v České republice, ke kterému podle ní přispěly stoupající úrokové sazby a růst objemu spotřebitelských úvěrů.

Erste Group rovněž uvedla, že bude pokračovat v investicích do digitalizace, aby si tak posílila konkurenceschopnost. Banka se hodlá soustředit mimo jiné na zjednodušování produktů a na zavádění a rozšiřování platformy pro internetové bankovnictví George v rámci celé skupiny.

Banka upozornila, že vzhledem ke své omezené přítomnosti na britském trhu v současnosti neočekává žádné výraznější dopady připravovaného odchodu Británie z Evropské unie.

Česká spořitelna dnes oznámila, že vloni zvýšila zisk asi o pět procent na 15,4 miliardy Kč. Provozní zisk se zvýšil o devět procent na 20,8 miliardy Kč. Výsledek ovlivnily hlavně výrazně rostoucí úrokové výnosy a stabilní náklady.

Loading...
Vstupte do diskuze (2)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zisk majitele Makra stoupl o 40 procent, v Rusku se ale nedařilo

23.07.2019 20:30 Německé obchodní společnosti Metro AG, která v České republice provozuje velkoobchody Makro, stoupl…

Švýcarská banka UBS si mne ruce, zisk má nejvyšší od roku 2010

23.07.2019 09:12 Největší švýcarská banka UBS ve druhém čtvrtletí překvapivě zvýšila čistý zisk meziročně o jedno…

Britská ekonomika v technické recesi? Bude to ještě horší, varuje…

22.07.2019 18:14 Britský institut pro ekonomický a sociální výzkum NIESR dnes snížil odhad hospodářského růstu…

Škoda Auto si drží pozici lídra na Slovensku. Které modely se nejvíc…

22.07.2019 14:09 Česká automobilka Škoda Auto si v prvním pololetí udržela pozici lídra na trhu s novými osobními…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama